שלי הכריזה על תמיכתה בגבאי לראשות העבודה: "ייצר רעננות והזדמנויות חדשות למפלגה"

7 ביולי, 2017

שלי התראיינה לתכנית "מהדורה ראשונה" בערוץ 2, בהגשת בן מיטלמן, והסבירה את תמיכתה במועמדותו של אבי גבאי לראשות מפלגת העבודה. מתוך דבריה (לצפייה):

"מיטלמן: אני חייב לשאול אותך: כשאת רואה את התוצאות הצמודות בבחירות האלו, עוברת בך מחדש השאלה למה את לא התמודדת?

שלי: האמת שאין לי מחשבה שנייה. קיבלתי החלטה כבר לפני כחצי שנה שאני לא מתמודדת לראשות מפלגת העבודה. אני חושבת שאנחנו מקבלים כאן התמודדות יפה, ראויה ומרתקת, שעלתה עכשיו לסיבוב השני. אני עושה את מיטב יכולתי לעשות את הטוב ביותר שאני יכולה עבור המפלגה שלי, ולכן גם הודעתי היום שאני תומכת באבי גבאי. אני עושה את זה בלב שלם. אני תומכת באדם שהוא נקי כפיים, מוכשר בצורה בלתי רגילה, אינטליגנטי בצורה בלתי רגילה, אמיץ לב, שיודע להילחם מול ממשלה שלמה וגם לעזוב אותה כשצריך וכשהדברים מתנהלים באופן שהוא מסתייג ממנו. אני חושבת שהוא עשה כמה וכמה צעדים שמאפיינים פוליטיקאים מזן מיוחד. אני בטוחה שהוא יביא רעננות רבה, תקווה חדשה, ניקיון כפיים, וכל אותם דברים שאנחנו זקוקים להם מאוד במפלגת העבודה.

מיטלמן: תקני אותי אם אני טועה, אבל היה לו יתרון נוסף: הוא התמודד נגד עמיר פרץ, שתמך בניסנקורן מולך בהתמודדות לראשות ההסתדרות, כך שיש לך הזדמנות 'לתקוע' לפרץ בחזרה.

שלי: אני ממש לא עושה חישובים כאלו, ואני גם לא משתמשת במינוחים כאלו. אני באמת התלבטתי. בחרתי באדם שאני חושבת שמביא את התקווה הגדולה ביותר; שיכול גם להביא ציבורים חדשים, אבל גם לשמור על הבייס של מפלגת העבודה, שחונה כרגע בחלקו אצל יאיר לפיד. אני מאמינה ומשוכנעת שעם אבי גבאי בראשות מפלגת העבודה, נכונים למפלגת העבודה הזדמנות גדולה מאוד וגם זינוק גדול מאוד – יום אחרי שהוא ייבחר לראשות מפלגת העבודה.

מיטלמן: גבאי לא בא מהפוליטיקה, אין לו הרבה ניסיון בתחום הזה. הוא הרוויח קודם לכן מיליונים מדי שנה ב"בזק". זה לא משהו שמפריע לך, אני מבין...

שלי: אני חושבת שראוי, טוב ומצוין יהיה אם אנשים מהסקטור העסקי, שמאוד מצליחים, יזנחו את הרצון לעשות עוד ועוד כסף מעבר לכסף שהם כבר עשו, ויבואו לשרת את החברה. רק עכשיו חוקק "חוק הג'ובים", שבו השרים דאגו לעצמם לשמש דירקטורים בסקטור הפרטי, אחרי שהם יפרשו מלשרת את הציבור, וריפדו את עצמם בחוק הלקוי והמגונה הזה. כאן אנחנו רואים תופעה הפוכה: אדם מאוד מצליח, שעשה כסף, מחליט שדי לו, הוא לא צריך יותר בבנק, ושהוא בא לשרת את המדינה, כדי להכיר תודה גם על כך שהיה לו מזל, גם על כך שהיו לו כישרונות רבים, וגם על כך שהמדינה טיפחה אותו. בעיניי זה יתרון אדיר; ולמרות שהוא מגיע מהסקטור העסקי, ולמרות שהשפה שלנו היא לא שפה זהה – אנחנו מתכנסים בדרך כלל לאותו מעשה נכון, ראוי, טוב ואמיץ. הדוגמא הקלאסית הייתה במתווה הגז: הוא עמד יחיד מול ממשלה שלמה, בה כולם היו כמו 'שלושת הקופים' –  לא רואים, לא שומעים ולא מדברים. יש לי הערכה רבה אליו על כך.

מיטלמן: היה ואבי גבאי יפסיד, את תתמכי בעמיר פרץ לראשות הממשלה?

שלי: אני מקווה כמובן שהוא ינצח, אבל כל מי שייבחר באופן דמוקרטי במפלגת העבודה, כמו תמיד, יזכה לכך שאני אתייצב לצידו. אני אמשיך לעשות את המקסימום כדי שמפלגת העבודה וערכי תנועת העבודה יהיה נכונים, חזקים ומקובלים בקהלים כמה שיותר רחבים בציבור.

מיטלמן: האם לדעתך בוז'י הרצוג צריך להישאר יושב ראש האופוזיציה, אחרי התבוסה שנחל?

שלי: אני חושבת שאבי עשה היום מעשה מאוד ראוי, מאוד מדויק, מאוד הגון, אפילו אצילי, כשאמר בלי תנאים, ובלי לדרוש תמיכה, שהוא חושב שבוז'י צריך להמשיך להחזיק בתפקיד הזה. יש כאן גם הכרת הטוב ואזכור לזה שהרצוג הביא 24 מנדטים למפלגת העבודה; וגם הפקדת התפקיד הזה בידי אדם שיש לו מיומנויות פוליטיות. אני בטוחה שזה לא ימנע כהוא זה מאבי גבאי להיות ראש חץ אופוזיציוני מאוד חזק, רהוט ומנומק בציבוריות הישראלית.

מיטלמן: ואם גבאי אכן ייבחר, כמו שאת מייחלת, את מתרשמת שזה עשוי להיות גם הקאמבק של אהוד ברק למפלגה? כבר יש דיבורים ברקע.

שלי: יש הרבה דיבורים. אנחנו מפלגה פתוחה ודמוקרטית, וזה יופייה, על רקע העובדה שרוב המפלגות הן מפלגות דיקטטוריות לחלוטין. לועגים לנו על הפריימריז, אז אני אומרת 'אצלכם הפריימריז מאוד שקטים' – פשוט אין פריימריז. לכן השורות פתוחות, וכל אחד יתקבל בזרועות פתוחות. אין ספק שזאת גם אחת המשימות שלנו: להרחיב את השורות, ובטח לא לצמצם אותן; לקבל באהבה ובחיבוק את כל מי שרוצה לחבור אלינו".