שלי על הפרשיות בהן מעורב נתניהו: "אין דין ואין דיין - יש כאן זעזוע כבד של אושיות המדינה הכי בסיסיות"

14 ביולי, 2017

שלי התראיינה לתכנית הלילה של חדשות ערוץ 2, בהגשת דוריה למפל ובהשתתפות הפרשנים אלדד יניב ואביב בושינסקי, על רקע היבחרותו של אבי גבאי לתפקיד יו"ר מפלגת העבודה. בנוסף, התייחסה גם להסתעפות החקירות סביב בכירי "בזק" וסביב פרשת הצוללות. מתוך דבריה (לצפייה):

"למפל: תרצי לומר משהו בעניין "בזק" והחקירות האחרונות?

שלי: כן, זה גם בזק, גם פרשת הצוללות. אנחנו רואים את שקיעתה של המדינה, לא פחות, בהנהגתו של בנימין נתניהו. אנחנו רואים שאין ממשלה, אין דין ואין דיין. המקורבים לו ביותר, כמו שלמה פילבר וכמו דוד שמרון, מבצעים בעצם את עסקאות התקשורת, את העסקאות הביטחוניות, וגוזרים לעצמם קופון שמן בדרך.

למפל: לכאורה, לכאורה.

שלי: הכול לכאורה... אנחנו רואים שאין מדינה: אין שרים, אין מנכ"לים, אין משרד ביטחון, אין שר ביטחון, אין צה"ל. כל ההחלטות מתקבלות בתוך קבוצה אחת קטנה, כשמיליארדים רבים זורמים למקורביו של ראש הממשלה. זאת יותר משחיתות; יש כאן זעזוע מאוד כבד של אושיות המדינה הבסיסיות ביותר.

למפל: ראינו שבוז'י הרצוג לקח על עצמו את תפקיד יושב ראש האופוזיציה 'בפנים', כשאבי גבאי משמש יושב ראש אופוזיציה מחוץ לכנסת. אז איך זה אמור לעבוד?

שלי: אני שמחה שזה קורה. טוב שאבי גבאי הציע את זה להרצוג, וטוב שהרצוג נענה לבקשה.

למפל: זה טוב? בלשון המעטה, את ממש לא מרוצה מהתפקוד של הרצוג כיושב ראש האופוזיציה?

שלי: בנסיבות שנוצרו, כשאבי גבאי לא יכול להיות יושב ראש האופוזיציה, אני חושבת שזה נכון. ומעבר לג'נטלמניות שבמחווה הזאת, חוסכים כאן גם הרבה דם רע וסכסוכים פנימיים.

למפל: אולי יותר מדי חוסכים דם רע, כי המחווה הזאת היא נטו ג'נטלמניות – איפה נשמע קולו של בוז'י לגבי בזק, ביבי, החקירות? למה אנחנו לא שומעים אותו? איזה מן ראש אופוזיציה הוא?

שלי: לדעתי אנחנו נשמע שינוי במוסיקה, כיוון שגם מי שיש לו לשון רכה, או שלא רוצה לפתוח חזיתות, לא יכול להתעלם נוכח העוצמה של הפרשיות האלו. אבי גבאי כבר הוכיח לא פעם ולא פעמיים שהוא לא נרתע מלהתעסק בפרשיות כאלו – גם כשהוא משלם על כך מחיר פוליטי. יש לו את היושרה, את אומץ הלב ואת הידע לעסוק בזה, בלא מורא ובלא משוא פנים. לכן, אנחנו כן אמורים לראות אופוזיציה מאוד חזקה. את שואלת אותי איך זה יעבוד? יידרש שיתוף פעולה מאוד עמוק בין הרצוג ובין אבי. הם יצטרכו לבטוח זה בזה. אני חושבת שזאת צורה מאוד דמוקרטית ומאוד יפה לפתוח איתה את הכהונה הזו.

למפל: את מסכימה שציפי לבני היא נכס שצריך לשמור עליו במקומו הרם מאוד במחנה הציוני?

שלי: חד משמעית, אין שאלה. זה מהלך פוליטי, וזה לא סוד, שאני בעצמי ניסיתי לעשות אותו כשהייתי יו"ר המפלגה. לא הצלחתי, אבל בוז'י הצליח; חשבתי שזה מהלך פוליטי מעולה, והתייצבתי מאחוריו. לא חל שינוי בעניין הזה: אני חושבת שהברית והשותפות עם לבני מאוד חשובות, ולאו דווקא בגלל קיומו של השם "המחנה הציוני", אלא מעצם קיומה של הברית ומעצם הרחבת השורות אל מעבר למפלגת העבודה, כפי שאנחנו מכירים אותה בצורתה המסורתית. לכן, אני חושבת שזה מהלך מאוד נכון, ואפילו חיוני. גם כאן, אני בטוחה שהם ישתפו פעולה על הצד הטוב ביותר.

למפל: שמענו את הדברים של יאיר לפיד בנוגע לחוסר הניסיון של אבי גבאי. לא שטוען הטענה הוא מר ביטחון, אבל יש ממש בלטעון שאבי גבאי הוא לא מנוסה.

שלי: קודם כל, אני חייבת להודות שיאיר לפיד הוא פוליטיקאי שנמצא בשליטה עצמית גבוהה רוב הזמן, והוא גם דבק באסטרטגיה. זאת הייתה הפעם הראשונה מזה שנתיים-שלוש, אולי אפילו יותר, שראיתי מאותו מציג מפגן של דאגה. וטוב שכך.

למפל: ולגוף הטענה, שאבי גבאי לא מנוסה מספי', לא יודע מה זה לשבת בקבינט, לא יוכל לקבל החלטות.

שלי: זה פשוט אבסורד לשמוע את הטיעון הזה, כשהוא נשמע מיאיר לפיד. הרי יאיר לפיד הגיע לפוליטיקה, ואחרי שתי דקות הודיע בראיון לאילנה דיין שהוא הולך להיות ראש הממשלה – אחרי שכל מה שהיה לו זה ניסיון בתקשורת – ואני האחרונה לזלזל בתקשורת, גם אני באתי משם. אז באמת שהטענה נשמעת חסר שחר.

למפל: אבל עצם הטענה...

יניב: לעצם הטענה, ניסיון הוא לא הדבר החשוב בחיים, אלא יותר חשוב שאתה מביא תקווה.

שלי: אני מעדיפה אדם שקול, הגיוני, נקי כפיים, שעשה דבר או שניים בחייו ושיש לו השקפת עולם, ליד הטלפון האדום, על פני אדם שהוא עתיר ניסיון ועשה שגיאות לאינספור, במיוחד לנוכח מה שאנחנו שומעים בימים האלה".