שלי מתכוננת לעונה השביעית של "משחקי הכס": "כמו בפוליטיקה, גם בסדרה הזאת יש הכול מהכול"

17 ביולי, 2017
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית "24 היום שהיה" בגלי צה"ל, בהגשת אפי בן אברהם, לקראת פתיחת העונה השביעית של "משחקי הכס".

להאזנה לראיון המלא:

"בן אברהם: השעון המעורר שלך מכוון לשעה הייעודה, או שאין צורך להגזים, ואת כבר תצפי בשידור החוזר מחר בערב?

שלי: אין צורך להגזים – יש שבוע כנסת דחוס בטירוף, כי זה אחד משני השבועות האחרונים, אז אני איאלץ לצפות בזה באיחור.

בן אברהם: את מאלו ששומרים להם כמה פרקים לצפייה יחד, או שאת ממש עוקבת פרק-פרק?

שלי: לא, אני לא יכולה להתאפק, אני צופה פרק-פרק. זה מדהים, מרתק וממכר מכדי לייחס לי סבלנות כזאת...

בן אברהם: חלק מהחברים כאן בדסק החדשות אמרו לי 'זה עוד אייטם תל-אביבי'. אז בואי נסי לשכנע אותם ואת המאזינים שלנו: מה יש בסדרה הזאת שהופך אותה לכל כך ממכרת?

שלי: טוב, תל-אביבי זה בטח לא – זאת אחת הסדרות המצליחות אי פעם, וצופים בה על פני כל חלקי הגלובוס. זה גם עיבוד של ספרות שבעיניי היא ספרות מופת, של ג'ורג' ר. ר. מרטין, ובכלל פנטזיה וסיינס-פיקשן, שזה דבר שבעבר רק מעטים חיבבו, והיום באמת נחלת רבים.

בן אברהם: כמה מילים על קווי העלילה המרכזיים... מה יש בסדרה הזאת?

שלי: יש לנו את הצפון, עם משפחת סטארק, כשכרגע מי שמככב בה זה ג'ון סנואו – שהוא ממזר של משפחת סטארק; בפרק האחרון כבר גילינו דברים חדשים עליו. וגם, האחיות סאנסה, אריה וכל השאר. סנואו הוא סוג של גיבור מאוד הירואי ונערץ, כי הוא גם מכיל בתוכו המון ערכי מוסר. במקביל, יש לנו את הדרום, את משפחת לאניסטר – שזה האחים סרסיי, ג'יימי וטיריון, שכבר הצטרף למזרח, לדיינאריז, שהיא משחררת העבדים, יש לה דם דרקונים והיא אם הדרקונים. הפרק האחרון של העונה השישית, שכבר משיג את הספרים של ג'ורג' ר. ר. מרטין – הוא כתב רק חמישה ספרים, ואנחנו כבר מגיעים לעונה השביעית – נגמר באמת בשיאים מטורפים של כל המשפחות האלו. בעיניי, הקטע הכי מצמרר וכואב זה הקטע בו ג'יימי רואה את סרסיי, אחותו, מוכתרת ל'ראשונה לשמה' וכל התארים האלו, כשרק בטקס ההכתרה הוא מבין שהעובדה שהיא מוכתרת, פירושה ששלושת הילדים שלהם כבר מתים ושאין יורש. זה דווקא רגע מאוד שקט, לא מונומנטאלי, בלי דרקונים ובלי אש ירוקה, אבל עם דרמה אנושית מאוד חזקה.

בן אברהם: מה דעתך על הדרך בה מוצגות נשים בסדרה הזאת? מצד אחד, חזקות ונחושות. מצד שני, כמה מסצנות הסקס הנועזות אבל גם האלימות ביותר בטלוויזיה שלנו הופיעו בסדרה הזאת.

שלי: נכון, יש כאן דילמה: מצד אחד זאת סדרה פמיניסטית ממש – הנשים הן הגיבורות המשמעותיות שמניעות את ההסדרה, ומצד שני באמת יש שם סצנות אלימות מאוד. בסוף, הסצנה הכי אלימה ומזעזעת היא הסצנה בה סאנסה נאנסת בידי בעלה, הסדיסט המטורף. אלא שאז זה מעורר את כל הנימים הרכים שלנו, כי סאנסה היא בת אצולה ואנחנו מזדהים עם הכאב שלה, אבל עוד לפני כן יש הרבה מעשי אונס. זאת סדרה מאוד ברוטאלית...

בן אברהם: אבל למרות הכול, זאת סדרה שעושה שירות לנשיות הפמיניסטית?

שלי: אם הייתי שופטת את כל מה שאני צורכת, ובודקת אם זה עושה שירות לנשים, יכול להיות שהייתי צריכה לא לראות כלום, לא לקרוא כלום. אנחנו חיים בעולם נורא שוביניסטי; אני משתדלת ליהנות ממה שיש בו, לקרוא תיגר, לנסות לתקן אותו. למרות שאני פמיניסטית ובנאדם אידיאולוגי, אני לא אוהבת שמחנכים אותי דרך סדרות וספרים. הסדרה הזאת היא מהנה ברמות מטורפות, וגם, המון דברים בה מזכירים לי את הפוליטיקה. אין מה לעשות.

בן אברהם: זאת השאלה שלי: מצד אחד היא מוגדרת כ"סדרת פנטזיה", ומצד שני אפשר לראות את הפוליטיקה שמוצגת בסדרה: אנשים לא רואים בעיניים, ועושים הכול כדי להגיע לכס השלטון. משהו שם מזכיר קצת את הפוליטיקה מקומית...

שלי: גם, אבל יש גם אלמנטים אחרים: יש שם דילמות אידיאולוגיות – כמו שכבר אמרתי על ג'ון סנואו, שצריך להחליט אם לבדל את מי שהוא מנהיג מהברברים או להכיל אותם אליו, להיות נאור ולהגיד 'יש לנו אויבים יותר גדולים נגד האנושות'. יש לך את דיינאריז, שבאמת מלאה באתוס של שוויון ושחרור עבדים. ויש לך גם דמות כמו ג'יימי, שמתחיל כמנוול מוחלט והולך ומשתפר עם הזמן. זאת אומרת, יש לך שם גם דילמות מוסריות, גם דברים מאוד יצריים ומאבקי כוח מטורפים, גם המון תבונה וגם תככים. זה הכול מהכול. כמו פוליטיקה.

בן אברהם: אז זה קורה הלילה, ב-4 לפנות בוקר, גם ב"הוט" וגם ב"יס", וב-21:00 שידור מתורגם של הפרק...

שלי: אפי, אני חייבת להגיד לך שבמהלך השיחה שיניתי את דעתי, והחלטתי שאני כן אתעורר ב-4 בבוקר. שכנעתי את עצמי.

בן אברהם: שמתי לב. את דיברת עליה בכזאת התלהבות, שתיארתי לעצמי שאת לא תחזיקי עד מחר ב-9 בערב".