שלי ב"קול ברמה": "השותפות שלי עם ש"ס בבחירות להסתדרות היא בשורה חשובה עבור שני הצדדים"

17 במאי, 2017
האזינו:

שלי התראיינה למהדורה המרכזית של רדיו "קול ברמה", בהגשת משה גלסנר, לקראת הבחירות לראשות ההסתדרות ב-23 במאי. בדבריה התייחסה לקמפיין השנאה וההסתה שמנהל מטה ניסנקורן, על רקע תמיכתה האקטיבית של סיעת ש"ס במועמדותה של שלי. מתוך הדברים:

"גלסנר: שבוע ויום לפני הבחירות להסתדרות. את מקפידה להזכיר תמיד את התאריך.

שלי: כן, 23 במאי, יום שלישי. ביום שני טראמפ מגיע, ביום שלישי הבחירות להסתדרות.

גלסנר: זה אכן סימן טוב להזכיר את הבחירות. שבוע לפני, איך את מסכמת את הנקודה שאת נמצאת בה כעת?

שלי: זאת נקודה מצוינת, עם אנרגיות מדהימות, ועם קבוצות מדהימות של אנשים שאני מודה שבתחילת המרוץ לא העליתי על דעתי שהם יהיו שותפים כל כך מצוינים: קודם כל ש"ס, שמתגלים לא רק כשותף על הנייר אלא גם כאנשים שנותנים עבודה ומתגייסים. אבל זאת התגייסות רבתית, גם של ציבורים שלא חשבתי שיתמכו בי; שמלכתחילה חשבתי שיעבדו תמיד עם המנגנון הקיים, כמו למשל עובדי חברת החשמל. הייתי משוכנעת שכיוון שיו"ר הוועד תומך ביו"ר ההסתדרות, הכול סגור. אבל גיליתי שרוח חופשית חדשה מפעמת, ואנשים פשוט עושים מה שהם רוצים. תוסיף לזה גם שצמרת ההסתדרות שירתה במשך תקופה מאוד ארוכה שכבה מאוד קטנה של עובדים, והפקירה עובדי דור ב', עובדי דור ג' ועובדים בחוזים זמניים. אתה יודע, יש דמוגרפיה, ובסוף הם פשוט נהיו הרוב. אז יש כאן שיתופי פעולה נהדרים, ואני חייבת להגיד לך, משה, שבשבילי זאת חוויה מרגשת – לשתף פעולה עם אנשים מכל קצוות הקשת הפוליטית.

גלסנר: על זה רציתי לדבר איתך: יש כאן מצב שהוא אולי מאוד טבעי לך, אבל לא טבעי בהגדרה. מעבר לחיבור עם ש"ס, יש תחושה של חיבוק גדול בציבור החרדי לשלי יחימוביץ'; אוהבים את המועמדות שלך. ואני מסתכל על זה ושואל: איך זה יכול להיות? זה תהליך לא טבעי.

אני דווקא חושבת שזה מאוד טבעי. אני חושבת שאתה כעיתונאי יודע שזה לא מהיום, שזה לא התחיל בבחירות להסתדרות...

גלסנר: אז דווקא בגלל זה.

שלי: אז זהו, כשהגעתי לעיריית בני ברק אמר לי ראש העיר: 'את עקבית, את אף פעם לא תקפת את החרדים, את שיתפת פעולה עם החרדים'. ובאמת מילת המפתח היא עקביות. זה לא שאני בודקת את משב הרוח ורואה מה כדאי לעשות. גם כשזה לא היה משתלם פוליטית, וגם כשציבורים שלי ממש חיכו שאני אגיד רעות על ציבורים אחרים כדי לחדד איזה מסר 'שלנו', סירבתי לעשות את זה. א', כי פשוט לא בא לי, אני לא מרגישה את הטינה והשנאה הזה, ואין לי חשק לייצר אותן באופן מלאכותי. ושנית, אני חושבת שהריב והמדון בין הקבוצות... אלה חומרי תבערה פוליטיים נורא 'טובים' למערכות בחירות..

גלסנר: הנה הצד השני משתמש בזה. פרסמו תמונה שלך עם אמירה על ראשי המרחבים שאת מיידעת.

שלי: כן, זה ממש קומם אותי.

גלסנר: רק נסביר למאזינים במה מדובר – תמונה שבה נפגשת עם כל מיני פעילים חרדים. והתמונה נשלחה עם כותרת 'אלו ראשי המרחבים ששלי יחימוביץ' מייעדת עבורכם'.

שלי: וגם נכתב 'הרבנית שלי יחימוביץ'", בתור גנאי. התמונה הזו הופצה דרך המטה של יו"ר הסתדרות, במאות קבוצות וואטסאפ, כשבסך הכול אני עמדתי כשפעילים חרדים סביבי. זה היה בסיום כנס מאוד מוצלח בנשר, כשגם ראש העיר, גם סגנו, גם הוועדים ועוד המון ועדים מהאזור, מחיפה, ופעילים מרכזיים, באו לכנס מצוין, שהיה בו גם קהל חרדי. בסוף ביקשו תמונה איתי, גם עשינו סלפי וגם עמדתי כשסביבי אנשים חרדים. עצם התמונה התפרסמה כאילו כדי להסית נגדי. זה דבר מטורף, באמת. אם זה היה קורה במדינה אחרת, היו אומרים שזאת אנטישמיות. ומי עושה את זה? יו"ר הסתדרות שמלכתחילה חיזר חיזור נלהב אחרי ש"ס. אבל מה לעשות שהם העדיפו ללכת איתי?

ניסנקורן עשה שותפות קואליציונית עם סיעת ש"ס, בהסכם קואליציוני שעלותו, אגב, 11 מיליון שקלים. תארו לעצמכם שהייתי מעלה תמונה של ניסנקורן עם פעילים ערבים מסביב, וכותבת 'אלה ראשי המרחבים שאתם רוצים, הנה הם עם הראיס ניסנקורן'. זאת הייתה הסתה לגזענות. אז למה כשזה חרדים מותר?

גלסנר: אז הנה, פתאום את מרגישה מהצד השני את התחושות של החרדים; פתאום זה נופל עלייך. למרות שאף פעם לא היית חלק מההסתה.

שלי: אני לא יכולה להגיד לך כמה זה לא חדש בשבילי ועד כמה אני חיה את זה, עוד הרבה לפני שאני פוליטיקאית. אני אספר לך משהו שאני לא חושבת שסיפרתי: הבן שלי, שהיום הוא בן 26, הכין עבודה בסוציולוגיה בגיל 17 על מוטיבים אנטישמיים ביחס לציבור החרדי בישראל. אז אתה מבין שהמודעות אצלנו בבית הייתה תמיד, זה לא חדש ולא המצאתי את זה. זה לא דבר שנופפתי בו, אבל זה רק כדי להמחיש שזה החינוך בבית – זה לא משהו בשביל הפוליטיקה.

גלסנר: בינתיים אנחנו שומעים שוועד העובדים בעיריית בני ברק הלך דווקא לצד השני, לניסנקורן.

שלי: קודם כל, בפגישה שלנו היו הרבה נציגים של הוועדים. אנחנו חיים במדינה דמוקרטית, ובהרבה מקומות יש פיצולים; וחלק מהוועד אוהב ללכת עם המנגנון השולט; וחלק עושה מה שרוחו החופשית אומרת לו ומה שנטיות ליבו, אמונותיו והאידיאולוגיה שלו אומרים. זה לגיטימי בעיניי. מה שלא לגיטימי זה להפעיל אימה ולהפחיד עובדים וועדים כדי שלא יתמכו בי. זה הדבר החמור. לתמוך בצד השני מתוך בחירה חופשית? ככה מתנהלות בחירות דמוקרטיות.

גלסנר: יש כאלה שאומרים שאמנם בפוליטיקה הכללית החרדים חייבים להתערב, כי הם חייבים לדאוג לענייניהם, אבל בבחירות להסתדרות במשך שנים החרדים לא התערבו. הפעם הם מתערבים; וכך, אם תפסידי, הצד של ניסנקורן עלול להתנקם. יכול להיות שבמחשבה לאחור, היה צריך להיות שיקול נוסף מצד החרדים האם להתערב כאן או לא?

שלי: תראה, אני לא הולכת להפסיד – אני הולכת לנצח, ולכן זאת שאלה רטורית. אבל אני חושבת ההפך ממך: דווקא אם הציבור החרדי בישראל – גם האשכנזי וגם המזרחי – קיבל החלטה לקחת חלק במערכת הפוליטית המדינתית, הממלכתית, של מדינת ישראל, אז למה לא בהסתדרות? זה ארגון חברתי, ארגון עובדים. להפך אפילו, נראה לי הרבה יותר פשוט לקחת חלק בארגון הזה, שדואג לרווח העובדים החלשים והעניים ביותר. זה אפילו נראה לי צעד מתבקש וטבעי להיות חלק מהעשייה הזאת; זה נראה לי יותר הגיוני אפילו מהעשייה בזירה הממלכתית. תראה, הברית הזאת היא ברית טובה לשני הצדדים; שני הצדדים רצו אותה.

גלסנר: היא טובה נכון לעכשיו. זה כמובן תלוי תוצאה.

שלי: לא בהכרח. קודם כל אין לי ספק זה מכפיל כוח. אבל בלי שום קשר, עצם החבירה הזאת היא חבירה מאוד טובה לשני הצדדים.

גלסנר: זאת גם חבירה ראויה מבחינה עקרונית – שמאל וחרדים חוברים באופן רשמי.

שלי: אתה יכול גם להגיד בצורה ברורה שזאת הפעם הראשונה שחרדים תומכים באישה".

להאזנה לראיון המלא: