שלי בוועדת הכספים: "קוראת לראש הממשלה, ליו"ר ההסתדרות ולשר האוצר - מנעו את הפיטורים חסרי ההצדקה ב"טבע""

6 באוגוסט, 2017

שלי השתתפה בדיון בוועדת הכספים של הכנסת, בראשות חה"כ משה גפני ("יהדות התורה"), שעסק באיומיה של "טבע" לפטר כ-350 מעובדיה בישראל. במסגרת הדיון, ובעקבות הצעתו של חה"כ מיקי רוזנטל, הוחלט להקפיא הפיטורים עד לאחר החגים, כשבינתיים תקודם הידברות בין ההנהלה לבין העובדים. מתוך דבריה של שלי (לצפייה):

"אדוני היושב-ראש,

בשלושה הימים האחרונים אנחנו עדים כאלף עדים לזה שחבורה של שלומיאלים, שמכנים את עצמם 'מנהלים' ושגורפים לעצמם משכורות עתק, דרדרה את החבורה המופלאה והמשובחת הזאת, שתהילתה על המצאה ישראלית, לעברי פי פחת, בכך שהפכו חברה יצרנית טובה לחברה פיננסית שעושה השקעות כושלות והרפתקניות. האשמה רובצת עליהם, ולא על האנשים שיושבים כאן; לא על החלק היצרני של החברה, שעבד וייצר מבוקר ועד ערב, אלא על אלו שביצעו כל מיני עסקאות פיננסיות פשוט הזויות. באמת, היית שם סוס במקומם, והוא היה מקבל החלטות יותר טובות: מי המטורף שהולך לרכוש חברה ב-40 מיליארד שקלים - שווי שהוא הרבה יותר מהערך האמיתי, לפי מה שאומר כל מי שמסביב? ומי הולך להשקיע בחברה מקסיקנית מפוקפקת, ובינתיים גורף לעצמו סכומי עתק?

אני באמת חשבתי שתבואו היום, ולו רק למראית עין, עם איזו תכנית של קיצוץ בשכר 34 מיליון השקלים של פטרבורג, המנכ"ל. ככה הייתם פותרים לפחות חצי מבעיית השכר ועלות השכר של העובדים המפוטרים. או לפחות איזשהו קיצוץ בדירוג הניהולי, שהן לא קשורות למציאות. על אילו ערכים אתה מדבר? על ערך שבו אתה זורק הביתה את הפועלים הפשוטים ביותר, ובינתיים לוקח לעצמך משכורות עתק? איזה ערך מגולם כאן בדיוק – ערך כלכלי? ערך מוסרי? איך אתם מעזים לבוא אלינו היום בלי איזושהי תשובת ביניים?

אדוני היושב-ראש, אני מאוד חוששת שהפיטורים ב"טבע", שהם חורבן של הרבה מאוד משפחות, יורדים מתחת לרדאר בלהט האירועים שעל סדר היום. אני קוראת גם לעובדים לא להוריד את זה מסדר היום, ולא לעשות הנחות והקלות – לא לממשלה, לא לשר האוצר, לא לבעלים, לא  ליו"ר ההסתדרות. לתבוע מכולם נוכחות שיא ומאבק שיא בעניין הזה.

אני רק רוצה להוסיף שאחרי הישיבה האחרונה, כשנאמר כאן שמתפרסמות מודעות דרושים במקביל לכוונה לפטר, חשבתי שזאת הגזמה. אמרתי 'טוב, בטח התפרסמה איזו מודעת דרושים לפרופסור לכימיה שדרוש לשם פתרון תרופה'. אלא שהרשת מוצפת במודעות דרושים, גם ל"טבע-טק" גם ל"טבע כפר סבא", לפועלי יצור, למפעילי מכונות ולשוטפי מכונות. אז מה אתם עושים? מודעת דרושים לשוטף מכונה, ואתה מפטר 350 עובדים? הרי ברור לחלוטין שזה בשר האדם שהם צריכים לזרוק לטובת המשקיעים, כדי להראות שהם מתייעלים. הדיבורים כאן הם על 'יעילות ואפקטיביות'. איפה היו היעילות והאפקטיביות ברכישות המפוקפקות האלו שעשיתם? למה אתם כל כך יעילים ואפקטיביים כשזה מגיע לעובדים? ושוב, ראש הממשלה, יו"ר ההסתדרות, שר האוצר: תמנעו את הפיטורים האלו, כי אין להם שום הצדקה".