שלי בוועדת הכספים: "עובדי "חיפה כימיקלים" משמשים בשר תותחים מול תאוות הבצע של ההנהלה"

6 באוגוסט, 2017

שלי השתתפה בדיון בוועדת הכספים של הכנסת, בראשות חה"כ משה גפני ("יהדות התורה"), בעקבות הכרזתה של "חיפה כימיקלים" על סגירת מפעליה בצפון ובדרום, דבר שיביא לפיטוריהם של 800 עובדי החברה. במסגרת הדיון, הציעה הוועדה להנהלה לעכב את הפיטורים בשלושה שבועות, במהלכם תקיים ההנהלה הידברות עם העובדים לשם מציאת פתרון. שעה קלה לאחר מכן הודיעה ההנהלה על קבלת ההצעה.

מתוך דבריה של שלי בדיון (לצפייה):

"אדוני היושב-ראש,

ניהלנו כאן מאות דיונים על פיטורים, ואני לא חושבת שאי פעם ניהלנו דיון על פיטורים כל כך מיותרים ומופרכים, שלא אמורים להתרחש. אין שום סיבה... העובדים האלו נחוצים, ובסופו של דבר יימצא פתרון - לא, לצערי, כי למישהו אכפת מהעובדים, אלא כי התעשייה הישראלית לא יכולה להתקיים בלי פתרון. זה ברור לחלוטין שהפתרון הזה יימצא בסוף, אבל בינתיים העובדים האלו משמשים בשר תותחים.

עכשיו, להנהלה: המפעל הזה, מיכל האמוניה, היה תרנגולת שהטילה ביצי זהב בלי הכרה; הבעלים התעשרו ממנו לאורך השנים. אז לא שמעתי טענות על 'קיצור המנגנונים הביורוקרטיים', כפי שאנחנו שומעים עכשיו. לא שמענו את הזעקות לקיצור הביורוקרטיה כשהכסף זרם כמים מהתרנגולת הזאת. עכשיו, שמעתי את נדב שחר מדבר על כך שההנהלה הציעה 'תשעה פתרונות', 'אחד עשר פתרונות', 'שלושה עשר פתרונות' בחודשים האחרונים, אבל ארבע שנים היו להם למצוא פתרונות. ארבע שנים. אז אחד עשר פתרונות? הרי ברור לחלוטין שיימצא פתרון ושכרגע נחוץ פתרון ביניים. אתם יכולים לשאת בעלות של פתרון הביניים ולהמשיך להעסיק את העובדים האלו. זה לא שאתם תספגו הפסדים – אתם פשוט תרוויחו קצת פחות, כמו שהרווחתם כל כך הרבה לאורך השנים.

אני מקבלת עכשיו כל מיני הערות יפות נפש שצריך לוותר על "חיפה כימיקלים צפון" כי 'עבר זמנם', ולעשות הסבה לעובדים להיי-טק, לתיירות וכל מיני שטויות כאלו. קחו את אלי אלבז, יו"ר הוועד: הוא בן 61; לכו תעשו לו עכשיו הסבה להיי-טק. באמת, איזו אכזריות. זה כל כך מקומם. יש כאן חיים של בני אדם – הם כל חייהם עובדים במפעל הזה.

הפתרון המופרך עכשיו ששמענו מההנהלה הוא שהאיזונטקים יגיעו לחיפה, ואז ייסעו לדרום. יש בזה איזושהי הפחתת סיכון סביבתית? זה הדבר הכי מופרך ששמעתי, זה הפתרון הכי חלמאי שיש.

חה"כ גפני: אז מה את מציעה?

שלי: הפתרון של יעל נשמע לי פתרון מצוין; והפתרון הוא פתרון ביניים. שלא יהיו אי הבנות: אף אחד לא חושב שזה הפתרון. הרי ברור שהפתרון הוא מפעל אמוניה בדימונה בגז טבעי. אבל שום מכרז לגז טבעי לא יהיה ולא יסתיים בטוב, אם עלות יחידת אנרגיה תמשיך להיות קרוב ל-6 דולרים ליחידת אנרגיה. הרי המחיר הזה הוא מופרך – אין סיבה שמישהו ייקח על עצמו להתמודד במכרז עם מחירי גז כאלו.

יש ניסיון עכשיו לעשות הפרד ומשול בין דימונה לבין חיפה...

גפני: זאת לא דימונה, זה הנגב.

שלי: נכון, יש עובדים לא רק מדימונה, אבל אני לא סתם אומרת דימונה, כי יש כאן הבדל תהומי בין ראש עיר, בני ביטון, שנלחם בחירוף נפש, כמו אריה, על גורל הפרנסה של העובדים שלהם, לעומת ראש עיר שנע עם משב הרוח, שמפקיר את העובדים, שלא מעניין אותו מה יעלה בגורלם. במקום לבוא עם פתרון, להוביל אותו ולקחת דוגמא מבני ביטון, הוא מזניח אותם; הוא רואה סקר ופועל לפיו. אני באמת רוצה לנצל את הבמה הזאת כדי לקרוא לראש עיריית חיפה להיכנס לעובי הקורה, למצוא פתרון ולא להתנער מהעובדים האלו בכל מיני תרגילים. הם לא יכולים להגיד את זה, אבל אני יכולה להגיד את זה בשמם.

ושוב, כמובן שלהנהלה יש חלק משמעותי כאן, אבל יש ממשלה בישראל: איפה ראש הממשלה? איפה שר האנרגיה? איפה שר האוצר? איפה הם? מדובר בפיגוע המוני. אם היה מדובר בפיגוע ביטחוני, חס וחלילה, הקבינט המדיני-ביטחוני כבר היה יושב יומם ולילה ומוצא פתרון, יותר יקר אגב. תראו איך הם מצאו תוך שעה את הפתרון החלופי למגנומטרים, בעלות של מאה מיליון שקלים. תוך שנייה, ככה, מאה מיליון שקלים. אז שיישבו וימצאו את הפתרונות האלו. אני לא נכנסת לגופה של ההנהלה, אבל אני כן אומרת כמה קל לשלוף מאות מיליונים ומיליארדים בהחלטות חפוזות, וכמה קל להתנער מהעובדים האלו. לכן, אני מבקשת מההנהלה, יהיו תשובותיכם אשר יהיו, להיענות למצער להצעתו של יושב ראש הוועדה, משה גפני, שהוא אדם מאוד מדוד, מתון ויעיל, שיודע להביא פתרונות, ואפילו להישאר כאן אחרי הישיבה הזאת ולדבר על פרטי הסכם הביניים, בו ייפסקו הפיטורים עד שיימצא פתרון".