"גבאי יכל להמשיך ולעשות כסף, אבל הוא בחר להחזיר למדינה על מה שנתנה לו. זה צעד שאני רואה בהערכה רבה"

7 ביולי, 2017
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית "כאן הערב" ברשת ב', בהגשת רן בנימיני, ופרסה את הסיבות לתמיכתה במועמדותו של אבי גבאי לראשות מפלגת העבודה. מתוך דבריה:

"בנימיני: הייתה התלבטות?

שלי: בשלבים מסוימים כן, אבל אחרי התייעצויות עם אנשים שהולכים איתי דרך ארוכה, וכמובן גם לאור הכרות מוקדמת מאוד טובה עם אבי גבאי, אז נפל הפור. הייתה התלבטות אם להביע תמיכה פומבית בסיבוב הראשון או רק בסיבוב השני.

בנימיני: אבל לא הייתה התלבטות אם לתמוך בגבאי או בפרץ...

שלי: הייתה התלבטות בסיבוב הראשון בין כמה מועמדים. בסופו של דבר, לחצתי על הכפתור שהיה כתוב עליו 'אבי גבאי' בסיבוב הראשון, אבל עדיין לא הודעתי על תמיכה פומבית. אני שמחה שלא עשיתי את זה, כי אבי גבאי הוכיח שהוא יכול גם בלי תמיכה פומבית שלי – בעצמו, בכוח הכישרונות שלו ובכוח הסחף שהוא יצר – להעפיל לסיבוב השני. עכשיו, כיוון שאני לא מצביע מהשורה ושיש לי אחריות על מה שמתרחש במפלגה הזאת, ובטח שאני לא יכולה לשבת על הגדר, אני מודיעה בפומבי את מה שרבים וטובים מהאנשים הקרובים אליי כבר עשו לפניי.

בנימיני: את מדברת איתנו עכשיו מהמטה של גבאי, כלומר את מתגייסת בכל כולך. זה יותר מאהבת אבי גבאי או יותר משנאת עמיר פרץ?

שלי: אין כאן שום 'שנאה'. אני יודעת שאלו מטבעות לשון שכתבים פוליטיים אוהבים להשתמש בהם – הייתי פעם כתבת פוליטית, וגם אני חטאתי בזה. אני פשוט עשיתי את שיקול הדעת והמחשבה מי האדם הטוב ביותר למפלגה שלי, שמאוד יקרה לליבי. אני יודעת שבסיבוב השני, כשאני אבוא לקלפי ואני אלחץ שוב את השם 'אבי גבאי', אני אתן את הקול שלי לאדם שהוא נקי כפיים, אינטליגנטי בצורה יוצאת דופן, מוכשר בצורה יוצאת דופן, אמיץ לב, שיעשה טוב למפלגה שלי וגם למדינה. זה אדם שראיתי אותו בצמתים בהם אדם נבחן – בסופו של דבר, לא נבחנים במילים, אלא במה שאתה עושה בצמתים המכריעים.

בנימיני: אבל מדובר גם באדם שעבר בעבר מאגף התקציבים ומתפקיד רגולטור שמתעסק בענייני תקשורת, לתפקיד בכיר בחברת "בזק", עם שכר של מאות אלפי שקלים בחודש. חשבתי שאנשים כאלו הם לא בדיוק כוס התה שלך.

שלי: אין שום ספק שחוק שכר הבכירים שחוקקתי יועד גם לאנשים שהרוויחו כמו שאבי גבאי הרוויח כשהוא עבד בסקטור הפרטי. אני רואה בהערכה רבה ממש את הצעד שהוא עשה: הוא היה כוכב עולה; הוא יכל למקסם עוד ועוד את הכסף שלו, כמו שעושים הרבה אנשים ששוקעים בעולם העסקי, שלא מסתפקים במה שיש להם ורוצים עוד ועוד, בלא שום גבול. הוא פשוט אמר 'סטופ, יש לי מספיק, אני לא צריך יותר'.

בנימיני: ואז הוא הלך לפוליטיקה, הקים מפלגה עם משה כחלון, ואז עבר ממנו וקפץ למפלגה אחרת. גם זאת התנהלות לא בדיוק...

שלי: אני אגיד לך משהו אחר: ממש לפני זמן קצר חוקק חוק דוחה במיוחד, בו שרי הממשלה מבטיחים לעצמם את העתיד העסקי שלהם, אחרי שהם יפרשו מהפוליטיקה – "חוק הג'ובים", שנועד לאפשר להם להתקבל כדירקטורים בשכר בחברות ציבוריות שנסחרות בבורסה. זה חוק דוחה, שאני מתנגדת לו בתכלית ההתנגדות. כאן אנחנו רואים דבר הפוך: אנחנו רואים אדם שעתידו העסקי היה לפניו, שיכל להיות עשיר מופלג, שהכישרון שלו באמת יוצא דופן, ואמר: 'קיבלתי מספיק מהחברה. היה לי מזל, היה לי כישרון, המדינה נתנה לי – אני רוצה להעניק למדינה בחזרה'. זה בדיוק המסלול ההפוך: חזרה לשירות הציבורי מתוך הסקטור הפרטי, ומתוך תפיסת עולם מאוד הגונה וישרה. אני מזכירה לך שהוא היה היחיד בכל הממשלה שהתנגד למתווה גז – לא מהזווית שלי, אלא מהזווית שלו.

בנימיני: כל זה מכשיר אותו בעתיד להיות ראש הממשלה?

שלי: אני חושבת שהוא ראוי; שהוא נוצר מהחומרים להיות ראש הממשלה. יש כאן אדם עם תכונות מאוד טובות, גם עם אינטליגנציה יוצאת דופן וגם עם אהבה למדינה.

בנימיני: ובכוחו גם לנצח את נתניהו?

שלי: אני מאוד מקווה. אני גם די משוכנעת שברגע שהוא יעמוד בראשות מפלגת העבודה – ואני מקווה שזה יקרה, זה לא פשוט בכלל, כי יש כאן מאבק בין שני אנשים ראויים ומוכשרים – היא תמריא למעלה ותקבל קהלים חדשים מכל הסוגים: גם קהלים חדשים שמעולם לא הצביעו בשבילה, כמו המשפחה של אבי גבאי: האחים שלו, אמא שלו...

בנימיני: גם הוא עצמו הצביע ליכוד בעבר...

שלי: גם הוא לא הגיע מהבייס של מפלגת העבודה. אז לאנשים כמוהו יש את היכולת – שלא בהתנשאות, אלא בגובה העיניים – להביא קהלים חדשים שמצביעים עכשיו לליכוד. וגם יש לו את היכולות, את המיומנויות ואת הרקורד לשמור על הבייס של מפלגת העבודה, שדי ברח מאיתנו וחונה אצל יאיר לפיד. לאבי גבאי יש את היכולות להשיב אותו למפלגת העבודה.

בנימיני: תמורת כל המחמאות הללו והתמיכה הבלתי מסויגת שלך, הוא הבטיח לך משהו?

שלי: כלום, כלום וכלום. היום היינו אמורים לערוך שיחה אחרונה לפני ההחלטה שאני מצטרפת, כל הסגירות שעושים כשחוברים יחד לברית כזאת. התכוונתי לומר לו: 'עזוב, אני פשוט אעלה עכשיו פוסט תמיכה, אני אסביר למה אני תומכת בך, ואז אני פשוט אגיע למטה ונתחיל לעבוד'. אפילו את הפגישה הזאת לא הייתה לנו בסוף. הוא בנאדם שלא עושה 'סחר-מכר'. הזכרתם, ובצדק, את העובדה שהוא הודיע שאם הוא ייבחר, הרצוג יישאר יו"ר האופוזיציה. בלי סחר-מכר – הוא לא בא להרצוג ואמר לו: 'אם תתמוך בי, אני אתן לך להיות יו"ר האופוזיציה'.

בנימיני: אבל נשאלת השאלה אם היו לו בכלל אפשרויות אחרות. זה היה הדבר הכי קל להבטיח, כי לא היו לו ממש ברירות אחרות...

שלי: בוודאי שהיו אפשרויות אחרות.

בנימיני: כן, להבטיח למישהו אחר? אולי להציע לך?

שלי: למשל, כן, נכון...

בנימיני: זה עלה על הפרק?

שלי: דיברנו על הדבר הזה, ולא רציתי את זה מלכתחילה. כן חשבתי שמדובר בעמדת כוח, שהוא יכול תמורתה לקבל תמיכה. הוא לא רצה להשתמש בזה כמטבע עובר לסוחר. הוא פשוט חשב שהמעשה הראוי הוא שזה יישאר בידיים של בוז'י. זה גם מאפיין מאוד את ההתנהלות שלו. אני חושבת שזה אצילי, נכון, הוגן וראוי". 

להאזנה לראיון המלא: