"המדינה מתנהגת מול חברות הגז כמו יצור מפוחד. את המחיר משלמים האזרחים"

17 במאי, 2017
האזינו:

שלי התראיינה לירון וילנסקי וקובי סודרי בגלי צה"ל, בעקבות דוח מבקר המדינה שפורסם אודות החוזה השערורייתי שנכרת בין חברת החשמל לבין חברות הגז. בנוסף, התייחסה לתמיכתה של רעיית נשיא המדינה, נחמה ריבלין, במועמדותה לראשות ההסתדרות. מתוך הדברים:

"וילנסקי: מה בעצם קובע המבקר היום? חברת החשמל יכולה הייתה לקבל את הגז בצורה זולה יותר, ואנחנו היינו משלמים פחות על החשמל.

שלי: נכון. חד משמעית, זאת השורה התחתונה. ובשורה התחתונה עוד יותר, אזרחי ישראל, דרך חשבון החשמל שהם משלמים, מזרימים לחברות הגז משהו כמו מיליארד וחצי דולר, בגלל ההסכם הכושל הזה. כיוון שההסכם הזה עוד נמשך, ומנגנון ההצמדה הכושל עוד נמשך, זה צפוי להגיע אפילו ל-3.5 מיליארד דולר. הם יכלו לרדת מחשבונות החשמל שלנו, אבל במקום זה יזרמו היישר לחיקן של חברות הגז, בחסות ובברכת המדינה.

סודרי: זאת חוכמה בדיעבד, רשלנות או שחיתות?

שלי: תראה, חכמה בדיעבד זה בטח לא, כי גם אני במשך שנים ארוכות קראתי לפתוח את החוזה...

אז נשארנו עם רשלנות או שחיתות.

שלי: במקרה הטוב, זאת רשלנות פושעת. במקרה הרע, זאת שחיתות. אני לא יכולה להשתחרר מהתחושה שכל כך הרבה כסף זרם פה, ושההתנהלות הייתה כל כך מטורפת והזויה לטובת חברות הגז. המדינה, והמבקר קובע גם את זה, במקום להתנהג כצד החזק בעסקה... בואו נדבר לא בעולם הערכים, אלא בעולם העסקאות: מצד אחד, מדינה מאוד חזקה, שבידיה רגולציה, אוצרות הגז והכול, ובכל זאת מתנהגת כמו יצור מפוחד שצריך לרצות את חברות הגז. גם מבחינה עסקית זה לחלוטין לא סביר. תסתכלו מה קורה: לפני כמה חודשים האיחוד האירופי, בלי היסוס, פתח את הסכמי הגז עם "גזטרום" הרוסית, והוריד את מחיר הגז. רק אצלנו חרדת הקודש הזאת מפני חברות הגז. זה דבר נוראי, ומי שמשלם את המחיר הם אזרחי מדינת ישראל.

וילנסקי: אתמול רעיית הנשיא, נחמה ריבלין, פרסמה הודעת תמיכה בך. יש הרבה ביקורת על זה, כי בית הנשיא אמור להישאר נייטרלי. את חושבת שהיא טעתה בצעד הזה?

שלי: לא שמעתי כל כך הרבה ביקורת. שמעתי דווקא אנשים שמתלהבים, ששמחים על התמיכה הזאת. אני, בטח כפמיניסטית, חושבת שגם אם מדובר ברעייתו של האזרח מס' 1, אדם מוערך ואהוב, עדיין נחמה ריבלין היא אדם ריבוני, עם דעות משל עצמו. היא חברת הסתדרות מגיל 16, ומשתתפת בכל מערכת בחירות להסתדרות, שלא כבעלה, שאינו חבר הסתדרות.

סודרי: אבל היא לא סתם רעייתו של – היא אשת נשיא. אולי המעמד גוזר עליה כל מיני מגבלות וסייגים.

שלי: אני חושבת שהבעת עמדה בנושא כזה, שהוא חברתי פרופר... זאת אפילו לא התערבות בשל בענייניהן מפלגות, הרי אין כאן צבע מפלגתי. אבל אני גם רוצה להודות לאישה המקסימה הזאת, שאני מאוד אוהבת ומעריכה, על התמיכה הזאת".

להאזנה לראיון המלא: