שלי ברשת ב': "סומכת על אבי גבאי שישתמש כראוי בכוח שהעניקה לו ועידת המפלגה"

19 בספטמבר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה ל"הבוקר הזה", יומן הבוקר של רשת ב' בהגשת אורי לוי, בבוקר שאחרי החלטת צירי ועידת מפלגת העבודה לאשר ברוב גורף את הצעת היו"ר, אבי גבאי. בדבריה התייחסה שלי למשמעות החיובית של ההחלטה כלפי עתיד המפלגה. בנוסף, התייחסה ליוזמת הבית היהודי לקידומו של "חוק עוקף בג"ץ".

להאזנה לראיון המלא:

"לוי: מה המשמעות של תוצאות הוועידה אתמול? זה גבאי שמאוד חזק או שהמחנה הציוני קצת מתקשה להתמודד?

שלי: אני חושבת שאתמול אבי גבאי נבחר בעצם פעם שנייה במפלגת העבודה. בפעם הראשונה הוא זכה בפריימריז בניצחון מפתיע ומוחץ, ובפעם השנייה, וועידה שמורכבת מאלפיים איש – שאנשיה נבחרו באופן דמוקרטי, ולא בתקופתו כיושב ראש – מביעה בו אמון גורף ביותר. לא היית אתמול באולם, אבל הידיים הורמו בהמוניהם; המתנגדים מספרם היה מועט ביותר. זה איתות מאוד טוב ומאוד בריא, שמראה שאנחנו מפלגה חפצת חיים; שאנחנו מבינים שכדי לצאת לדרך, להבקיע ניצחון ולהגיע להישגים, צריך לתת גיבוי מלא למנהיג שנבחר, ובוודאי שלא להקשות עליו.

לוי: אבל מנהיג מאוד חזק, שכולם מרימים ידיים בהתלהבות עבורו, זה פטנט של הליכוד לא?

שלי: תשמע, בליכוד יש גם כמה דברים טובים, כמו גיבוי למנהיגים. אני חושבת שזה אמור היה להיות מובן מאליו. לצערי, יש כאלו שזה לא מובן מאליו עבורם. אני חושבת שאבי גבאי יכול לרשום ולזקוף לזכותו הישג פוליטי וציבורי מאוד משמעותי, כשהחל מהבוקר אנחנו יכולים להשאיר מאחורינו את כל "הבוכלטריה הפנימית", כמו שקרא לזה הרצוג, ולאפשר לאבי לעשות את העבודה שהוא עושה בצורה מצוינת ואינטנסיבית. הוא באמת חורך את הארץ ונפגש עם קהלים רבים מאוד. זאת המטרה העיקרית: לכבוש קהלים חדשים, ולא להשתכשך באותה ביצה כל הזמן.

לוי: מה יקרה לאלה שאומרים "לא" לגבאי? פרץ, למשל.

שלי: שום דבר, זאת מפלגה דמוקרטית, וזה יופייה: אפשר לעלות על הבמה, אפשר להתנגד, ובסופו של דבר פורום מאוד גדול של צירים נבחרים אומר את דברו, מצביע ומכריע. זאת מהותה של הדמוקרטיה.

לוי: הטענה היא שמדובר בשריונים "על עיוור". אומרים שקודם גבאי יגיד את מי הוא משריין, ואחרי זה נראה במה מדובר.

שלי: אני עמדתי על הבמה כשהרצוג היה יו"ר המפלגה, ונתתי לו גיבוי מלא לעשות צעדים הרבה יותר דרמטיים בהסכם עם ציפי לבני: רוטציה – דבר שלא נראה כמוהו בפוליטיקה הישראלית; שריונים לאנשים שלא ידעתי מי הם. אם אנחנו יכולים לצייד את יו"ר המפלגה בכלי שיאפשר לו לנהל משא ומתן ולהביא לשורות המפלגה אנשים טובים, תוך ידיעה שהם יודעים שאכן מה שהובטח להם יתקיים, אז זה משהו שאנחנו יכולים לצאת ממנו נשכרים. אני סומכת עליו שישתמש בכלי החשוב שניתן לו כדי להביא אנשים שמעצימים את כוחה של מפלגת העבודה, וכולנו נצא נשכרים.

לוי: את רואה את אבי גבאי מחדש את התנופה שקצת נבלמה בתקופה האחרונה?

שלי: אני חושבת שמפלגת העבודה זכתה לתחייה מחודשת אחרי הבחירה של גבאי. היא הפכה שוב לשחקן רלוונטי בזירה. הדרך הפוליטית היא לא פשוטה, והיא תהיה רצופה במהמורות ותהיה רצופה בהישגים. אני בחרתי בו, אני סומכת עליו, ואני אעשה כמיטב יכולתי – הסתבר אתמול שככל הנראה יחד עם רבים-רבים אחרים – כדי שהוא ינצח.

לוי: אז הנה, עכשיו את מייצגת את האופוזיציה כלפי החוק המתגבש של בנט-שקד – החוק המכונה 'חוק עוקף בג"ץ'. ההתנגדות של האופוזיציה די ברורה.

שלי: כן, אבל אני לא מייצגת את האופוזיציה במקרה הזה. אני מייצגת את הדמוקרטיה, את ערכיה ואת האיזונים והבלמים הראויים. אני מגוננת על בית המשפט העליון ועל רשויות שלטון החוק מפני כוונות זדון, כמו הכוונה של הבית היהודי. מדובר בהצעה מאוד-מאוד מסוכנת, שמפרה את האיזון. אתה יודע, בכיתות הנמוכות ביותר לומדים בשיעורי האזרחות שדמוקרטיה משמעותה גם זכויות מיעוט ולא רק שלטון הרוב. אם מחר הכנסת תחליט שצריך להוציא את כל הג'ינג'ים מחוץ לחוק ברוב מכריע, כי אז מה? כי אז זה יהיה חוק חוקתי?

עוד משפט, ברשותך: צודקת מאוד נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, כשהיא אומרת שבג"ץ בעצם מגן על הכנסת. למשל במתווה הגז, בו הייתי בין העותרים: מה קבעה הכנסת? היא לא פסלה את מתווה הגז; היא פסלה את פסקת היציבות, שכבלה את הכנסת ל-15 שנים מלערוך שינויים בחוק. אמר בית המשפט: 'אני דורש שלכנסת תהיה הזכות לשנות חוקים'. לכן צריך להצדיע בפני שופטי בית המשפט העליון, לגבות אותם ולהפסיק לרדות בהם ולנסות להטיל בהם אימה".