שלי בוועדת החקירה הפרלמנטרית לבחינת ההטבות לטייקונים: "נוצרו שתי מדינות - אחת לשליטי ההון ואחת לבני התמותה הרגילים"

27 ביולי, 2017

שלי דיברה במסגרת ישיבתה הראשונה של ועדת החקירה הפרלמנטרית לבחינת התנהלות המערכת הפיננסית בהסדרי האשראי לטייקונים ("ועדת פישמן"), בראשותו של חה"כ איתן כבל. מתוך דבריה (לצפייה):

"פישמן הוא הקרחון שעלה על פני המים: במשך עשור לפחות אנחנו עדים לשתי מדינות - אחת לבני תמותה רגילים ואחרת למורמים מעם, למקושרים להון. אי אפשר לקרוא להם בעלי הון כי אין להם הון; הם שליטי הון. אנחנו צריכים להפסיק להשתמש במושג 'בעלי הון', כי יש להם פחות מאשר לנו יש. זה אבסורד - אנחנו בחובות הרבה יותר קטנים מהם. 

הדבר הנורא והלא מוסרי הזה - וכן, אני מדברת על מוסר, למרות שהמשמעויות הכלכליות כאן הן מרחיקות לכת ומחריבות את הכללה - סותר לחלוטין את הרעיון הדמוקרטי החדש ומחזיר אותו לימי הפיאודליזם, בהם יש מערכת חוק מיוחדת לפיאודלים ואחרת לואסלים ולאריסים. השיבוש התודעתי כאן הוא כל כך גדול, עד שכל המערכת התגייסה, ועדיין מתגייסת, לגונן עליהם באיזו מערכת מוסרית מעוות לחלוטין, בה באמת יש הכרה מלאה שמגיעות להם זכויות אחרות: מגיעות לנו הלוואות ענק בלי ביטחונות; מגיע להם גירוז ושימון. כשאנחנו מעזים לפגוע בשכר הבכירים, אנחנו רואים באיזו תחושת נפגעות ואנדרדוגיות הם באים עלינו, בעזרת כל באי כוחם - עורכי הדין שלהם והלוביסטים שלהם - ומתנפלים על הכנסת בתביעה נחרצת לשנות חקיקה שנוגעת לכמה עשרות אלפים, בשעה שלמיליונים רבים אין פה ואין נגישות. זה הגיע גם לנוחי דנקנר; כל מי שהעז לומר מילה רעה, חטף על הראש כאילו הוא מתעסק עם המלכות במלוא הדרה.

בעיניי, העובדה שהצלחת, איתן, להביא לכך שתקום ועדת החקירה המיוחדת הזאת היא מבורכת ביותר".

חלון פנימי (iframe)