שלי בבוקר הסיבוב השני: "במידה רבה, היום יוכרע גורל המפלגה. בחירה בגבאי תעניק לנו תקווה וסיכוי"

10 ביולי, 2017
האזינו:

שלי התראיינה בבוקר הסיבוב השני של הפריימריז לראשות מפלגת העבודה ל"הבוקר הזה", יומן הבוקר של "כאן רשת ב'" בהגשת אריה גולן, ונימקה את תמיכתה במועמדותו של אבי גבאי לתפקיד. מתוך דבריה:

"גולן: ישבת אתמול ליד גבאי בשעת הטלפונים כדי לשכנע את המתפקדים. אז אומר דני גוטוויין שלמרות שהוא היה מנכ"ל בזק, זאת חברה מונופליסטית, ולאיש אין כל ניסיון פוליטי ומדיני. איך את משיבה לכל הטענות האלו?

שלי: אני מאוד מעריכה ואוהבת את דני גוטוויין. אנחנו גם חברים, אני מרשה לעצמי לומר.

גולן: אתם גם פחות או יותר באותן עמדות.

שלי: נכון, דני גם עושה עוד דבר נפלא – הוא העמיד דורות על דורות של תלמידים, שהם סוציאל דמוקרטיים בנשמתם ומאמינים בדרך המשותפת שלנו, מאוד חכמים...

גולן: אז איך את תומכת באבי גבאי והוא בעמיר פרץ?

שלי: אז כל אותם תלמידים של דני גוטוויין, שהם סוציאל-דמוקרטיים בעומק נשמתם, בחנו את אבי גבאי בזכוכית מגדלת, והם נמצאים היום אצלו. אתה מדבר על התמונות שראית אתמול – של הטלפונים שעשינו במטה לשכנוע מתלבטים – ומסביב היו מאות צעירים, בין היתר ילדי המחאה, שבדקו אחד ועוד אחד והחליטו שהם מתייצבים ורוצים את אבי גבאי בראשות מפלגת העבודה. לי יש הערכה רבה מאוד לדרך שאבי גבאי עשה, ולעובדה שהוא שותף לנו לעמדותינו. אני לא הכרתי אותו בעולם של דיבורים, הבטחות, חזון וסיסמאות – הכרתי אותו לפני כמעט שלוש שנים, במאבק משותף...

גולן: בעניין מתווה הגז...

שלי: אתה אומר את זה כלאחר יד, אבל זה היה אחד המאבקים...

גולן: אבל קראתי באיזשהו מקום שבזמן שהוא היה איתך, יד אחת, הוא אמר לחברת כנסת מ"כולנו" 'תצביעי בעד, כדי שבכל זאת זה יעבור'.

שלי: שקר וכזב, לא היה ולא נברא. דיברתי עם אותה חברת כנסת, והיא אמרה לי בדיוק ההפך. זאת חברת כנסת שהייתה מחויבת כחלק מהמשמעת הקואליציונית להצביע בעד מתווה הגז, אז הוא אמר לה 'לפחות תימנעי'. לכן, הפצת השקרים נגד אבי גבאי בנקודות החוזקה שלו, והניסיון להחליש אותו, נובעים מהעוצמה שלו ומהעובדה שיש סחף מאוד גדול סביבו. בחנתי אותו היטב; אני לא נאיבית, אני אדם מאוד אידיאולוגי. הקרב על מתווה הגז לא היה נקודת חן שולית: זאת הייתה מערכה קשה, שדרשה אומץ לב, שדרשה בקיאות, שדרשה התייצבות מול בעלי ההון. זה היה אחד המבחנים הכלכליים הגדולים ביותר של מדינת ישראל. הוא היה שם, לבד בממשלה, באומץ לב. זה לא רק זה: גם התכנית הכלכלית המפורטת, החכמה והעמוקה שהוא הציג, היא תכנית כלכלית שאני מזדהה איתה.

גולן: האם הוא סוציאל דמוקרט?

שלי: לפי ההגדרות שלי? בהחלט כן. אני לא עושה לו שאלונים, אבל אם אני בוחנת אותו בעיניים שלי, כסוציאל דמוקרטית אידיאולוגית מושבעת, לא רק שהוא סוציאל דמוקרט, אלא שהוא גם מבלבל אותם. תראה כמה מאמרים שטרסלר כותב נגדו, בעוינות ובשנאה.

גולן: טוב, גם נגדך הוא כותב הרבה מאוד מאמרים...

שלי: נכון, אבל תראה כמה מטריף אותו גבאי. למה? כי מה הוא יעשה עם אדם שגם היה באגף התקציבים, גם היה בסקטור העסקי, גם מתנגד לשר"פ ולמתווה הגז, ורוצה שירותים חברתיים במדינה חזקה, לא מופרטים. מה הוא יגיד עליו, שהוא לא מבין בכלכלה? לכן, הוא מאתגר מאוד את המערכת.

גולן: העובדה שהוא הצליח כמנכ"ל בחברה מונופוליסטית כמו בזק...

שלי: כן, השוק הישראלי הוא שוק מאוד בעייתי. אני נאבקת במונופולים, נאבקת בשכר הבכירים...

גולן: קל להצליח כשאתה מנהל מונופול. אתה תמיד תנצח.

שלי: אני לא משוכנעת. כבר ראיתי מנכ"לי מונופולים שלא הצליחו במיוחד. תראה, הוא בנאדם סופר מוכשר. לא אומרים את זה בדרך כלל, אבל יש לו מנת משכל מאוד גבוהה. הוא בנאדם שיש לו מגע מידאס – הוא מצליח בכל מה שהוא עושה; הוא מאוד כישרוני.

גולן: הוא גם שמאל מדיני? הרי "כולנו" היא ליכוד חברתי.

שלי: כן, אבל הוא היה מהמתונים ב"כולנו". גם העובדה שמעולם העסקים הוא בחר ללכת דווקא ל"כולנו", שהיא מפלגה שהדגל שלה חברתי, היא מובנת. הוא ילד שגדל במעברה האחרונה בישראל למשפחה ענייה, הצליח מאוד בצבא, הצליח מאוד באקדמיה, הצליח מאוד בעסקים, ובחר לעשות סיבוב פרסה ולא להמשיך לעשות עוד ועוד כסף, כמו שהוא היה יכול, והיו לו הצעות רבות. הוא אמר: 'אני בא להחזיר למדינה ולחברה'. יש בזה משהו מאוד ראוי. אני לא רוצה להיות פומפוזית, אבל במידה רבה היום יוכרע גורלה של מפלגת העבודה.

גולן: ולמה לא עמיר פרץ?

שלי: אני לא רוצה לדבר סרה בעמיר פרץ. אני רוצה לדבר טוב על אבי גבאי. ואני חושבת שיש לנו הזדמנות לקום מחר לבוקר חדש של תקווה ושל סיכוי למפלגת העבודה.

ועוד משפט אחרון, מאוד חשוב: יש 55,000 איש שיש להם זכות הצבעה. מתישהו בחייהם הם התפקדו; מתישהו בחייהם היה חשוב להם גורלה של המדינה, והם הזדהו עם ערכי המפלגה. מכל האנשים האלו אני מבקשת לעשות את המאמץ ולהגיע היום לקלפי. לא משנה מה אתם מצביעים, תגיעו ותממשו את הזכות החשובה הזאת".

להאזנה לראיון המלא: