"המפה הפוליטית משתנה. לאבי גבאי יש סיכוי גבוה מאוד להחליף את נתניהו"

16 ביולי, 2017

שלי התראיינה לתכנית "המטה המרכזי" בערוץ 10, בהגשת גדי סוקניק ובהשתתפות הפרשנים דובי וייסגלס ושמעון שיפר, על רקע התנופה החדה של מפלגת העבודה בסקרים בעקבות היבחרותו של אבי גבאי לראשות מפלגת העבודה, וכן על רקע הסתעפות החקירות סביב פרשיות נתניהו. לצידה של שלי השתתף בפאנל גם חה"כ חיים ילין ("יש עתיד"). מתוך דבריה (לצפייה):

"סוקניק: האם לדעתך נתניהו בדרך החוצה?

שלי: אני חושבת שגודש הפרשיות, העוצמה שלהן, הוא בלתי נסבל בכל קנה מידה. כמובן שאנחנו אומרים "לכאורה", הוא עדיין לא חשוד ועדיין לא נחקר, אבל אתה יודע מה? זה לא מעניין אותי. עוצמת השחיתות, עוצמת ההשחתה, עוצמת השימוש הציני במשאבי המדינה, ברגולציה של המדינה, בביטחון המדינה...

סוקניק: אבל ריאלית, מבחינת הציבור הישראלי – האם זה המתכון שעכשיו מוריד אותו החוצה?

שלי: אני מאמינה שהגענו למאסה קריטית ולמידה משמעותית של סלידה מהבוז לביטחון המדינה; מהכוורת שמקיפה אותו ושמעבירה עשרות מיליארדים לאנשי עסקים פרטיים, כשהיא חוצבת לעצמה קופון בדרך. כל אדם סביר מסתכל ואומר 'יכול להיות שכל הדברים האלו קרו מתחת לאף של ראש הממשלה? הצוללות? ביטול ההפרדה המבנית?'.

סוקניק: אז האם נתניהו עומד לסיים את דרכו הפוליטית?

שלי: אני מאמינה שכן, ואני מאמינה שכל הדרכים מובילות לשם. שים לב שגם כל מי שחוקר אותו זה לא השמאל, או התקשורת – זה מפכ"ל משטרה שהוא מינה, זה מפכ"ל משטרה שהוא מינה, זה יועץ משפטי שהוא מינה. אם הוא לא היה אשם ושום דבר לא היה נוגע בו, הוא היה קורא לפילבר, הוא היה קורא לדוד שמרון, ואומר 'חבר'ה, אתם עשיתם את השחיתות הזאת מתחת לאף שלי?'. הוא היה שולח אותם הביתה ומשעה אותם מתפקידם; לא, הוא מגונן עליהם. וצודק שיפר – הוא מגונן עליהם כדי שלא יעידו נגדו. אף אדם בר דעת לא יכול להאמין שראש הממשלה שלו מאפשר לדברים כאלו לקרות מתחת לאף שלו.

סוקניק: מה את אומרת: האם יש סיכוי לאחד מהשניים האלו – יאיר לפיד או אבי גבאי? כרגע זה נראה גבאי.

שלי: קודם כל, זה אמנם רק סקר, אבל זה שינוי פנומנאלי: מפלגת העבודה הייתה על הקרשים. צריך לזכור שעד לפני שבועיים עוד קברו אותנו, הספידו אותנו, ישבו עלינו שבעה. אנשים באו ואמרו לי 'את חייבת לפרוש ולהקים מפלגה חדשה', ואחרי שהוא נבחר סימסו לי 'בעצם לא'.

סוקניק: היו סקרים חד ספרתיים...

שלי: כן, אבל בשורותינו הייתה תחושת ייאוש. הדבר הזה הזריק חיים בעורקיה של מפלגת העבודה, שם אותה כשחקן משמעותי על הבמה והראה שעוד כוחנו במותננו. נכון שזאת עוד דרך ארוכה וקשה, ונכון שזה יכול להימשך הרבה זמן, אחרי שאמרתי שבנימין נתניהו צריך לסיים את תפקידו. אבל אין ספק שהתמונה הפוליטית החדשה זעזעה את כל המערכת. יש לי הרבה חברים במפלגות אחרות; לפני הפריימריז, כל המפלגות האחרות, ללא יוצא מן הכלל, לא רצו שאבי גבאי ייבחר. והנה, אנחנו רואים למה.

חיים ואני לא בני פלוגתא: אני חושבת שזאת משימה משותפת, גם שלנו וגם של לפיד, לשים קץ לשלטון נתניהו. אני מאמינה שנעשה את זה בשיתוף פעולה מסוים, אם כי השבוע האחרון בהחלט מראה שהמפה הפוליטית השתנתה, ושהמועמד להחליף את מי שיעמוד בראשות הליכוד הוא אבי גבאי.

סוקניק: אבל המומחים יגידו שאיחוד כוחות במקרה הזה, רק יחליש את המחנה שלכם.

שלי: יכול להיות. כרגע, לפי הסקרים...

שיפר: תשפטו אותי, ואני אומר את זה בשידור: נתניהו לא יהיה מועמד לראשות הממשלה בבחירות הבאות.

שלי: אני נוטה להסכים עם שיפר. גם אני, נוכח ההצבר ונוכח כל מה שראינו כאן, לא רואה את נתניהו מועמד לראשות הממשלה בפעם הבאה. אני רואה מועמדים אחרים, שלא עולים בכישוריהם על אבי גבאי, שעומד בראשות מפלגת העבודה. וגם אותו כוח 'מאגי' של נתניהו שדיברו עליו כאן, לא לעולם נשאר. מה שאנחנו מכירים, הוא לא בהכרח מה שיהיה. יש סיכוי טוב מאוד להחליף את השלטון".