"גבאי הוא מראשי המפלגה היותר מגובשים שהיו לנו מבחינה מדינית. שמחה שהוא חושב מחוץ לקופסא"

18 באוקטובר, 2017

שלי התראיינה לתכנית "מהדורה ראשונה" בערוץ 2, בהגשת אורן וייגנפלד, על רקע הסערה שהתחוללה בעקבות הצהרותיו המדיניות של יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, במסגרת ראיון לחדשות ערוץ 2. מתוך דבריה (לצפייה):

"וייגנפלד: היום אבי גבאי כבר נשמע מרוכך יותר, ולכן יש תחושה שהוא לא לגמרי מגובש. אז מה אמור להבין ממנו המצביע הפוטנציאלי?

שלי: אני חושבת שהוא אחד מראשי המפלגה היותר מגובשים מבחינה מדינית שהיו לנו זה שנים רבות. הוא מדבר בקול צלול וברור לחלוטין; הוא מדבר על פתרון מדיני של שתי מדינות לשני עמים בצורה הברורה ביותר. הוא אפילו לא משתמש במילים המכובסות 'הסדר מדיני', אלא אומר 'עושה שלום במרומיו הוא יעשה שלום עלינו', ולא 'הסדר מדיני עלינו'. הוא לחלוטין דבק בעמדה המסורתית של מפלגת העבודה, של שמירה על גושי ההתיישבות. זאת עמדה שיכול להיות שמפלגות שנמצאות משמאלנו לא מקבלות אותה ומסרבות להשלים איתה.

וייגנפלד: זה לא מה שהוא אמר אתמול.

שלי: אני לחלוטין חולקת עליך. שאלו אותו במסגרת ראיון מאוד ארוך, בקונטקסט מאוד מורכב, והוא אכן מנסה לחשוב מחוץ לקופסא. הוא לא היחיד: יש מחשבה גם במפלגות שנמצאות שמאל מאיתנו, ובאופן כללי, שיכול להיות שבהסדר מדיני שבה תהיה ישות פלסטינית יהיו יישובים יהודים שבהסכמה יהיו תחת ריבונות פלסטינית.

וייגנפלד: מה שהוא אמר נשמע הרבה יותר גורף מזה – שלא יהיה פינוי של יהודים מבתיהם ביהודה ושומרון.

שלי: אני הקשבתי היטב. הוא לא אמר שזה לא יהיה – הוא אמר 'מי אמר שזה צריך להיות? יכול להיות שיהיה פתרון יצירתי אחר'. יש לך מנהיג מפלגה שמחויב לחלוטין לעשיית שלום לפתרון.

וייגנפלד: אבל אנשים רוצים לדעת למי הם הולכים להצביע. יש משהו שהוא מציע?

שלי: בוודאי שיש משהו שהוא מציע: הוא מדבר על פתרון שתי מדינות, הוא מדבר על היפרדות, הוא מדבר על מדינה פלסטינית. הוא לא אמר שהוא לא מתכוון לפנות; הוא שאל 'מי אמר שזה חייב לקרות? הרי אולי נמצא פתרון יצירתי אחר'. כל השיחה הזויה: אפשר לחשוב שראש הממשלה בנימין נתניהו נמצא ממש על סיפה של חתימה על הסכם שלום.

וייגנפלד: אז מה ההבדל בין אבי גבאי לבין כל חבר ליכוד היום?

שלי: ההבדל מאוד משמעותי: יש כאן אדם ששואף באופן אקטיבי לעשיית שלום, ואפילו משתמש באופן מפורש במילה 'שלום'. הוא חושב על פתרונות יצירתיים, הוא לא מקובע, והוא מחויב לרעיון הפריצה המדינית והפתרון של ממש. מאידך, יש ממשלה שקופאת על שמריה – באופן שלא מייצר קיפאון אלא מדרדר את מצבנו יותר יותר – ו-ויתרה על חזון השלום אפילו כפנטזיה. היא לא מעניקה ולו שביב של תקווה. מצד שני, יש אדם שהוא גם ממלכתי, גם דמוקרט, גם נקי וחף מכל גרם ושמץ של גזענות, וגם מנסה לחשוב על פתרונות מחוץ לקופסא כדי שנוכל להביא לפתרון המיוחל, שבו נוכל להיות במדינה יהודית ודמוקרטית – רעיון שמפלגת העבודה מחויבת אליו מאז ומעולם. אין בזה שום דבר חריג, אין בזה פזילה. הבנאדם מדבר על מה שהוא מאמין בו. אני מברכת על כל רעיון יצירתי בדרך של מי שמבקש להגיע לפתרון של שלום".