שלי על חשיפתם של עברייני המין: "אנחנו נמצאים בעיצומה של מהפכה מדהימה. חייבים לבער את התופעה הזאת מקרבנו"

8 בנובמבר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית "בן ואריה" ב"רדיו ללא הפסקה", בהגשת בן כספית ואריה אלדד, על רקע התהליך המבורך במסגרתו יותר ויותר נשים חושפות פגיעות מיניות שספגו לאורך השנים מצד גברים מפורסמים.

להאזנה לראיון המלא:  

"כספית: תעזרי לנו קצת: אנחנו באמת נבוכים סביב השיטפון המחודש שאני לא מבין מאיפה הוא הגיע פתאום. מה עכשיו היה הטריגר של שטף התלונות על כל מיני אנשים, שחלקם כאלו שאנחנו מכירים חלקם כבר לא בחיים בנושא התקיפות המיניות? זה הכול הארווי ויינשטיין?

שלי: לא. מדובר בתהליך; תהליך מדהים. זה לא טרנד ולא תופעה חולפת, אלא לא פחות ממהפכה. ממש ככה. במיוחד אתה רואה את זה דווקא אצל נשים שאתה רואה שנצרו בלבן לאורך כל השנים האלו את אותה חוויה מפוקפקת במקרה הטוב ומצלקת והרסנית במקרים היותר חמורים. בגלל השינוי הכל כך מבורך והכל כך משמעותי בנורמות ו'באסור' וב'מותר', הן מרשות לעצמן, אחרי הרבה שנים של שתיקה, לחלוק את הכאב ואת הפגיעה. מדובר בתהליך מתמשך: אני בתוך התהליך הזה כבר הרבה מאוד שנים – אני מלווה נאנסות הרבה שנים; התייצבתי לצד הנפגעות של קצב, וליוויתי אותן במשפט; אני סילקתי משורות המפלגה אדם...

כספית: אדם שאת הבאת אליה...

שלי: אדם שאני הבאתי, שהערצתי, הערכתי והתגאיתי בו, אבל אז הגיעה אליי אישה מאוד רצינית וסיפרה לי שהוא תקף אותה מינית באכזריות. כיוון שאלו היו ימים אחרים, האצבע בטח לא הייתה קלה על ההדק, אבל מצד שני היה ברור לי שלא יהיה אנס בשורותיי. ביקשתי ממנה לעבור בדיקת פוליגרף, ביקשתי ממנה לעשות תצהיר, ואכן כך נעשה, ומה שהיה צריך להיעשות נעשה. אז אני בשדה הזה הרבה שנים, ולכן גם יש לי פרספקטיבה להסתכל על מה שקורה עכשיו ופשוט להתרגש מניקוי האורוות הזה.

אלדד: אמרת שהתופעה מבורכת. זה נכון לגבי כל ההיבטים שלה? גם אחרי המוות של האנס?

כספית: איפה באמת שמים קו אדום? במה כבר באמת לא ראוי לדוש ולטחון?

שלי: לכם זה נראה כמו שטף אדיר, אבל אני חייבת עוד קצת לאזן פה: עדיין מה שנחשף זהו רק קצה קצהו של הקרחון. כלומר, רוב הנשים עדיין שותקות; והרבה עברייני מין עודם מתהלכים בינינו ועודם פוגעים מינית. זה לא שכבר הגזמנו ושצריך להפסיק עם זה.

אלדד: דווקא בגלל זה אני מבין תלונות על אלכס גלעדי, אבל מתקשה להבין סיפורים על טומי לפיד.

שלי: אז ברמה האישית, אתם בטח יודעים שהסיפור של טומי לפיד קשה לי, כי הוא היה חבר שלי. ממש-ממש אהבתי אותו. הייתי קרובה אליו, הוא היה אדם שמתעקש על חברות, שהיה טוב לחבריו, טוב למשפחתו וכמובן שאליי הוא היה ג'נטלמן מוחלט. ברור שזה קשה ברמה האישית, אבל היה לי גם קשה מאוד להגיד את מה שאמרתי בשעתו על השר לשעבר, סילבן שלום, כי גם הוא היה חבר שלי באוניברסיטה במשך שנים ארוכות. אבל אנחנו חייבות לעשות פה הפרדה.

בעניין אנשים שהלכו לעולמם: בשעתו התקשר אליי מישהו מצוות התכנית "עובדה" וסיפר לי שהם עומדים לפרסם תחקיר על גנדי. קפצתי עליו ואמרתי 'די, מה נעשה, הוא כבר לא בינינו אז נשפוט אותו?'. אבל אחר כך, כשראיתי את התחקיר, הצטערתי על העמדה שלי. כיוון שיש דבר אחד שצריך לזכור: הקורבנות חיים. זאת אומרת, יכול להיות שמי שעשה את המעשים כבר איננו בין החיים, אבל דמותן של הצלקות עדיין חיות כנגד עינינו, והן חיות עם הכאב עד היום. הכאב של אישה – גם אם זה קרה לפני הרבה מאוד שנים, גם אם היא נצרה את זה בליבה, וגם אם מי שתקף אותה כבר אינו בין החיים – נשאר. יש משהו בנשים מבוגרות שהוא מכמיר לב, כי במשך כל כך הרבה שנים הן נשאו את זה; והן לא זכאיות למה שבחורות צעירות, שכבר נולדו לתוך עולם אחר, מקבלות. לכן, במידה רבה הן מתחזקות בזכות הצעירות, וכך מספרות את הסיפור שלהן. וגם, כדי לבער את התופעה הזאת מקרבנו, אז הדברים האלו חייבים לצאת.

אני רוצה להגיד עוד משפט אחד: כל הזמן אומרים 'זה היה אחרת אז, נורמות השתנו'. כיוון שגם אני לא ילדה, גם אני הייתי אז, אני יכולה להעיד שרוב הגברים גם אז לא הטרידו מינית, לא אנסו ולא תקפו.

כספית: ראיתי שהסברת שאם זאת אחת מתוך אחת, נשאלת השאלה האם זה אומר שכל הגברים מטרידים. אבל את אמרת שלא, שיש מספר קטן של גברים רצידיביסטים, והם עושים את כל המעשים האלו...

שלי: נכון.

כספית: אני מקווה שזה הולך ומצטמצם בכל זאת.

שלי: כן, נכון, וגם צריך באמת להדגיש שבדרך כלל זה רצידיביזם – כלומר עבריינות חוזרת. לא סתם עולים כל השמות המפורסמים שמתפרסמים עכשיו; לא סתם אחת מתלוננת, ואז י שטף של מתלוננות כלפי אותו אדם; הוא פשוט פגע במאות נשים, ואפילו יותר, במהלך חייו. ככה נפתר העניין המתמטי".