שלי בפרשנות ל"משחקי הכס": "ז'אנר הגיבורות הנשיות הולך ומתעצם"

27 ביולי, 2017
האזינו:

שלי התראיינה לערן ואור מינהר בפודקאסט "משחקי הדסק" של אתר "כאן", העוסק בעונה השביעית של "משחקי הכס", שמשודרת בימים אלו. בדבריה ניתחה את תמונת המצב אחרי שידור הפרק השני של העונה, בדגש על הרוח הפמיניסטית שנושבת מהפרקים האחרונים.

להאזנה לראיון המלא (אזהרת *ספוילרים*):

"ערן: תגידי, יש עוד מקרים שאת מכירה שבהם נשים שלטו או שולטות?

שלי: אני חושבת שכן, בתור חובבת ערפדים, זומבים ופנטזיה. יש לך את באפי, למשל, קוטלת הערפדים שהייתה הגיבורה החד-משמעית של "סאנידייל". כן, ז'אנר הגיבורות הולך ומתעצם. אני חושבת שבמשחקי הכס יש גם משהו מאוד פוליטי: הם מתכתבים עם הצופים שלהם; הם מודעים לכך שהייתה עליהם ביקורת מאוד קשה בגלל כל סצנות האונס המזוויעות, ובראשן האונס של סאנסה בידי בעלה רמזי בולטון. עכשיו אני חושבת שיש איזשהו טוויסט בעלילה, כדי להצהיר באוזנינו שהם לא שוביניסטים.

ערן: יש מקרים כאלו בעולם שלנו? שנשים מייצרות קואליציה?

שלי: אני לא יודעת... מותר לספיילר בסדרה הזאת?

ערן: חד משמעית.

שלי: אבל אני חייבת לוודא שעשיתם אזהרת ספוילר בהתחלה, כי אתם יודעים, אני פוליטיקאית – אחר כך אני איאלץ לספוג את האשמות הציבור... אז אני מדגישה שמדובר בספוילר: וכן, אנחנו רואים עכשיו קואליציה מתהווה של נשים. וכן, בטח, רק אתמול העברנו בשיתוף פעולה מלא אורלי לוי, זהבה גלאון ואני דחייה של העלאת גיל הפרישה לנשים, כיוון שהעלאה היום הייתה גורמת עוול נוראי לנשים הכי עניות, שלא עובדות או שעובדות במקצועות שוחקים. וכן, אנחנו משתפות פעולה ועובדות יחד כבר כמה שנים בעניין הזה. יש המון קואליציות: למשל, את החוק להפללת לקוח ולשיקום קורבנות זנות העבירה קבוצת נשים: שולי מועלם מהבית היהודי, זהבה גלאון מרצ, ועוד נשים טובות וחזקות. אז בטח שיש קואליציות. אבל כאן זאת קואליציה מהגיהנום, אז אין פה השוואות...

ספוילר, ספוילר, ספוילר: ג'ון סנואו יוצא לפגוש את דאיינריז, כשבשנייה אחת – אחרי שחשבנו שהוא וסאנסה אחותו ממש הולכים להסתכסך – הוא בכלל משאיר לה להיות מלכת הצפון במקומו. זה דבר מדהים. מה שיפה כאן זה שהוא קיבל זימון משתי טוענות לכתר, גם מסרסיי וגם מדאיינריז, והוא החליט למי הוא הולך. הוא לא הלך לסרסיי, אלא לדאיינריז, גם כי הוא מבין שיש לה את הכוח להילחם בהלכים הלבנים, וגם כי סרסיי דוחה אותה ברמה המוסרית. וזה מאוד יפה. בכלל, ג'ון סנואו הוא מאוד מוסרי.

אור: שלי, עם איזו דמות את הכי מזדהה?

שלי: עם ג'ון סנואו...

אור: דווקא עם הגבר בכל הסיפור?

שלי: כן, אני מודה... כמובן שאני מאוד מחבבת את דיינאריז, מפני שהיא משחררת העבדים. היה גם טוויסט, כשבעונות הראשונות היו בטוחים בכלל שאח שלה הוא בעל דם הדרקונים ושהוא ישלוט בסוף בשבע הממלכות; פתאום מסתבר שהוא סתם היה אפס, והיא אם הדרקונים האמיתית.

ערן: אבל תראי איך היא מוצגת בצד השני, אצל סרסיי – היא מציגה אותה כמרשעת, שמשפדת אנשים. זאת צורה לא משהו.

שלי: דווקא זה ההיה קלאסיקה של פוליטיקה: סרסיי רק עכשיו הושבה על כס הברזל, ואנחנו יודעים שאין לה מעצורים בכלל. יש לה משימה, שיש לפעמים למנהיגים – היא צריכה להפיח רוח חיים בחיילים שלה, או לפחות במפקדים הבכירים של הצבא שלה. היא חייבת לעשות דמוניזציה לדאיינריז. אחרת מה? ממילא מעמדה עוד לא כל כך ברור, הם קצת שונאים אותה ויש להם נאמנויות אחרות; הם גם לא בוטחים בכוח שלה, והם מבינים שהמעמד שלה לא משהו. לכן, היא חייבת ללכד אותם סביב אויב משותף. כאן היא לא בוחלת באמצעים. היא אומרת: 'תילחמו בעבדים, בסריסים'. היא גם משפילה אותם, ואומרת 'מי הם, הם מולכים על צבא עלוב, ואתם אצילים מיוחסים'. זאת באמת קלאסיקה של הפוליטיקה –איך אותה טוען אנשים לקראת מאבק.

אור: זה נראה לך הצפי לעונה? עד שיתחילו הקרבות האמיתיים, נראה משחקין פוליטיים מכל הכיוונים? ואולי נתחיל לשנוא קצת את דיינאריז?

שלי: יכול להיות, אבל כל זה שולי. שוב אני מדגישה: ספוילר, ספוילר, ספוילר, לא להקשיב לי... כי ממש מאשימים אותי לפעמים שאני מספיילרת... אני דוחה את זה על הסף.

אור: לא, כל המטרה של הפודקאסט הזה היא לספיילר. כל מי שמאזין צריך להכיר בעובדה הזאת.

שלי: אז אנחנו יודעים, כמו שחלק מהגיבורים יודעים וחלק לא מבינים, שכל הסכסוכים הפנימיים ביניהם – מי יישב על כס הברזל, מי יהיה מלך הצפון, מי פה ומי שם – כל זה לא רלוונטי יותר, בגלל שיש אויב ענק, מפחיד ומשותף, בגלל שהחורף מגיע וההלכים הלבנים מתעוררים. השאלה הגדולה היא האם כל הכוחות העוינים זה לזה ישכילו להתאחד ולהילחם באויב המשותף. אנחנו ראינו שג'ון סנואו יכול; הוא הכניס את הברברים לתוך המתחם של הצבא שלו.

אור: נתן להם את החומה.

שלי: כן, הוא עשה דבר פשוט מטורף מבחינת מנהיגות. הוא הכניס אנשים שלא נחשבו 'אנשים' בעיני הלוחמים שלו, והוא עשה להם האנשה, הומניזציה, ואמר 'אני לוקח אליי עכשיו את כל בני האנוש באשר הם, גם אלו שחשבתם שהם נחותים, כדי להילחם באויב האמיתי, וגם כדי לגונן עליהם'. אז אנחנו יודעים לגבי ג'ון סנואו שהוא יכול. ואנחנו יודעים על דאיינריז שהיא גם יכולה, ושהיא מתעלה מעל ההבדלים המעמדיים ונותנת את הכבוד לעבדים ומשחררת אותם. אז יש כמה דמויות מוסריות, שאנחנו יודעים שיש להן היכולת להתאחד. ויש גם כמה דמויות שהן אנטי מוסריות, אבל חלקן עוברות תהליכים נורא מעניינים. נגיד ג'יימי, שהתחיל בתור רשע מרושע, אח של סרסיי שניסה לבצע רצח; זה לא הצליח לו, והוא רק הפך את בראן לנכה אחרי שהשליך אותו מהחלון, כי הוא תפס אותו ואת סרסיי על חם – כי הם גם אחים, גם נאהבים וגם היו להם שלושה ילדים ביחד. אז ג'יימי התחיל באמת בתור מנוול. אבל הוא עובר תהליך מאוד מעניין בסדרה, והופך להיות אדם הגון.

ערן: את חושבת שהוא יגשים את הנבואה ויחסל את סרסיי? כי ניבאו לה שאחיה ירצח אותה.

שלי: אני לא יודעת, כי הספרים גם עוד לא נכתבו. גם העונה הקודמת, גם זאת וגם זאת שתבוא אחריה נכתבו לפני הספרים. מה יש בספרים אני יודעת, אבל כאן אף אחד לא יודע. אני יכולה רק לנחש.

אור: אז מה את מקווה?

שלי: ספוילר, ספוילר, ספוילר: אני מאמינה שבסוף דאיינריז תתחתן גם עם ג'ון סנואו וגם עם טיריון. ככה יהיו לה שני בעלים.

ערן: ולטיריון יהיו שתי נשים, כי הוא נשוי גם לסנסה...

שלי: לא, טיריון לא נשוי לסנסה...

ערן: הם עדיין נשואים.

שלי: שכחתי את הפרט הזה... אבל לא יכול להיות, איך היא התחתנה עם רמזי בולטון?

אור: כי הוא הכריח אותה.

שלי: נכון... אתה צודק. על כל פנים, מה שאני אומרת זה שהיא תתחתן עם שניהם, וככה יהיו לנו שלוש ממלכות מאוחדות בברית נישואין. זאת סתם השערה שלי, אני לא יודעת אם זה נכון. אני גם חושבת שלג'ון סנואו יש דם דרקונים, אבל לא יודעת... נראה, הולך להיות ממש מעניין".