שלי ברדיו "קול חי": "הבחירות להסתדרות מחר (ג') – ההצבעה הדרמטית ומשפיעה ביותר על החיים שלנו"

22 במאי, 2017
האזינו:

שלי התראיינה למהדורה המרכזית של רדיו "קול חי", בהגשת אבי מימרן, לקראת הבחירות לראשות ההסתדרות שייערכו מחר (יום ג'). בדבריה עמדה על ההישגים שרשמה במסגרת מאמציה להבטיח את השמירה על טוהר הבחירות, וכן על התמיכה המאסיבית לה היא זוכה מהעובדים בשטח. בנוסף, התייחסה להיעדרותו של נציג האופוזיציה מלו"ז הביקור של נשיא ארה"ב טראמפ בישראל. מתוך הדברים:

"מימרן: גם ערב בחירות להסתדרות, ואת בשיא הישורת האחרונה, וגם ביקורו של טראמפ. זה משבש? זה מקשה?

שלי: כן, האמת היא שכן... זה עשוי להקשות במידה מסוימת.

מימרן: זה מוציא מפוקוס...

שלי: מאחר שאני רוצה שכל מי שיש לו זכות הצבעה יגיע לקלפי ויצביע מה שהוא מאמין, אני כן חוששת שהדיון סביב טראמפ יהיה מאוד אינטנסיבי, ויהיה פחות זמן לדבר על ההסתדרות, כך שאנשים ישכחו מזה. אז הנה אני מתראיינת אצלך כדי להגיד שעם כל החשיבות שאני מייחסת לביקור טראמפ – ואני מייחסת לו חשיבות עצומה – בסופו של הביקור טראמפ יחזור לארצות הברית, ואנחנו נישאר עם "החיים עצמם", כפי שקורה לזה ראש הממשלה. "החיים עצמם" היא, בעיקר, בראש ובראשונה, הפרנסה בכבוד שלנו. ההצבעה לראשות הסתדרות היא ההצבעה הכי דרמטית, שהכי קובעת את החיים שלנו – יותר מכל הצבעה אחרת.

מימרן: זה נכון. אז האם שקלתם באיזשהו שלב לדחות את הבחירות בשבוע-שבועיים?

שלי: אני לא יודעת אם אתה מכיר עד כמה המנגנון של צמרת העסקנים בהסתדרות הוא בלתי דמוקרטי, סגור ואטום. בוודאי שמבחינתם, כיוון שהאינטרס שלהם הוא שלא יבואו אנשים להצביע, אין שום סיכוי לשנות תאריך. אני גם לא בטוחה שזה נחוץ. אבל בוא נגיד שלהם יש אינטרס שיגיעו כמה שפחות אנשים להצביע, כדי שהם יוכלו להגיע להצבעה מינימלית של אנשים שלפי דעתם הם יכולים להשפיע וללחוץ עליהם – אם כי גם פה הם טועים טעות גדולה מאוד.

מימרן: אני מבין שבמטה שלך נערכים לזיופים ולאי סדרים. את אומרת כבר מראש 'יהיו כאן זיופים'?

שלי: כן, לבחירות להסתדרות יש היסטוריה לא נעימה של זיופים, של השלכת קלפיות מרכבים, של דברים מאוד מגונים ומכוערים. כל מה שאנחנו רוצים זה טוהר בחירות. אנחנו רוצים שאנשים יבואו לקלפי שיצביעו מה שהם רוצים, שהפתקים ייספרו כמו שצריך. האמת היא שהשגנו הרבה מאוד הישגים בתחום הזה: בית המשפט המחוזי קבע שיהיה לנו חבר ועדת קלפי בכל קלפי – זה לא היה אמור להיות כך; שאנחנו נהיה בכל רכב שמסיע קלפיות; שמאבטחים שלנו יהיו במוקד הספירה הארצי; ובעיקר, שהמעטפות והקלפיות לא ייספרו בכלל במקומות העבודה, אלא יתערבבו יחד וייספרו במקום אחד, כך שלאף אחד לא יהיה צורך לפחד. אז אנחנו מנסים לעשות כמיטב יכולתנו, כדי שתהיה הצבעה חופשית, ולפקח בכל הכוח כדי שגם תהליך ההצבעה יהיה נטול זיופים ורמאויות.

מימרן: אני רואה היום את נתוני עלויות קמפייני הבחירות – מטה יחימוביץ' מול מטה ניסנקורן. שאלתי את ניסנקורן בנוגע לפערים – 11 מיליון מול שני מיליון אצלך. הוא השיב ואמר שהוא שמר את הכסף כל השנים, לבחירות, בעוד רשימות אחרות כבר בזבזו אותו. זאת תשובה נכונה?

שלי: תשובה שקרית לחלוטין. קודם כל עלות הקמפיין הפורמלית שלו היא 20 מיליון שקלים, לא 11. שנית, הם משתמשים בלי בושה במתקני ההישרדות, בעובדי ההסתדרות וברכבי ההסתדרות, כאילו זה שלהם, בכלל בלי קשר ל-20 המיליון של הקמפיין. ודבר נוסף, מדובר בקואליציה של 91 אחוזים, כשמלכתחילה הם יצרו את הקואליציה הזאת כדי לנסות למנוע בחירות להסתדרות. לבושתם ולרוע מזלם, גם איתן כבל וגם ש"ס החליטו שהם כן רוצים להתמודד, ושאני המועמדת שלהם לראשות ההסתדרות. אגב, גם הכסף שהם משתמשים בו עכשיו הוא כסף מדמי החבר של העובדים, שלא יהיו אי הבנות. אבל הם לא נגעו בו, כי הם השתמשו במשאבי ההסתדרות כל הזמן. הם נהגו בהסתדרות כאילו זאת אחוזה פרטית שלהם.

מימרן: אין בעל בית למוסד הזה? אין איזשהו רגולטור, שאת יכולה לפנות אליו ולהגיע לו 'נעשה כאן שימוש שלא כחוק במוסדות וכלי ההסתדרות?

שלי: תראה, יש גבול, אני לא רוצה לעשות משפטיזציה של מערכת הבחירות הזאת. מגיעים אליי הרבה מאוד סיפורים מכוערים ומושחתים שאני לא עושה בהם שימוש ולא מטיחה אותם ביריב, כי אני רוצה שזאת תהיה מערכת בחירות עניינית ונקייה, וגם כשיהיו ויכוחים – שיהיו על דברים עקרוניים. לכן, אני לא רצה לבית משפט על כל דבר. כן הלכנו כמה פעמים לבית משפט, ובכל פעם גם ניצחנו. פעם אחת בכלל ניסו למנוע ממני להתמודד, ועל כך ניצחנו ברשות השיפוט. פעם אחרת עתרנו לבית המשפט המחוזי, כשהבנו שמתוך 2,100 קלפיות אין לנו בכלל נציג ב-1,600 קלפיות. אז עתרנו לבית המשפט המחוזי, וכמובן שהוא זרק אותם מכל המדרגות. אז אנחנו עותרים במשורה, לפי הצורך, אבל אני באמת שלא רוצה שכל מערכת הבחירות הזאת תתרחש בבתי המשפט. רק כשאין ברירה אני עושה את זה.

מימרן: לגופם של דברים, הבחירות השבוע עם הרבה מתח ולחץ. ואת מצפה שיתגלה איזשהו פער בין ראשי הוועדים הגדולים ברחבי הארץ, לבין העובדים עצמם שאולי לא יקשיבו לוועדים. כי אם אנחנו הולכים לפי איגודים ו-ועדים בתוך ההסתדרות, אז ניסנקורן יכול להיות רגוע.

שלי: א, לא כל כך, יש איתי לפחות 100 חברי וראשי ועדים. זה באמת חסר תקדים.

מימרן: מתוך כמה? 500, 600?

שלי: מתוך רבים, אבל רבים פשוט יושבים בשקט. זה לא שכל אלו שלא איתי ישר תומכים בצד השני. יש כאלה שמרכינים ראש עד יעבור זעם. הבחירה המודעת, האמיתית, הערכית והאידיאולוגית בניסנקורן היא מאוד חלשה. בכל מקום עבודה שאני מגיעה אליו, העובדים מתנפלים אליי בהרבה מאוד אהבה ותמיכה ורוצי להתנדב במטה. אצלו אלה אנשים שבאים בפקודה, אנשים שעובדים בהסתדרות, יושבים בפנים קפואות סביב שולחנות עגולים ושומעים את הדברים שלא בהתלהבות. אני אגיד לך ככה: אם עכשיו חברי ההסתדרות נכנסים לקלפי ומצביעים מה שהם רוצים, ניצחנו. בדרך יש את המכשלות האלה: א', שיבואו להצביע – ואני קוראת לכולם להצביע, לרבות מי שלא מצביע בשבילי; בואו להצביע, זה נורא חשוב. דבר שני, שלא יחששו, כי הבחירות הן חשאיות. ודבר שלישי, למנוע זיופים, שזה כבר התפקיד שלנו. אלה האתגרים, ואני מאמינה שיש סיכוי טוב מאוד שב-24 במאי אהיה יו"ר ההסתדרות הבאה. אם כי כמובן שזה קרב קשה מאוד, ושום דבר לא מונח אצלי בכיס.

מימרן: טוב, אז נניח עכשיו לענייני טראמפ, את מרוכזת בדברים אחרים...

שלי: למה? אני גם מאוד ערנית כלפי מה שקורה לגבי ביקור טראמפ.

מימרן: אז איך זה שנציג "המחנה הציוני" לא מופיע בלו"ז? או שאנחנו לא יודעים על פגישה זאת...

שלי: תשמע, אני שומעת את זה בפעם הראשונה. לא מחויב, אבל יוצא לפעמים שראש האופוזיציה מתוקף תפקידו הממלכתי...

מימרן: מנהג אתי כזה...

שלי: כן. למשל, כשברק אובמה ביקר בישראל כנשיא ארצות הברית ואני הייתי יו"ר האופוזיציה, הייתה לנו פגישה בארבע עיניים.

מימרן: טוב, כי זה היה ברק אובמה...

שלי: אני לא יודעת. אין לי מושג למה זה לא יצא עכשיו. זה חבל, כי אני חושבת שנכון שמנהיג מדינה חשובה כזאת ייחשף גם לאופוזיציה. אבל עד שאמרת לי את זה עכשיו בשידור, לא ידעתי את זה בכלל.

מימרן: אז הוא יישמע דעות רק מצד אחד. לפחות את הפגישה עם ליברמן ביטל. זה קצת מאזן?

שלי: אני לא מתעסקת בדברים האלה... אני יודעת שהחובה בפרוטוקול היא ראש הממשלה ונשיא המדינה. כל היתר זה מאוד גמיש".

להאזנה לראיון המלא: