שלי בנאום במליאה: "חוק הרחבת זכויות היוצרים לא מגן על היוצרים, אלא רק על בעלי הממון"

7 בנובמבר, 2017
שלי נימקה בנאום במליאת הכנסת את התנגדותה להצעת החוק להרחבת זכויות יוצרים, וזאת במסגרת ההצבעה על ההצעה בקריאה ראשונה. דבריה (לצפייה):
 
"אדוני היושב-ראש, אני מבקשת להתייחס לחוק שהכנסת עומדת להצביע עליו, והוא הרחבת חוק זכויות יוצרים. מובן שאני תומכת בהגנה על יצירתם של אנשים ועל קניינם הרוחני, ועל דבר שהם עמלו עליו שנים רבות, וזה מקצועם וזו פרנסתם. חוק ההגנה על זכויות יוצרים הוא חוק נרחב ביותר, שגם מורחב כל הזמן, ומספק כלים רבים מאוד למי שמבקש לתבוע את זכויותיו לעשות זאת, ואכן תביעות על זכויות יוצרים מתרחשות וקורות כל הזמן, גם על יצירה ברשת, וגם באתרים וברשתות חברתיות, וכן הלאה וכן הלאה.
 
הכלי הנוסף הזה, שמבקש המחוקק, או מבקשת הממשלה, להעניק לכאורה להגנה על זכויות יוצרים, לא נותן באמת בידיהם של יוצרים את הזכות לתבוע את זכויותיהם, את עלבונם ואת כספם, אלא מעניק כלי רב-כוח נוסף בידי חברות ובידי אנשים שיש להם ממון רב, להפעיל את המכשיר הזה, של התביעה, על כל דבר קטן, קל, שגור, כמו למשל מ"מים בפייסבוק. 
 
הרי היצירה הזאת תפסה נפח משל עצמה; אנשים לוקחים תמונות מעיתון מסוים, מדביקים עליהם כותרת מגחיכה, מצחיקה, מתריסה, מחכימה וכן הלאה, וזאת מהות הפעילות באינטרנט. עכשיו, למי יהיה כוח להפעיל את הכלי הנוסף הזה, שנותן המחוקק בידי מי שלכאורה זכויותיו נפגעו? למי יהיה כוח לשכור עורך דין שיגיש את התביעה? רק לאנשים שיש להם ממון. לא לאדם שצילם תמונת נוף ועושים בה שימוש באינטרנט.
 
לכן, על פי השקפתי, יש כאן מתיחה מסוכנת מדי של זכויות יוצרים, פגיעה חמורה מדי בזכויותיהם של הגולשים ברשתות החברתיות ושל המשתמשים באינטרנט, שמעבר לכל הביקורת הרבה על מה שמתחולל ברשתות, הרשתות הוסיפו לחיינו נדבך עצום של ידע וחופש ביטוי. על כן אני מבקשת ממי שמקשיב לדברים בכלל, והחוק הזה מעניין אותו, להתנגד לחוק הזה. תודה רבה".