שלי ב"המטה המרכזי": "קשה לחוש אמון בממשלה כששומעים שהסכם הנכים ימומן על ידי קיצוץ רוחבי"

9 באוקטובר, 2017

שלי התראיינה לתכנית "המטה המרכזי" בערוץ 10, בהגשת ספי עובדיה ובהשתתפות הפאנליסטים לימור לבנת וגדעון לוי, על אודות הכוונה לערוך קיצוץ רוחבי בתקציב לשם מימון הסכם קצבאות הנכים, השימוש החוזר של הממשלה בתקציב דו-שנתי וכן פרישותיהם מהכנסת של שניים מחברי הכנסת של מפלגת העבודה - אראל מרגלית ומנו טרכטנברג. לצד שלי התראיין גם חה"כ רועי פולקמן, יו"ר סיעת "כולנו".

מתוך דבריה של שלי (לצפייה בראיון המלא):

"עובדיה: אנחנו שומעים שהממשלה רוצה להעביר את תקציב 2019 כבר בתחילת 2018. מריח קצת כמו חרדת בחירות.

שלי: הדבר הכי לא אחראי לעשות הוא להעביר בתחילת 2018 את תקציב 2019. אין שום מידע איך תיראה התמונה הכלכלית אז – כמות המשתנים העלומים היא עצומה. בג"ץ דחה את עניין התקציב הדו שנתי בדיוק מאותה סיבה. מפתיע אותי מאוד ששר האוצר, משה כחלון, שהתנגד לתקציב הדו-שנתי ושסירב בשעתו לדרישת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להעביר כבר את תקציב 2019, לפתע פתאום התגמש.

פולקמן: זה לא תקציב דו-שנתי...

שלי: אני חושבת שלאשר בתחילת 2018 את תקציב 2019 זה זהה לתקציב דו שנתי במשמעות שלו. זה משאיר אלף ואחד דברים לא פתורים: אנחנו לא יודעים מה יהיו הכנסות המדינה; אנחנו לא יודעים מה יהיו הצרכים הלאומיים, החברתיים, הביטחוניים. זה דבר שלא קורה בשום מקום בעולם. אנחנו עם הסטארט-אפ הזה, ממשיכים להעביר תקציב דו-שנתי, רק בדרך אחרת. מי שנפגעים מזה הם החלשים ביותר, שהאוזן לא קשובה אליהם.

פולקמן: האבטלה בשפל היסטורי, החוב-תוצר נמוך, אנחנו מורידים מיסים, יוקר המחיה במגמת ירידה. להגיד שהציבור נפגע? בדיוק הפוך.

שלי: אגב, האבטלה היא בשפל היסטורי כבר כמה שנים. הבעיה היא בכלל לא האבטלה. הבעיה היא שחצי המשכירים במשק מרוויחים פחות מ-6,200 שקלים בחודש. יש מישהו שיכול לחיות מזה? וחצי מהעצמאיים מרוויחים פחות מ-4,000 שקלים בחודש.

עובדיה: בואו נדבר על הנכים. את מבינה את מי שאומרים 'אנחנו לא מוכנים לקבל את ההסכם הזה'?

שלי: קודם כל, אני מבינה אותם. צריך לזכור שאחרי כל הדיבורים וההאשמות של קבוצות נכים מסוימות ב'קיצוניות', הנכים ה'קיצוניים', במרכאות כפולות ומכופלות, אלו ששמו עצמם בקדמת המאבק הזה, שירדו לכבישים, שקיבלו דוחות ושספגו אלימות – גם מעוברי אורח, לצערי – הם שהביאו את ההישג הזה. אלמלא הם, אף אחד לא היה מקשיב להם.

עובדיה: אבל נכון לסמוך את הידיים על מה שהושג?

שלי: מה שהושג הוא לא מושלם, אבל הוא בטח יותר טוב מהמצב הקיים. אני מבינה את חוסר האמון הם חשים. גם אני חשה חוסר אמון כשאני שומעת שמה שיממן את הסכם הנכים זה קיצוץ רוחבי בתקציב. זה הרי דבר מטורף לחלוטין; וזה שעה שהכנסות המדינה מ-2017 כבר מגיעות ל-13 מיליארד שקלים. מה זה קיצוץ רוחבי? זה קיצוץ ברווחה, זה קיצוץ בבריאות, זה קיצוץ בחינוך. זאת המשמעות.

פולקמן: התקציבים של המשרדים האזרחיים נמצאים בעלייה.

שלי: הם נמצאים בעלייה אך ורק בגלל הגידול באוכלוסיה. אך ורק בגלל הטייס האוטומטי.

פולקמן: לא נכון. הבריאות והרווחה קיבלו תוספות הרבה מעבר לטייס האוטומטי.

שלי: אז למה אתם מקצצים בהם? איך אתה יכול לגונן על קיצוץ ברווחה? איך אתה יכול לגונן על קיצוץ בבריאות?

פולקמן: רוב הכסף לא יגיע מקיצוץ. ובכל שלב, עושים התייעלות. יש תכניות אפקטיביות יותר ויש פחות.

שלי: לא נכון. קיצוץ רוחבי הוא קיצוץ טיפש – אתה פשוט כורת את הראש.

פולקמן: בכל מקום שעושים בו שינוי סדרי עדיפויות, נדרשות הסטות תקציביות.

שלי: אין כאן שום שינוי סדרי עדיפויות. קיצוץ רוחבי הוא לא שינוי סדרי העדיפויות.

פולקמן: בוודאי שיש שינוי סדר עדיפויות. עובדה שסדר העדיפויות החדש הוא יותר אזרחי.

שלי: למה אתם מקצצים בתקציבי הרווחה, החינוך והבריאות? או שאתה מתחייב עכשיו בשם שר האוצר שלא יהיה קיצוץ רוחבי...

פולקמן: שוב, אני אומר: בסך הכול התקציבים האלו יהיו במגמת עלייה.

עובדיה: אנחנו גל פרישות במפלגת העבודה בתקופה האחרונה. זה מעיד על מה?

שלי: זה מעיד על כך שיש אנשים מוכשרים, טובים וראויים, שמרגישים שיכול להיות שיש איזשהו מחסום בפניהם בפוליטיקה ושיכול להיות שהם יכולים לתרום במקומות אחרים. זה בדרך כלל קורה באחת משתי נקודות זמן: או בתחילת קדנציה או באמצע הקדנציה. שני אנשים טובים פרשו – הם ראויים, מוכרים והוכיחו את עצמם בתחומים אחרים.

עובדיה: את מצליחה להבין אותם? גם את עשור בפוליטיקה, ועכשיו ספגת את החבטה הזאת בהסתדרות. זה הרהור שעובר גם לך בראש?

שלי: תראה, כל בנאדם חושב על כל האופציות. אני נורא אוהבת את מה אני עושה. אני גם לא מרגישה פחיתות כבוד בלהיות חברת כנסת פשוטה.

עובדיה: לא? בשום שלב את לא אומרת 'מיציתי', אני עושה את זה מספיק זמן?

שלי: יכול להיות שהרגע הזה יבוא, אבל הוא לא הגיע. אני מגיעה לכנסת בחדווה ובשמחה. אני מרגישה שיכולת ההשפעה שלי מהאופוזיציה היא אדירה: אני יכולה לשנות שיח, אני יכולה לשנות סדרי עולם, אני יכולה לחוקק. למשל את חוק 'שוטף פלוס 30', שרועי התגאה בו ובצדק – הוא תרם רבות לקידומו – זה רעיון שאני התחלתי לגלגל. לכן, אצלי זה לא קיים: אני מרגישה שליחת ציבור בכל רמ"ח איברי, אני לא מהרהרת בפרישה, אבל אני יכולה להבין לליבם של אראל ושל מנו, שהם חשו שמבחינתם זאת נקודה שבה במקום אחר הם יכולים לתרום יותר".