שלי בראיון ל"אור ומיה" בערוץ 10: על טראמפ, העברת השגרירות לירושלים, רעיית הנשיא נחמה ריבלין וכמובן על הבחירות ביום ג׳

18 במאי, 2017

שלי התראיינה לתכנית הבוקר של ערוץ 10 "אור ומיה", בהגשת אור הלר ומיה זיו-וולף, לקראת התמודדותה לתפקיד יו"ר ההסתדרות ב-23 במאי, וכן לקראת ביקורו בארץ של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יום קודם לכן. בדבריה התייחסה יחימוביץ' להזדמנות המדינית שנוצרת על רקע הגעתו של טראמפ, ליחסים בין ישראל לבין ארצות הברית לתמיכה לה זוכה מועמדותה מצד רעיית נשיא המדינה, נחמה ריבלין, וכן לחשיבותה המיוחדת של מערכת הבחירות. לצידה התראיין המדינאי ומנכ"ל משרד החוץ לשעבר, אלון ליאל. מתוך הדברים (לצפייה): 

"הלר: דונלד טראמפ מגיע לארץ. את מתרגשת?

שלי: 'מתרגשת' זה קצת מוגזם, אבל אין ספק שמדובר פה בהזדמנות פה מאוד גדולה. כשנבחר נשיא אמריקאי, על ידי העם האמריקאי, זאת לא תכנית כבקשתך של אזרחי מדינת ישראל. אני, באופן אישי, לאומי ופוליטי, הייתי מעדיפה שהשגרירות תעבור לירושלים, אבל זאת עסקת החבילה, והרבה מאוד מפלגות פוליטיות צהלו עליה. עדיין, אני מאמינה שבאמת לראש הממשלה בנימין נתניהו יש יחסים מיוחדים עם הנשיא טראמפ; ויש חיבה הדדית ויש יחסי אמון. זה לא מובן מאליו, זה כלי עבודה, בטח ביחס לחשדנות ששררה בשעתו בין הנשיא אובמה לבין נתניהו. לכן, עם כל רעשי הרקע הקשים מסביב, לרבות מה שמתרחש בארצות הברית, עדיין יכולה להיות כאן הזדמנות שלטעמי ראש הממשלה צריך לחבק אותה בשתי ידיים – להוביל איזשהו מהלך מדיני בחסות נשיא שהוא בוטח בו.

הלר: ישראל צריכה לדרוש מטראמפ הבהרות לגבי הפרסומים על כך שהוא הדליף לרוסים את אותו מודיעין שמקורו, לכאורה, בסוכן ישראל בדעא"ש?

שלי: קודם כל, בואו נסייג לשם הפורמליות: אם אכן הדבר נכון...

הלר: הוא לא הכחיש. הוא אמר: 'אני נשיא, מותר לי לעשות מה שבא לי'.

שלי: נכון. וכן, צריך לומר, אני משוכנעת שזה כבר מבורר בערוצים המודיעינים. צריך להגיד שיחסי חילופי המידע בין ישראל וארצות הברית הם מאוד הדוקים, הם קורים כל הזמן, באמון מוחלט ומלא. נראה לי שממש היום ראש אמ"ן, הרצי הלוי, נמצא שם. לכן, כשישראל מעניקה מידע בנדיבות רבה לארצות הברית, היא לא חושבת שהיא מעניקה מידע בו בזמן גם לפוטין, מהסיבה הפשוטה מאוד שפוטין קשור ישירות לציר איראן-סוריה-חיזבאללה. לכן, זאת אפילו לא סוגיה פוליטית – זה משהו שיוצר סוג של מכשלה מודיעינית-צבאית. אני מניחה שנוכח היחסים הטובים מאוד שלנו עם ארצות הברית, התלות שלנו בהם והעובדה שאנחנו לא יכולים להתגרות בהם, הדבר הזה יוברר בערוצים המודיעינים, ולא בערוצים המדיניים.

הלר: אבל עם כל הכבוד, הביקור של טראמפ קצת מחבל לך בבחירות. אם כל הפוקוס ב-23 במאי יהיה על ביקור טראמפ ועל דבריו, אנשים לא יבואו להצביע. זה ישחק לידיו של ניסנקורן.

שלי: אז זה נכון, לי יש עניין שכמה יותר אנשים ידעו שב-23 במאי, יום שלישי, יש בחירות להסתדרות, ושיבואו ויממשו את הזכות...

זיו-וולף: בואו נדגיש שלא הקהל הרחב יכול להצביע בבחירות להסתדרות, אלא רק חברי ההסתדרות.

שלי: כן, אבל 530 אלף איש זה לא הולך ברגל; אלה הרבה מאוד ישראלים. אלה הבחירות השניות בגודלן, אחרי הבחירות לכנסת. ואתם יודעים מה? טראמפ יבוא, טראמפ יילך, ואני לא מזלזלת לרגע בפוטנציאל של הביקור הזה, אבל בסופו של יום אנחנו נישאר עם החיים עצמם. והחיים עצמם נקבעים בבחירות להסתדרות – הזכות להתפרנס בכבוד היא זכות בסיסית.

הלר: ראינו שגברת נחמה ריבלין, רעיית נשיא המדינה, תומכת בפומבי במועמדותך לראשות ההסתדרות. בואי נשחק משחק רגע: מה היה קורה אם היא הייתה אומרת 'תצביעו ניסנקורן'? האם זה ראוי שרעיית נשיא תתערב בבחירות להסתדרות?

שלי: נכון שהיא רעיית נשיא המדינה, אבל היא אישיות מאוד עצמאית. אני מכירה אותה: היא חכמה, היא חריפה, היא דעתנית מאוד, היא לא עושה חשבון. היא חברת הסתדרות מגיל 16, והיא הולכת להצביע בכל בחירות ובחירות. ואם אומרת נחמה ריבלין, רעיית נשיא המדינה, שבפעם הראשונה היא גם יכולה להצביע לאישה – אז על אחת כמה וכמה.

הלר: אבל זה ראוי שרעיית נשיא המדינה תאמר לפני הבחירות למי היא מתכוונת להצביע?

שלי: בואו נפריד: הבחירות להסתדרות הן לא בחירות מפלגתיות כמו הבחירות לכנסת. גם אני וגם הצד השני בכלל אנשי מפלגת העבודה. חצי מהרשימה שלי הם אנשי ליכוד, וש"ס, ויש לנו נציגים מהבית היהודי. לכן, אין כאן אמירה שהיא מפלגתית-פוליטית.

הלר: היא לא חששה להצטלם?

שלי: האמת היא שזה קרה חצי במקרה. ידעתי שהיא תתמוך בי, אבל לא ידעתי שהיא תהיה כל כך נדיבה בתמיכה שהיא נותנת לי. בתור פמיניסטית אני אומרת לכם שהעובדה שהיא רעיית נשיא המדינה לא הופכת אותה לזרוע שלו ולכפופה שלו. מותר לה שבעניין הזה, שהוא באמת בדמה – ולראייה, היא חברת הסתדרות כמעט כל ימי חייה – תהיה לה עמדה. זאת לא כזאת עמדה שנויה במחלוקת.

הלר: היינו שמחים לראות אותה מופיעה יותר בציבור – נראה לי שזה מוסכם על כולנו. יש לה הרבה מה להגיד.

שלי: תנסו. תזמינו אותה לאולפן".