שלי על העונה השביעית של "משחקי הכס": "העלילה סוחפת - הכותבים עומדים בצורה מדהימה באתגר שניצב בפניהם"

16 באוגוסט, 2017

שלי התראיינה לתכנית "מועדון תרבות" ב"כאן 11", בהגשת אסתר רדא ודפנה לוסטיג, כפרשנית העונה השביעית של "משחקי הכס", המשודרת בימים אלו. מתוך דבריה (לצפייה - *אזהרת ספוילרים*):

"לוסטיג: שלי, את מעריצה אמיתית, אדוקה ושרופה של "משחקי הכס"?

שלי: כן, ואני חושבת שאפילו קראתי את שני הספרים הראשונים, לפני שהסדרה בכלל התחילה.

לוסטיג: זאת השקעה רצינית לקרוא את הספרים.

שלי: כן, אבל אני חובבת ממש קשה של סיינש-פיקשן ופנטזיה, אז זה די מובן מאליו.

לוסטיג: אז אני אתן אזהרת ספוילר: האייטם הזה יכיל ספוילרים. מי שלא ראה את פרק חמש בעונה שביעית ושמתכנן לראות, זה לא הזמן להתחיל, כי אנחנו נעשה ספוילרים.

שלי: אז אני יכולה לדבר חופשי?

לוסטיג: כן

שלי: או.קיי. אבל מדי פעם נזכיר אזהרת ספוילר. אני לא רוצה שישנאו אותי בגלל זה – אני פוליטיקאית

לוסטיג: אני אוהבת מאוד את "משחקי הכס", למרות שלא קראתי את הספרים, ואני מרגישה שהעונה הזאת לא טובה. אני נשרפת מאש המעריצים בפייסבוק. אני אומרת: 'מה נהיה? הלכה האינטליגנציה, נשארה האלמינציה ממוחשבת'.

שלי: אני חולקת עלייך מאוד, חברתי המלומדה, ואני מכירה פיינשמייקרים מסוגך, שברגע שכולם אוהבים משהו הם לוקחים צעד אחד אחורה. אבל אין ספק שזה אתגר מבחינת תסריט, כי זה כבר בלי הספרים. הרי העונות הקודמות נסמכו על הספרים של ג'ורג' ר. ר. מרטין – "האש והקרח", וכן הלאה – וכן אלו כבר תסריטים אחרים, כי הוא לא הספיק לכתוב את הספרים. אז כן, יש בפניהם אתגר, ואני חושבת שהם עומדים באתגר בצורה מדהימה, שהעלילה סוחפת ושכיף לראות את זה. דברים גם מתחברים: את כן רואה סגירות מעגלים, ואת מתחילה להבין דברים שקודם לא הבנת. למשל, בפרק האחרון – ספוילר, ספוילר, ספוילר – אנחנו כבר ממש מבינים... כל מי שקצת מצוי בעניינים, כבר מבין מי זה ג'ון סנואו: שהוא לא הממזר של אדארד סטארק; אנחנו מבינים מי האבא האמיתי שלו; אנחנו מבינים שהוא משושלת טארגאריין.

רדא: שלי, את מתחברת לדאינריז?

שלי: האמת שעד הפרק הזה כן, אבל בפרק הזה היא ממש יצאה מדעתה. דאינריז היא כן גיבורה הירואית – היא משחררת עבדים, היא מוסרית, היא רוצה שוויון בין בני אדם. אבל כאן אנחנו רואים שהשגעון כבר עלה לה לראש ושהיא מתחילה להזכיר קצת את אבא שלה, המלך המשוגע.

לוסטיג: בתחושה שלי, הסדרה הופכת יותר ויותר בעונה חמש לסדרה על נשיות. השיא של זה בפרק הזה היה בעיניי בסצנה בין סאנסה ואריה בחדר. כמה מתח וכמה כוח, ואפס אלימות, לפחות פיזית.. את מתחברת לתפיסה שזאת סדרה שאומרת שהנשים בסוף ישלטו בעולם?

שלי: קודם כל נקווה שאלו יהיו נשים, ולא ההלכים הלבנים ולא צבא המתים. הסדרה – גם הספרים, אבל הסדרה עוד יותר מהספרים, כי היו בה המון סצנות אונס בוטות – התחילה כשוביניסטית ומיזוגנית, והייתה עליה המון ביקורת בגלל זה. יש איזושהי תחושה שהיוצרים מאוד קשובים לרחשי ליבו של הציבור, ושהם החליטו בצורה מודעת להפוך את הסדרה לסדרה פמיניסטית. ואנחנו באמת רואים שנשים מובילות את העלילה, ביי-פאר.

רדא: קרה שראית איזה מהלך פוליטי בסדרה שגרם לך להגיד 'זה בדיוק מה שקורה אצלנו בפוליטיקה' או 'זה גאוני המהלך הזה, אני אקח את זה לעצמי'?

שלי: כל הזמן. זה פשוט מטורף עד כמה – למרות שזה קורה בממלכה דמיונית, עם כוחות על וכל הדברים המיסטיים – יש שם המון טקסטים ודינמיקות שמאוד מזכירים את הפוליטיקה.

רדא: יש דמויות מקבילות?

שלי: לא נעים לי להגיד, אבל לי יש מקבילה לכל דמות שם בפוליטיקה הישראלית.

לוסטיג: יש לך מקבילה לסרסיי בפוליטיקה עצמה?

שלי: כן, אבל אני לא רוצה להגיד, זה מוגזם, זה בגדר השמצה גסה... והדמות המקבילה בפוליטיקה הישראלית היא גבר, לא אישה.

לוסטיג: תני לנו את התחזית שלך – ואת עוד תיאלצי לחזור ולדבר על זה שוב – למה שיהיה. יש לך רעיון מה יהיה בסוף? מי תהיה המלכה של שבע הממלכות? הם בכלל יישארו שבע ממלכות?

שלי: לכאורה, הכול נבנה לקראת זה שתגלה שיורש העצר האמיתי הוא ג'ון סנואו: גם מבחינת השיוך המשפטי ולמי הוא נולד; גם מבחינת זה שהוא לא סתם טארגאריין. הרי יש טארגאריינים אפסים, כמו האח הקטן של דאינריז, שנשרף באש כמו אדם רגיל, אבל אצל ג'ון סנואו, שהוא כנראה טארגאריין, לא סתם זורם דם דרקונים. הוא גם מבין את מה שחלק מהדמויות עוד לא מבינות: החשיבות בשאלה האם הם ישכילו להתלכד מול כוחות האפל האמיתיים, שאלו ההלכים הלבנים וצבא המתים שלהם, שיכולים להשמיד את כל האנושות כפי שהיא קיימת.

לוסטיג: את חייבת לפרוש מהפוליטיקה, לקחת טור על "משחקי הכס" ולהתפרנס רק מזה; טור שבו את מסבירה לאנשים את "משחקי הכס".

שלי: אני אחשוב טוב-טוב על ההצעה הזאת".