"מאמינה שעם אבי גבאי בראשות המפלגה, יהיה לנו סיכוי הרבה יותר גבוה להשתקם"

9 ביולי, 2017

שלי התראיינה לתכנית הבוקר של חנוך דאום ברדיו תל אביב בבוקר שלפני הסיבוב השני בבחירות לראשות מפלגת העבודה, בהן היא תומכת במועמדותו של אבי גבאי לתפקיד. מתוך דבריה:

"דאום: כל ההתמודדות הזאת היא נחמדה, לא? קורה משהו, יש באזז.

שלי: נכון, וגם יש את הדבר ה'מוזר' והחריג הזה של מפלגה דמוקרטית. יש התמודדות, אנשים מתווכחים אחד עם השני. זה חזיון שאנחנו כבר לא ממש רגילים לראות במפלגות אחרות. בעצם יש שלוש מפלגות שמקיימות פריימריז: הליכוד, העבודה והבית היהודי. כל המפלגות האחרות הן מפלגות נטולות דמוקרטיה בצורה כזאת או אחרת.

דאום: למרות שצריך לציין שאלו לא המון אנשים שבוחרים בסוף. אלו לא מספרים עצומים, אבל מבחינת השיח הציבורי יש דיון.

שלי: תראה, אלו 55,000 חברי מפלגה. זה פחות מדי, וזה גם מעיד במידה מסוימת על מצבה הלא-מזהיר של המפלגה. ואם כבר אנחנו מדברים, אני קוראת לאנשים לבוא ולהתפקד למפלגת העבודה, או לכל מפלגה דמוקרטית אחרת שהם מאמינים בה.

דאום: איך זה לראות את זה מהצד?

שלי: זה שונה לחלוטין מחוויית ההתמודדות עצמה. בהתמודדות אתה באדרנלין מאוד גבוה; אנשים מסתכלים מהצד על התמודדות דמוקרטית ואומרים: 'מסכן, רץ ממקום למקום, יורדים עליו, כותבים עליו', אבל יש בזה גם היבט מאוד קסום: בחריש המטורף של הארץ; במפגשים עם אנשים; בהתמודדות עם אתגרים, עם משברים. זה תהליך שכל פוליטיקאי צריך לעבור. לצערי, בגלל המבנה -דמוקרטי, רוב הפוליטיקאים היום לא עוברים את התהליך הזה. בסוף אתה נשלח לפוליטיקה על ידי הציבור, וכן, אתה צריך לבוא לציבור, להסתכל לו בעיניים ולהגיד 'תבחר בי בבקשה,, כי 'ככה וככה וככה''. יש בזה משהו שגם מלמד צניעות, וגם מכריח אותך לבוא לבוחרים שלך ולבקש לתמוך בך, ולא להרגיש, כמו רוב הפוליטיקאים היום, אסיר תודה לבוס אחד, שהואיל בטובו ומינה אותך.

דאום: בסיבוב הראשון גם הצבעת לגבאי? או שאת לא אומרת...

שלי: כן, הצבעתי, אבל לא הכרזתי על תמיכה.

דאום: כי?

שלי: כי חשבתי שזאת התמודדות בין חבורה של אנשים ראויים וטובים, למרות הלעג הרב שיש עליהם, ושבסיבוב הראשון יואילו ויתכבדו המתמודדים ויוכיחו את כוחם שלהם. הוא אכן עשה את זה, ובגדול, והביא תוצאה יוצאת דופן.

דאום: אז תני לי את ההסבר. הרי יכולת לתמוך גם בעמיר פרץ.

שלי: כן, יכולתי לתמוך בפרץ, ומן הסתם גם הייתי מקבלת מחיאות כפיים סוערות.

דאום: מה את רומזת? בברנז'ה?

שלי: לא רק בברנז'ה. היו אומרים: 'כן, היא התגברה על כל משקעי העבר'. ציבורית זה היה הרבה יותר משתלם. אולי לא פוליטית.

דאום: ראיתי את אמנון אברמוביץ' מתחרע על גבאי. אבל חוץ מזה, ראיתי תקשורת מאוזנת בסך הכול.

שלי: יש כמה עיתונאים שלקחו צד בצורה די ברוטאלית, אבל ההצבעה שלי היא לא שלילית – אני פשוט חושבת שעם אבי גבאי יש לנו סיכוי הרבה יותר גבוה להתאושש ולהשתקם. אני גם מודה שחוויית ההיכרות שלנו הייתה מאוד טובה בשבילי: הכרנו לפני שנתיים וחצי בלבד, כשהוא היה השר להגנת הסביבה. הוא היה היחיד בממשלת נתניהו שהעז, בלא מורא ובלא משום פנים, להתנגד ולהיאבק במתווה הגז, ובצורה מאוד רציונלית ובצורה מאוד מיומנת, עם הרבה ידע והרבה אומץ לב. זה בכלל לא מובן מאליו: יש לפעמים שתיקת כבשים בממשלה סביב נושאים מסוימים, בעיקר כלכליים. הם אומרים: 'זה לא מעניין', למרות שהם רואים שוד לאור היום של הציבור. אהבתי מאוד את היושרה, את הענייניות...

דאום: מעבר לקלישאות בנוגע ל'מפלגה אוכלת ראשיה', כמה יהיה לו קשה עכשיו, בגלל חוסר הניסיון וחוסר ההכרות, לבוא ולהיות יושב ראש המפלגה?

שלי: גם אני נעשיתי יו"ר המפלגה בשלב די מוקדם – אמנם אחרי כמה שנים שכבר הייתי חברת כנסת – וזה מאוד קשה. זה מאוד קשה, גם לפוליטיקאי מיומן. תראה את בוז'י: הוא פוליטיקאי משחר ילדותו, וגם לו היה מאוד קשה. זאת מפלגה קשה להנהגה, ופרויקט לא פשוט מצפה לו. הדבר הכי חשוב הוא להסתכל החוצה כל הזמן. כי כמו שאומרים, כש"השוטף הורג", כשהכרוניקה מתגברת על היעדים, זאת הסכנה הכי גדולה. הכי חשוב לזכור שהמשימה העיקרית היא לא לתחזק את הבית, אלא לפרוץ החוצה אל קהלים חדשים ואל יעדים חדשים, ולהביא תוצאה מרשימה בבחירות.

דאום: איפה נמצאים רוב המצביעים שאתם שואפים להביא? אצל לפיד או בימין?

שלי: ברמת השאיפה והחזון, המטרה היא להביא מהימין, ואני משוכנעת שאבי יכול לעשות את זה – אפילו לאור העובדה שהוא בא ממשפחה ליכודניקית, וכל האחים שלו ליכודניקים, והוא עשה את הסוויץ' כשמגיל מאוד צעיר הלך יותר למרכז ושמאלה. הנגישות שלו, ההבנה שלו והאהבה שלו לליכודניקים, היא כזאת שהופכת אותו למי שיש לו את היכולת לעשות את זה. אבל בסוף, בוא נהיה ריאליים: אם אתה רוצה ממש לגדול, אתה צריך להגיע אל הבייס. והבייס של המצביעים של מפלגת העבודה חונה באלפי חניות אצל יאיר לפיד. המטרה היא להחזיר את האנשים האלו, שהם מצביעי מפלגת העבודה במקור. ואת זה מי שיידע לעשות זה אבי גבאי".

להאזנה לראיון המלא: