שלי מסכמת את שנת תשע"ז בתכנית "קריאה שלישית"

29 בספטמבר, 2017

לקראת ראש השנה, השתתפה שלי בפאנל סיכום שנת תשע"ז של התכנית "קריאה שלישית" בערוץ הכנסת, בהגשת שלום קיטל ובצוותא עם יו"ר הקואליציה, חה"כ דוד ביטן (הליכוד), חה"כ לשעבר פרופ' אריה אלדד ומזכ"ל "שלום עכשיו" לשעבר, יריב אופנהיימר. בדבריה עסקה שלי בשורת נושאים שהיו על הפרק בשנה החולפת: האיומים על דמותה של הדמוקרטיה הישראלית, ההשתלחות של גורמים קיצוניים במוסדות הממלכתיים והלאומיים הבסיסיים ביותר, הקיפאון המדיני ומחיריו, התגברות האי-שוויון על רקע גל הפיטורים בתאגידי ענק ועל רקע מאבקם של ארגוני הנכים לקיום בכבוד וכן פריחתו המדהימה של השיח הפמיניסטי. מתוך דבריה (לצפייה):

קריאה ראשונה-מצב הדמוקרטיה

"שלי: יש כאן כמה סוגיות שונות: סוגיית השחיתות, חקירות המשטרה, עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה, וכל אלו ייבדקו אחר כך לאור סוגיות השחיתות. אני לא רוצה להיקלע למשחק שבו, לכאורה, סוגיית השחיתות היא מאבק בין ימין ושמאל.

קיטל: במידה מסוימת זה כבר קרה.

שלי: אני לא שם. לראייה, הייתי חברת כנסת בתוך הקואליציה של אולמרט, ותקפתי ודרשתי שימוצה הדין מפני הניסיונות של אולמרט להחליש אותן. לכן, אני מגיעה בידיים נקיות. אבל אני חושבת שנכון לרגע זה, לא נכון לגלוש לדיון אופוזיציה-קואליציה. כי סוגיית ניקיון הכפיים, השמירה על החוק, המלחמה בשחיתות – לא צריכה להיות סוגיה כזאת.

שתי הערות: סוגית הדמוקרטיה: אחד, אני מודאגת מכך שהשוליים הולכים וגדלים, והמרכז השפוי הולך וקטן. וגם כשאתה אומר דברים שהם לחלוטין לגיטימיים, כמו הגנה על צה"ל או הגנה על השב"כ, אתה כבר נתפס 'סמולן', וה'אנחנו' הולך ומצטמצם. מי זה ה'אנחנו'? אז מי נשאר כאן? אם הצבא לא לגיטימי יותר, המשטרה לא לגיטימית יותר ובתי המשפט לא לגיטימיים יותר, איזו משטרת דמוקרטיה קובעת מי ציוני ומי לא ציוני?

ועוד סוגיה אחת: נציגי שלטון החוק, ואני מדברת על מפכ"ל המשטרה, היועמ"ש ומבקר המדינה. שלושה מינויים מהותיים שנעשו בידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

קיטל: הם לא מנויים טובים?

שלי: אני חושבת שהם מינויים טובים, ואני גם סומכת עליהם. ולכן יש נטייה כל הזמן להסיט את הדיון מהכיוונים השפוי והנורמלי של מדינת חוק אל הקצוות הימניים והשמאלניים. אני מסכימה עם אריה אלדד: חצי הכוס המלאה היא שבמדינת ישראל הדמוקרטית רשויות שלטון החוק חוקרות בלא מורא ובלא משום ראש ממשלה מכהן.

קיטל: וההתקפות על בית המשפט לא מטרידות אותך?

שלי: מטרידות אותי מאוד. אני רוצה בביטחונו של בית המשפט, אני רוצה בעצמאותו. אני חושבת שבית המשפט העליון לא אקטיבי מספיק. דוגמא אחת קטנה: בג"ץ מתווה הגז. בית המשפט העליון לא פסל את מתווה הגז, לצערי. הוא פסל רק את פסקת היציבות, שכבלה את רגלי וידי הכנסת ל-15 שנים. ואמר בית המשפט: 'אני רוצה להגן עליכם, על הכנסת, שלא תמסמרו את עצמכם ל-15 שנה קדימה'".

קריאה שנייה-המצב המדיני-ביטחוני

"קיטל: המדיניות של ראש הממשלה מצליחה בינתיים. מה רע?

שלי: אני חושבת שקודם כל יש בעיה אחת 'קטנה', והיא העובדה שהסכסוך הישראלי-פלסטיני נמשך במלוא עוזו.

קיטל: הוא לא התחיל עכשיו...

שלי: הוא לא התחיל עכשיו. בשנת 1967 מפלגת העבודה, "המערך" על גלגוליו, הייתה בשלטון. העובדה שאנחנו שולטים בשטחי יו"ש נוצרה ונוצקה תחת שלטונה של המפלגה שאני חברה בה, צריך לדעת את העובדות ההיסטוריות. אנחנו כן שוקעים לסיטואציה של חוסר תקווה וחוסר פתרון. כל עוד המורסה הזאת משפיעה על חיינו ברמה היומיומית העמוקה ביותר לא יהיה לנו ביטחון, לא יהיה לנו שלום, וגם לא יהיה צדק חברתי. יותר נקודתית אני רוצה לומר: אנחנו יודעים על פיגועים טראגיים ששילמנו עליהם בדם, אבל אנחנו לא יודעים על פיגועים רבים שנמנעו. ולמה הם נמנעו? במידה רבה בזכות שיתוף הפעולה עם הרשות הפלסטינית ועם כוחות הביטחון שלה. לממשלת ישראל קל מאוד לדבר בשפה מתלהמת כלפי הרשותהפלסטינית, אבל במקביל לנהל את אותה הידברות יומיומית, שיתוף פעולה מצוין שמגן על חיינו.

קיטל: אמר דוד ביטן שהשמאל לא סובל את העובדה שהוא לא בשלטון, ולכן הוא עושה קולות. המצב השתנה, או שהכול אותו הדבר?
שלי: קודם כל הטענה מופרכת ואני לא חושבת שביטן מאמין לעצמו כשהוא אומר את זה. אגב, האבסורד הוא שלראשונה שולטת ממשלת ימין-ימין.

קיטל: כחלון הוא קצת ימין, עם פזילה למרכז...

שלי: סליחה, אני מאמינה לבני אדם כשהם מגדירים את עצמם. כחלון מגדיר את עצמו כימין רך. כשהמפלגה הכי שמאלנית בתוך ממשלת הימין היא מפלגה שמגדירה את עצמה כימין רך, מדובר בממשלת ימין. ואני אומרת: 'קדימה, ביטן, תמשלו. תיישמו'.

חה"כ ביטן: מושלים, מה אתם רוצים? מושלים, הכלכלה מצוינת, ויחסי החוץ בסדר גמור. אבל אתם מפריעים כל הזמן.

שלי: איך השמאל קשור כאן? גם השמאל וגם המרכז אינם שותפים בממשלה הזאת. אני לא מצליחה להבין איך גם אחרי שנתיים וחצי של ממשלת ימין ו-40 שנה בהם "המערך" של פעם לא בשלטון, אתם עדיין לא מסוגלים להשלים עם העובדה שהיכולת למשול היא בידיכם? קחו אחריות, לטוב ולרע".

קריאה שלישית-המצב החברתי

"קיטל: שלי, הממשלה לא עושה כלום?

שלי: אני רוצה להגיד אמירה יותר כללית: אני לא משלימה ולא אשלים לעולם עם העובדה שפועל בשכר מינימום ב"טבע-טק" בדרום מפוטר כדי "לייעל" את החברה ולשאת את העוונות של הכשלים הניהוליים המגוחכים של המנהלים, וקרל שולץ, המנכ"ל החדש של "טבע", מקבל מענק חתימה של 20 מיליון דולר?

קיטל: כי הוא גאון...

שלי: ממש גאון, ראינו את כל המנהלים האחרונים שניהלו את "טבע" והורידו אותה לעברי פי פחת. הדבר הזה הולך יד ביד עם חוסר השוויון הנורא במדינת ישראל; עם העובדה שיש כאן שתי מדינות לשני עמים: במדינה אחת החיים הם תותים, במדינה אחרת אנשים נאבקים על עצם ההישרדות. הדבר הזה הולך ומחמיר. הפערים הולכים וגדלים כל הזמן. אנחנו בראש רשימות ה-EOCD בפערים. ועם כל ההצלחה והשגשוג במדינת ישראל, הם לא מחלחלים, לא זולגים, ורוב האנשים לא מצליחים לגמור את החודש. זה לא צודק, זה לא מוסרי, זה לא כלכלי".

שלי על מאבק הנכים: "אם המתווה שהוביל דוד ביטן בעצמו אכן ייצא לפועל, זה יהיה הישג עצום. המתווה של ביטן מקובל על כל סיעות הבית".

קריאה אישית

שלי: "אני רוצה להצביע על תופעה מדהימה, שמתרחשת בשנה-שנתיים האחרונות: אני פמיניסטית מגיל 14, ואני חייבת להגיד לכם שהפריצה בשיח הפמיניסטי היא מדהימה. אנחנו ממש בעיצומה של מהפכה דרמטית ומרגשת. אני מסתכלת על בנות צעירות, עד כמה הן עומדות על שלהן; עד כמה גופן אינו הפקר; כל השיח סביב נושא הזנות, כשפתאום מובן שלא מדובר בסחר חליפין ברכוש אלא בגופו של אדם פגיעה בו. זה הישג מטורף. מהפרספקטיבה שלי, של עשרות שנות פמיניזם, אני אומרת שאפו לדור הצעיר של הבנות".