שלי בעקבות הזיופים בבחירות להסתדרות: "מתכוונת להוביל חקיקה שתכפיף את כלל מערכות הבחירות בישראל לחוקי המדינה"

9 ביוני, 2017

שלי התראיינה לתכנית "שבע אקטואלי" בכאן 11, בהגשת מיכל רבינוביץ', על אודות מסקנותיה בעקבות הבחירות לראשות ההסתדרות ועל אודות החלטתה שלא להתמודד בפריימריז הקרובים לראשות מפלגת העבודה, שייערכו ב-4 ביולי. מתוך הדברים (לצפייה):

"רבינוביץ': אז עדכני אותנו: איך נסגר עניין הערעור שלך?

שלי: הוא לא נסגר, הוא רק מתחיל: הגשנו תביעה לבית המשפט, וייקח זמן עד שהיא תתברר. אתמול קיבלנו צו ביניים מבית המשפט המחוזי, שקבע שלא למחוק קלטות שהוצבו בבנייני הספירה בגני התערוכה, כיוון שמסתבר שכל ספירת הקלפיות שם תועדה. אנחנו ביקשנו מראש כמה וכמה פעמים שיהיו מצלמות שאכן יפקחו על האירוע. ההסתדרות סירבה לכך, בטענה שזה יקר ומסובך, אבל בדיעבד התברר שזה לא יקר ולא מסובך – זה פשוט צולם בלי עלות על ידי גני התערוכה. לכן אתמול יצא צו שהחרים את החומר. זה תהליך מורכב, אבל אני מאוד איתנה בדעתי לנהל אותו, פשוט כי אני לא מוכנה שבישראל 2017 הדמוקרטית יתנהלו בחירות בסגנון של העולם השלישי.

רבינוביץ': דיברת בבוקר שאחרי הבחירות, בזמן ספירת הקולות, על אותה משאית שיצאה מחיפה בחצות והגיעה לתל אביב בשעה 10:30 בבוקר. בכל הזמן הזה היה לכם איזשהו קנה מידה איפה היא נמצאת ומה עושה אותה משאית?

שלי: אני חושבת שדיברתי על כך מספיק, ואם תרצי שאפרט את כל הרשימה הארוכה, אנחנו נשב עד אור הבוקר ונדבר על זה... מה שכן אני רוצה לומר זה שלא מדובר בחריגה פה, בחריגה שם או בשוליים צרים של מערכת הבחירות, אלא במנגנון ששם את כל כוח ההפחדה שלו, את כל עוצמתו, כדי להנציח שלטון של קבוצה מאוד קטנה. מכל הדברים, שבחלקם הם פליליים ובחלקם הם שיטתיים, הדבר שהכי גורם לי צער וכאב זה האיום המאורגן, הגדול, האכזרי, על מטה לחמם של עובדים. אנחנו חושבים על בחירות דמוקרטיות, כי אנחנו חיים במדינה דמוקרטית, ואנחנו מדמיינים את עצמנו הולכים לקלפי ומצביעים מה שבא לנו. אבל כשמאיימים על מטה לחמו ועל פרנסתו של אדם, אני חושבת שכל אחד, בוודאי אדם שמרוויח שכר מינימום, חרד לגורלו.

רבינוביץ': אני רוצה לחזור איתך לאותו הבוקר, בו השופט עוצר את ספירת הקולות, ובמחנה שלך נשמעים קולות של הרבה תקווה, של אופטימיות, לפחות לזמן קצר. ואז, ברגע אחד, הכול מתהפך נגדך, וניסנקורן לוקח את המערכה הזאת בניצחון סוחף. אז מה קרה שם בעצם? כי דיברת על אותן עדויות שהצגת בפני השופט. בהתחלה הוא קיבל אותן, עצר את ספירת הקולות, ופתאום הוא הפך את ההחלטה שלו. האם זה לא היה מספיק?

שלי: אלו שני דברים שונים: לא ערערנו באותו צו ביניים על תוצאות הבחירות. ביקשנו להפסיק את הספירה כדי שאפשר יהיה להתארגן להגשת התביעה. זה חסר תקדים, אגב, שמפסיקים כך ספירה. אחר כך השופט אמר שהוא מתיר לנו להגיש את התביעה בתום ספירת הקולות. כשמגישים עתירה לביטול בחירות זה דבר מאוד יסודי, מאוד כבד ראש, ואי אפשר לזלזל בו. אני לוקחת את זה כמשימה, ולאו דווקא בגללי, אלא פשוט כיוון שיש לי מחשבות על חקיקה מאוד רחבה שתכפיף את כלל הבחירות בישראל לחוקי מדינת ישראל.

רבינוביץ': הפסדת את הבחירות להסתדרות, זאת כבר עובדה. מפלגת העבודה שסועה ומפולגת, מסתדרת בלעדייך עם תשעה המועמדים. אין מחשבות שמשהו בחישוב המסלול שלך לא היה נכון? לא היית צריכה להישאר בזירה הנוחה יותר, במפלגת העבודה?

שלי: קודם כל אני בזירה. מפלגת העבודה היא המפלגה שלי.

רבינוביץ': את תישארי במפלגת העבודה?

שלי: בוודאי. אני מעולם לא הייתי מהמתפלגים, מהמאיימים בהתפלגות, מהנוטשים. ערכי תנועת העבודה הם הערכים שלי, אני בכירה במפלגת העבודה ואין לי שום כוונה לעזוב.

רבינוביץ': אבל לא היה עדיף שתתמודדי בבחירות במפלגת העבודה? הרי לא יכולת לנצח את אותם ועדים גדולים וחזקים שניסנקורן כרת איתם ברית והסתייע בהם.

שלי: קודם כל, חשבתי שכן. זאת אומרת, חשבתי שבכל זאת הדמוקרטיה ורצון העובדים ינצחו. באמת לא שיערתי את העוצמה, הכסף וההפחדה שהארגון הזה ישליט כדי להנציח את שלטונו. אני אומרת את זה בצער, כי אני אוהבת את המפלגה שלי: בחרתי בהתמודדות להסתדרות, כי רציתי להיות יו"ר ההסתדרות. לא הייתי בוחרת בהתמודדות לראשות מפלגת העבודה, למרות שהיה לי סיכוי מאוד גבוה לנצח. אני חושבת שבעת הזאת זאת לא התמודדות על השלטון, ואני אומרת את זה בכאב.

רבינוביץ': אז במי בכל זאת תתמכי?

שלי: כרגע עוד לא החלטתי. אני מתלבטת. אני כנראה אכריע בימים הקרובים, אבל...

רבינוביץ': היו שמועות שתתמכי בהרצוג.

שלי: אני שומעת את השמועה הזאת בפעם הראשונה... את מוזמנת להביא עוד שמות.

רבינוביץ': אבל את אומרת שמפלגת העבודה היא לא אלטרנטיבה לשלטון.

שלי: אני אומרת שלצערי הרב מאוד כנראה הבחירות האלו הן לא על ראשות הממשלה. זה לא מייתר כהוא זה את החשיבות האדירה שיש למפלגת העבודה. יכול להיות שההחלטה שלי במי לתמוך תגיע רק לקראת הסיבוב השני. בכל מקרה השבוע אני אגבש איזושהי עמדה.

רבינוביץ': תני לנו איזשהו רמז.

שלי: אני אבוא שוב כדי לספר על המסקנה... לגבי השאלה במי אתמוך, אני לא מתכוונת להיכנס עכשיו לשמות, זה לא משחק. בסופו של דבר זאת החלטה משמעותית ולא פשוטה.

רבינוביץ': לסיום, שאלה מהצופה שלנו: איך שיתפת פעולה בבחירות להסתדרות עם אריה דרעי, שהורשע בפלילים?

שלי: זה תהליך שנמשך הרבה שנים. גם ניסיתי לחוקק חוק שימנע ממי שהורשע בעבירה שיש עימה קלון לכהן בכנסת. אבל מאז הבחירות האחרונות, בשלוש השנים האחרונות, החלטתי שאפשר לשים את זה בצד ולשתף פעולה, בגלל החשיבות שאני מייחסת לשיתוף פעולה בין מפלגות חרדיות לבין מפלגות חילוניות. יצרנו קשרים, גם בעניין מתווה הגז, גם בעניין קצבאות הילדים, וחשבתי שזה מאוד נכון לכרות את הברית הזאת".