"חוששת שטבעת החקירות המתהדקת סביב נתניהו גורמת לו לפעול בחוסר אחריות במשבר מול ירדן"

2 באוגוסט, 2017
האזינו:

שלי התראיינה ל"הבוקר הזה", יומן הבוקר של "כאן רשת ב'" בהגשת אריה גולן, על רקע הידרדרות היחסים בין ישראל לירדן, החשדות הפליליים כלפי ראש הממשלה נתניהו וגל פיטורי העובדים במקומות שונים במשק. 

להאזנה לראיון המלא

"גולן: מה את אומרת על הדו-קרב שצפוי לנו בעוד שעתיים וחצי על הגשר, בין אורן חזן לבין חבר הפרלמנט הירדני?

שלי: ברמה הפילוסופית והקומית, אני אומרת שהלוואי וסכסוכים בין מדינות היו מסתיימים בקרב אגרוף בין שני פוליטיקאים.

גולן: פעם דיברו על משחקי כדורגל בין שתי המדינות, כשמי מנצח – זהו, לוקח את הכול, וגמרנו.

שלי: כן, או במשחק כדורגל... באמת היינו חוסכים הרבה דם ופגיעה בחפים מפשע. אבל המשפט הזה לא רלוונטי לתקרית הזאת, כיוון שירדן אינה אויבת. עם ירדן יש לנו הסכם שלום; וירדן היא מקור ליציבות במזרח התיכון. בוודאי שבכל הסוגיה הפלסטינית, הקשרים בינינו ובין ירדן מאוד מהותיים – יש לנו איתם קשרי מים, קשרי מסחר וגם קשרי גז מאוד בקרוב. אני חושבת שהציבור בישראל לא מבין עדיין, לצערי, וייתכן שגם ראש הממשלה עדיין לא מבין, עד כמה עמוק המשבר עם הירדנים, עד כמה זה מסוכן כלפינו, ועד כמה היינו עדים כאן לטרגדיה של טעויות ושגיאות איומות ונוראיות, שהביאו בעצם לנתק בינינו ובין מדינה שיש לנו איתה הסכם שלום ארוך שנים. המצב מאוד קשה ומאיים.

גולן: אולי אחת הסיבות להסתבכות הזאת עם ירדן היא כל מה שקורה מסביב לראש הממשלה. על פי התחושה שלך, ארי הרו יהיה ה'שולה זקן' של נתניהו?

שלי: אני מיד אתייחס, אבל אני רק רוצה לומר עוד מילה על ירדן, כי אני באמת חושבת שמדובר כאן במשבר מאוד קשה שלא מקבל מספיק תשומת לב. מי שאחראי לו במידה רבה מאוד זה ראש הממשלה במו ידיו. התקרית בירדן הייתה תקרית קשה, אבל כל השתלשלות הדברים החל מהרגע הזה הייתה מזעזעת מבחינה מדינית ומבחינת האחריות של ראש הממשלה למדינתו. תמורת פוטו-אופ עלוב, שנתניהו ידע יפה מאוד שהוא הרה סכנה, הוקרב כאן השקט – בעיצומו של המשבר בהר הבית. החזרת השגרירה הייתה טעות קשה מאוד. קשה לדעת מתי – נוכח ההסלמה ההולכת וגוברת והלחץ בתוך ירדן על המלך עבדאללה – השגרירה בכלל תחזור. אנחנו לקראת משבר מדיני מאוד בעייתי, שמטופל ביד רשלנית ואולי אפילו ביד מכוונת.

וכן, לשאלתך, מאוד יכול להיות שהטבעת המתדהקת של החקירות מביאה את ראש הממשלה לפעול בחוסר שיקול דעת ובחוסר אחריות. אנחנו רואים כאן השתלשלות דברים לא הגיונית. אף אחד לא חושד באינטליגנציה של ראש הממשלה בנימין נתניהו – אנחנו יודעים שהוא אדם נבון, שיש לו ניסיון ביחסי חוץ. טרגדיה כזאת של טעויות ושגיאות, שהיא כל כך הרת אסון, בהחלט יכולה לנבוע מלחצים מאוד גדולים שיש כלפי ראש הממשלה.

גולן: למרות כל מה שקורה, יושב ראש הקואליציה דוד ביטן הודיע שגם אם יהיה כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו, הוא לא יתפטר. זה משנה את המצב הפוליטי; אם ראש ממשלה מתפטר – הממשלה נופלת.

שלי: טוב, העובדה שדוד ביטן הכריז על הדבר הזה לא הופך את זה לנבואה שאמורה בהכרח להגשים את עצמה. חד משמעית, ברגע שיוגש כתב אישום, ראש הממשלה יצטרך להשעות את עצמו. אני לא יודעת כמה זה קרוב – אני לא מכירה מספיק את פרטי החקירה – אבל יש לנו כאן שלוש פרשות מאוד קשות, ולפחות בראשונה שבהן, "פרשת 1,000", העובדות ברורות מאוד, ואין מחלוקת סביב העובדה שראש הממשלה קיבל טובין ונכסים בשווי של הון עתק, שהיה יכול להחזיק כמה משפחות בישראל כמקור פרנסה. בסוגריים, שהם בכלל לא סוגריים בעיניי, אגיד שבו בזמן יש משבר פיטורים ענק ב"טבע", ב"חיפה כימיקלים", ב"אמיליה קוסמטיקס" בירוחם...

גולן: יש ל"חיפה כימיקלים" אפשרות לא לפטר את אותם מאות עובדים שהיא הולכת לפטר כשסוגרים את מיכל האמוניה?

שלי: בוודאי, איזו שאלה. וגם הפיטורים ב"טבע" הם פיטורים מיותרים ואכזריים, כשמנכ"ל "טבע" משלשל לכיסו שכר בעלות של 34 מיליון שקלים, ובכל זאת נטפלים לעובדים החלשים.

גולן: טוב, יש לו גם הוצאות...

שלי: כן, ההוצאות שלו כנראה מאוד כבדות... במקביל מפטרים עובדים שלא אחראיים למשבר, לטעויות ולשגיאות הניהוליות ב"טבע". ומפטרים אותם לחינם, כי במקומם לוקחים עובדי קבלן, כן? ובוודאי ב"חיפה כימיקלים", שם הכתובת הייתה על הקיר, ומיכל האמוניה היה תרנגולת שרק הטילה עוד ועוד ביצי זהב. אפשר היה למצוא פתרון, וגם היום אפשר למצוא פתרון. העובדים הם בעצם בשר תותחים של ההנהלה. וגם כאן אנחנו רואים התנהלות מאוד רשלנית של הממשלה. נוטים לשכוח את זה.

גולן: אילו פתרונות אפשר למצוא כשסוגרים את מיכל האמוניה, שסביבו הועסקו מאות אנשים?

שלי: יש פתרונות שהם ממש בהישג יד.

גולן: למשל?

שלי: כמו, למשל, הבאת האמוניה בספינות קטנות; כמו, למשל, וזה מחזיר אותנו לתחילת שיחתנו, הבאת אמוניה מירדן. אלו פתרונות קיימים ונגישים, אבל רק צריך מאמץ שהוא גם מאמץ דיפלומטי וגם מאמץ כלכלי, וגם אחריות של ממשלה לאזרחיה. בעוד אנחנו מדברים על אורן חזן, שהולך להתגושש עם אותו חבר פרלמנט ירדני, אנשים קמו היום בתחושה שעולמם חרב עליהם. אני לא מדברת איתך על אחד או שניים – וגם אחד או שניים הם עולם ומלואו – אלא על 350 אנשים ב"טבע" שעוד לא יודעים במי יפגע כדור, כי יצאה הודעה כללית שעומדים לפטר עובדים; אני מדברת איתך על "חיפה כימיקלים"; אני מדברת איתך על המפעל בירוחם. פיטורים הם המשבר הקשה ביותר בחייו של אדם אחרי מות אדם קרוב – ושוב, אנחנו רואים ממשלה לא מושלת, שלא נוטלת אחריות. איפה שר האוצר בכל גלי הפיטורים האלו?".