שלי בנאום אי-אמון בממשלה: "בעטתם במוסדות שלטון החוק. מי יישאר כאן אחרי שהפכתם את כולם ל'עוכרי ישראל'?"

1 בנובמבר, 2017

שלי נאמה במליאת הכנסת במסגרת הצעת אי-אמון בממשלה. בדבריה התמקדה בהשתלחותם החוזרת ונשנית של נציגי הממשלה במוסדות שלטון החוק. מתוך דבריה (לצפייה):

"אדוני היושב ראש, חברי חברי הכנסת,

אני רוצה לברך את היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, על כניסתו היום לרשימת עוכרי ישראל. מתברר שלא מספיק שאתה שליח ציבור; שקט, עניו, צנוע, מקצועי, אפילו זהיר; ולא מספיק שאתה חובש, ולא מספיק שאתה בן של מפד"לניק מהולל, בסוף אתה תיכנס למועדון הזה.

ועל מה? כי הוא העז להזכיר שחקירה פרלמנטרית של ארגוני חברה אזרחית על רקע אידיאולוגי עומדת בניגוד לעקרונות משטר בסיסיים. וכך נמחקו להן שנים של עשייה סולידית ומקצועית. זה נורא-נורא קל להיכנס למועדון הזה.

שמתם לב שרשימת עוכרי ישראל בעיני הוועדה מטעם עצמה לשמירת הפטריוטיזם הולכת ומתארכת? זה כבר לא השמאל, זה לא התקשורת, זה כבר לא ביהמ"ש העליון. זה גם היועץ המשפטי, ומבקר המדינה, וזה השב"כ – על לוחמיו, ואנשיו - וזה המוסד, ואלה מפקדי צה"ל, שמבקשים לשמור, רחמנא לצלן, על טוהר הנשק ועל ציות לפקודות. כל מני דברים שהיו בליבת הקונצנזוס, בכלל, ונחשבו פעם לאומיים. והיום הם הופכים להיות בגדר עכירת ישראל, לא פחות ולא יותר.

וזה יכול להיות שר הביטחון לשעבר בוגי יעלון – בכלל איש ימין – שמטרידות אותו גם סוגיות של טוהר מידות, דמוקרטיה וטוהר הנשק. וגם הוא, חצוף שכמותו, הופך להיות בוגד. וזה יכול להיות נשיא המדינה שלנו, רובי ריבלין, שכשתמכתי בו לנשיאות האשימו אותי שאני תומכת באיש ימין. ובצדק, מדובר באיש ימין, איש ארץ ישראל השלמה. הזכיר לי חבר הכנסת לשעבר אריה אלדד שבחדר של נשיא המדינה בכנסת היה ציטוט של ז'בוטינסקי - "ציון כולה שלנו". ולא בדקתי, אבל אני בטוחה שגם בחדרו כנשיא המדינה הכתובת הזו נמצאת, לא משנה: הוא עבר כבר לקבוצת עוכרי ישראל. כי הוא מנסה לשמור על הממלכתיות, שלטון החוק, ולגונן על מוסדות המדינה.

תגידו לי, מי נשאר? אחרי שמחקתם את כולם וכולם הפכו להיות עוכרי ישראל? מחקתם את כל מוסדות המדינה. ומה זה ציונות? אם לא תקומת העם היהודי בארצו, שהוא בא לכאן וכונן לו מדינה, מדינה - מדינה עם מוסדות מדינה.

(קריאות ביניים קיש)

בוא אני אגיד לך מה זה לא ציונות. ידידי חבר הכנסת קיש, אני אענה לך. מה זה ציונות? אני אשים את עצמי בכובעה של מרצ, בלי להתבייש, טוב? אני אגיד לך מה לא: אחרי 2000 שנות גלות, מימש העם היהודי את חזונו ואת חלומו, וכונן לעצמו מדינה. זה התגשמות החזון  הציוני. עכשיו מה זה מדינה? מדינה זה הממלכה: זה הצבא, זה בתי המשפט, זאת המשטרה, זה כל מוסדות שלטון החוק שהיום אתם בועטים בהם.

עכשיו אני שומעת שמחר מכינים אמבוש, בכנסת, למפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך. מה, הוא איש שמאל, שאני אבין? נהיינו המון שמאלנים פה ביחד, המון עוכרי ישראל; אנחנו כבר רוב, מה יהיה, את מי תשאירו בסוף? וצריך לציין שכל הדברים האלה נאמרים בציון 22 שנה לרצח ראש הממשלה ושר הביטחון, יצחק רבין, בגלל שדמו הותר, ובגלל שהוא היה קרבן להסתה, אז הזהרו, הזהרו בדבריכם.

תודה רבה".