שלי על שיטת גיוס ההמונים שלה: "מעדיפה להיות מחויבת לציבור תורמים רחב ולא לעשרה אנשים שמוציאים בוכטה"

9 באוגוסט, 2017

שלי התראיינה לכתבה של דפנה ליאל במהדורה המרכזית של חדשות ערוץ 2, שעסקה בקשרי ההון-שלטון שנוצרים כתוצאה מתרומות עתק שמקבלים מועמדים בפריימריז מפלגתיים ע"י בעלי הון.

בדבריה, שלי שיתפה ברגע בו הבינה את הבעייתיות בשיטת התרומות הגדולות: "מתנדבת שעבדה איתי בגיוס תרומות התקשרה לאחד מהתורמים הפוטנציאליים. הוא אמר לה: 'בשמחה'. היא שאלה אותו: 'כמה אתה רוצה לתרום?'. הוא אמר לה: 'אראה בהמשך, זאת הפתעה'. ואז, כמה ימים אחרי זה, קיבלתי ממנו טלפון שביקש ממני בצורה הכי מפורשת ואפילו בצורה אדנותית משהו שאני אסדר לו פגישה עם אחד מהגורמים העסקיים שהיו קשורים למפלגת העבודה. הייתי בהלם, כמובן. הספקתי לא לקחתי ממנו תרומה, בתגובה.

אני חייבת לתורמים שלי, בטח. אבל אני חייבת לאלפי אנשים שמימנו לי את הקמפיינים ולא לעשרה אנשים שהוציאו כל אחד 'בוכטה' מהכיס שלו ושמרגישים שיש להם איזושהי בעלות עליי.

ליאל: השאלה אם השיטה של מימון המונים לא נותנת בולטות יתרה לאנשים מוכרים ומפורסמים – שלי יחימוביץ', לדוגמא.

שלי: אין ספק שלפוליטיקאים עם פרופיל ציבורי גבוה יש יתרון כאן, אבל אני מצפה ממי שמגיע לפוליטיקה שכבר יהיה עם איזשהו בסיס ציבורי; שהוא כבר יהיה אחרי משהו שהוא עשה – בין אם הוא פעיל מחאה, נגיד, ובין אם משהו אחר – ושכבר יהיו מאחוריו מספיק אנשים כדי שהוא יוכל לעשות גיוס המונים, תרומות קטנות מהרבה אנשים".