שלי ברשת ב': "תכנית הממשלה למימון הסכם קצבאות הנכים ע"י קיצוץ רוחבי בתקציבי הרווחה תזכה להתנגדות מקיר לקיר"

3 באוקטובר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית "הבוקר הזה", יומן הבוקר של "כאן רשת ב'" בהגשת אריה גולן, על אודות כוונת הממשלה לערוך קיצוץ רוחבי נוסף בתקציב המדינה, כדי לממן את מתווה העלאת קצבאות הנכים.

להאזנה לראיון המלא:

"גולן: בעצם את מצדיקה את השרים ליצמן דרעי וחיים כץ, שמתנגדים לקיצוץ רוחבי.

שלי: קודם כל, מלחמות קרדיט ממש לא מעניינות אותי, וסכסוכים בתוך הקואליציה גם לא. אבל בוודאי שקיצוץ רוחבי הוא צרה צרורה ואסון בפני עצמו. אם חושב שר האוצר שהוא יממן את ההסכמים באמצעות קיצוץ רוחבי, הוא יקבל התנגדות לכך מקיר לקיר. אולי אנשים לא מבינים מה זה קיצוץ רוחבי: מהדיווח שהשמעתם כאן קודם השתמע כאילו כחלון יקצץ להם. אבל הוא לא יקצץ לליצמן, לחיים כץ וכן הלאה...

גולן: הוא יקצץ בבריאות, ברווחה...

שלי: הוא יקצץ בבריאות, ברווחה, בחינוך. קיצוץ רוחבי זה קיצוץ של 'קפד ראשו' – פשוט חותכים לכל המשרדים. ומאחר שמשרד הביטחון הוא המשרד הגדול ביותר ובו לא מקצצים אף פעם, מי שנושאים בנטל הקיצוץ הם משרד החינוך, משרד הרווחה ומשרד הבריאות.

גולן: את חושבת שאפשר לקצץ בביטחון בתקופה הזאת, כשהממשלה פונה לקק"ל ואומרת 'תנו לנו כסף, חסר לנו כסף לביטחון'?

שלי: אני חושבת שלא צריך לעשות קיצוץ רוחבי בכלל – קיצוץ רוחבי הוא פסול מעיקרו.

גולן: אז מאיפה נביא את הכסף?

שלי: מאיפה נביא את הכסף? יש הרבה מאוד מקורות, בוודאי לפעימה הראשונה, שתתרחש ב-2018.

גולן: ינואר 2018...

שלי: הרי בסופו של דבר הסכם הנכים יגיע ליעדו רק ב-2021. אנחנו מדברים כבר עכשיו על עודפי גבייה של בין 4 ל-5 מיליארד שקלים. אז תיפטר הממשלה מהכלל השרירותי והמטופש שקובע שאין קשר בין צד ההכנסה ובין צד ההוצאה, גם כשכבר יותר מ-5 שנים אנחנו נהנים מעודפי הכנסות, ותואיל בטובה לממן מהכסף הזה את הסכם הנכים. בוודאי שזה לא צריך לבוא על חשבון העניים, הדלים והחולים ביותר.

גולן: צודקים הנכים שממשיכים להפגין, אחרי שכבר הושג ההסכם?

שלי: אני חושבת שגם הם מרגישים את מה שהציבור מרגיש, שזה טעם של חמיצות מחוסר הנכונות של הממשלה עצמה לממן את ההסכם שעליו היא חתמה בעצמה. אנחנו רואים הסכם שבוודאי שהוא פשרה, ויש בו צדדים פחות טובים – אם כי בוודאי שהוא משפר את המצב לאין ערוך – ומבינים שככל הנראה אין כוונה באמת לממן ולקיים את ההסכם.

ועוד דבר, אריה: יש אצלנו נטייה לדבר על ה'קיצוניים': 'המפגינים הקיצוניים', 'הנכים הקיצוניים', וכן הלאה. אני רוצה להזכיר לכולם שבלי הקיצוניות הזאת, בלי חסימת הכבישים ובלי אותו ראש החץ של האנשים שאומרים 'אנחנו נלך למרות שאין כוח בגופנו' ונלחמים את המלחמה הזאת, גם הפשרה הזאת לא הייתה מושגת. לכן, יש רגעים שבהם כדאי לעצור את הביקורת האוטומטית כלפי הצדדים היותר חריפים ו'קיצוניים', ולהודות להם על כך שבגופם הם מביאים את ההישגים האלו".