"הנהלת טבע מנסה מתחת לרדאר לזרוק 350 עובדים לרחוב. אנחנו לא ניתן לה לעשות את זה"

6 באוגוסט, 2017
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית "צבע הכסף" ב"כאן רשת ב'", בהגשת רונן פולק, על רקע איומיה של "טבע" לפטר כ-350 עובדים ממפעליה בישראל, וכן על רקע המאבק למציאת פתרון הולם עבור 800 עובדי "חיפה כימיקלים". בדבריה התייחסה שלי לפתרונות הביניים שסוכמו בשני המקרים.

להאזנה לראיון המלא:

"פולק: אלו כלים עומדים לרשותכם בעניין "טבע"? שמענו היום בוועדת הכספים, היה דיון סוער בהחלט, אבל מה ביכולתכם עדיין לעשות?

שלי: קודם כל, אנחנו יכולים לעשות את מה שהממשלה אמורה לעשות. לעיתים קרובות מאוד ועדת הכספים – שאני אמנם לא חברה בה בקדנציה הזאת אלא באה רק לצורך עניינים חשובים מאוד, וזה עניין חשוב מאוד – כשהממשלה מגלה חוסר אונים, חוסר מעש, רשלנות והזנחה, באה בכובעה של הממשלה ובעל כורחה מחליפה אותה. האינטרס הכי גדול של הנהלת "טבע" עכשיו זה שיהיה שקט, ושהפיטורים האלו ייעשו מתחת לרדאר. אנחנו לא נאפשר להם לעשות את זה. המשבר של שלושת הימים האחרונים מוכיח באלף מונים עד כמה הפיטורים האלה לא מוצדקים: אנחנו רואים חבורה חובבנית, רשלנית ועתירת שגיאות שלוקחת לעצמה שכר עתק – המנכ"ל הנוכחי מרוויח 34 מיליון שקלים בשנה, שזה סכום מטורף – ובתמורה מבצעת שורה של כישלונות ושל רכישות הרפתקניות; מביאה לירידת ערך ולכרסום דרמטי במעמדה של החברה המפוארת הזאת; הופכת אותה מחבורה יצרנית מפוארת לחברה ספקולטיבית שעושה השקעות פיננסיות כושלות וגרועות; ומעזה, בזמן שהיא גורפת לעצמה הון עתק, לבוא ולומר לנו שב"טבע" בישראל יהיו פיטורים של 350 עובדים, שאף אחד מהם לא צריך ללכת הביתה.

פולק: אבל מדובר בפיטורים שבאים לידי ביטוי לא רק בארץ אלא בכל העולם. אנחנו מדברים על סגירת מפעלים ועובדים ברחבי כל העולם. לא מדובר כאן בעניין נקודתי אך ורק לגבי עובדי "טבע" בישראל, אלא במשבר עולמי.

שלי: אז אני אגיד לך על זה שני דברים: קודם כל, כפי שהגדיר את זה היום נציג החברה בעצמו, "טבע" היא חברה ישראלית רב-לאומית. היא קודם כל ישראלית, המנכ"ל שלה חייב לשבת בישראל. היא עשתה את כל הונה וכל הישגיה בזכות המצאה שלא גאוני שוק ההון פיתחו אותה, אלא מדענים של מכון וייצמן, בכספי משלם המיסים הישראלי. שנית, אני חברת כנסת בפרלמנט הישראלי ולא בפרלמנט האירי, ולכן האחריות שלי היא לעובדים בישראל. אין שום סיבה שהעובדים במפעלים בישראל, גם ב"טבע כפר סבא" וגם ב"טבע-טק" בדרום, ישלמו את המחיר. מה גם שבעוד הם יושבים ומודיעים שה-350 האלו יפוטרו, הם מפרסמים כל הזמן מודעות דרושים לאותם מקצועות בדיוק; לא תגיד לאיזה פרופסור שמומחה בפיתוח איזו תרופה – אלא לפועלי מכונות, לשוטפי מכונות, לפועלי יצור. לכן, יש כאן תרגיל: הם רוצים להראות פיטורים כדי לספק את ליטרת בשר האדם הזאת למשקיעים הגדולים, ובפועל הם ייקחו עובדי קבלן במקום העובדים המפוטרים.

אתה שואל מה הסנקציות? קודם כל, זה בכלל לא מעניין אותי – יש לנו חובה להציף את זה, לטפל בזה, לייצר רעש ציבורי מסביב לזה, וזאת אחת הדרכים. הדבר הנוסף הוא שוועדת הכספים היא זאת שמאשרת מדי שנה בשנה שינויים ותיקונים בחוק עידוד השקעות הון, וגם בתקציבי המדען הראשי, ובעוד הרבה מאוד תקציבים שנוגעים ישירות ל"טבע". כמו שהמדינה העניקה ל"טבע" הטבות מס בשיעור של 18 מיליארד שקלים לאורך השנים, כך היד שמתנה יכולה גם לקחת; והיד שמאשרת זאת ועדת הכספים. כך שבהחלט, כמו שאמר גפני, יש כאן אזהרה מפורשת – אנחנו לא ניתן לזרוק את העובדים האלו לרחוב. מה שהושג היום זה הישג ביניים ראוי ויפה, שאגב היה רעיון של חבר הכנסת מיקי רוזנטל.

פולק: נכון, כבר בשבוע שעבר, והם דחו את זה, והיום זה חזר חזרה.

שלי: הם דחו אותו וקיבלו אותו היום, בהנהגתו המצוינת, אני חייבת לומר, של יו"ר הוועדה, חבר הכנסת משה גפני.

פולק: מילה לסיום בעניין "חיפה כימיקלים", לגבי מה שקורה שם...

שלי: אני לא יודעת אם אתם מעודכנים, אבל גם שם יש הישג של השעה האחרונה: ההנהלה חזרה לגפני ואמרה לו שהיא מקבלת את בקשתו לעכב את מכתבי הפיטורים בשלושה שבועות, כשבשלושה השבועות האלו תמשיך להיות הידברות. זה מאוד שונה בטבע, אבל גם שם העובדים שעבדו כל ימי חייהם מבוקר ועד ערב צריכים לשלם את מחיר רשלנות הממשלה ואת מחיר תאוות הבצע של המנהלים, שהמקום הזה היה בשבילם תרנגולת שמטילה ביצי זהב. כל מה שהם צריכים עכשיו זה קצת להתכווץ לקראת פתרון הביניים; לא להפסיד, שים לב, אלא רק להרוויח קצת פחות, ולא לאפשר פיטורי עובדים – כי העובדים האלו, או אחרים במקומם, יועסקו בסופו של יום, כי נכון להיום המשק הישראלי לא יכול בלי איזשהו פתרון לאמוניה. גם כאן, לא יכול להיות שאת המחיר תשלם החוליה הכי חלשה והכי יצרנית בסולם".