שלי על תפקיד המדינה מול התאגידים: "במקום לבזבז אנרגיה בצנזורה ברשתות החברתיות, הגיע הזמן להשקיע אנרגיה בחלוקת ממון צודקת"

3 ביולי, 2017

שלי התראיינה לתכנית "עושים סדר" בערוץ 2, בהגשת בן כספית, בצוותא עם פרופ' קרין נהון, מומחית לפוליטיקה של המידע, על אודות מאבקי הכוח בין תאגידי הענק לבין המדינות בעידן הדיגיטלי. מתוך דבריה (לצפייה):

"כספית: זאת באמת "מלחמת עולם", דור ג' או ד', בין השליטה המסורתית של המדינות לבין התאגידים?

שלי: במילה אחת: כן. חד משמעית. הרבה מאוד מהכוח ומהשליטה על גורלם של בני אדם, על הפוליטיקה ועל התודעה עוברים לידיים של התאגידים. תאגידים זה דבר מאוד טוב, אבל צריך לזכור שהם לא נבחרים באופן דמוקרטי על ידי הציבור; טובת הציבור לא לנגד עיניהם – יש להם מטרה אחת מרכזית, והיא למקסם את הרווחים שלהם. בסופו של דבר, אחרי כל הפגמים שיש במדינות, תפקידן לדאוג לשלומם של האזרחים. אלא שהחקיקה מפגרת בכמה דורות אחרי ההתפתחות בעולם התאגידי. החברות האלו מחפשות כל הזמן את המקום בו יהיה להם הכי זול לשלם מיסים – וכך, מרכז הפיתוח יכול להיות במקום אחד, נגיד בישראל, אבל הפטנט יירשם באיזה אי נידח, בו משלמים את מינימום המס.

צריך לזכור: אנשים אולי מעוותים את הפנים שלהם כשהם שומעים את המילה 'מיסים', אבל בזכות המיסים יש לנו חיים נורמליים: יש חינוך חינם לאנשים צעירים, יש בריאות לכולם, יש כבישים, יש צבא, יש משטרה.

כספית: אז המדינות הן בכל זאת המבוגר האחראי, יותר ממה שחשבנו.

שלי: ברור.

כספית: ואולי בכל זאת עדיף ש"האח הגדול" יהיה חברות כלכליות ולא מדינות? עדיף כבר שזה יהיה ממניעים כלכליים – במדינות זה עשוי להגיע למשטרים אפלים, לאינטרסים פוליטיים מאוד בעייתיים.

שלי: אם אתה רוצה לחזור לתקופת הפיאודליזם, כשהיה בעל אחוזה אחד, עם אריסים, עבדים וצמיתים, והוא הוריש את כוחו מדור לדור – אז בבקשה, לך על זה. אני מאמינה בממלכתיות, אני מאמינה באחריות המדינה, אני מאמינה במדינת הרווחה. כמובן שלצד זה מגיעים גם פיתוח, שגשוג, מצוינות ו'לעשות כסף', אבל המפתח הוא איזון בין השניים. וכאן האיזון מאוד הופר: הכוח עבר לידי התאגידים, על פני המדינות. זה משבש את כל חלוקת ההון, את כל הדברים שנלחמנו בשבילם; למשל זכויות אדם – לא יהיה איך לממש את זכויות האדם, אם התאגידים האלו לא ישלמו מיסים. צריך לומר לצד הטוב שיש ניסיון של ה-OECD לייצר איזושהי שיטת מיסוי אחידה, ושישראל כבר שותפה ליוזמה הזאת. הרצון לעשות כסף הוא רצון חובק עולם, וכסף מייצר עוד כסף, עוד כוח, והשפעה על יצירת עוד כסף. תפקיד המדינה לרסן את זה, כדי שכל בני האדם יוכלו ליהנות מהטוב הזה.

עוד מילה אחת: צריך להפסיק להשקיע אנרגיה מטופשת בצנזורה ברשתות החברתיות, ולהתחיל להשקיע אנרגיה בחלוקת הממון".