שלי על חשיפת ההטרדות המיניות בתקשורת:"אסתי זאת מהפכה. לא פחות. זו רעידת אדמה. נכון שהמהפכה הפמיניסטית היא הרבה יותר ותיקה, ונכון שהמודעות לסוגיית התקיפה המינית כבר הייתה בעבר, אבל מה שאנחנו רואים עכשיו זה בהילוך מהיר."

9 בנובמבר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית "בחצי היום" ב"כאן ב'", בהגשת אסתי פרז, בנושא גל החשיפות של ההטרדות המיניות במערכת התקשורת

אסתי: חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שלום

להאזנה לראיון המלא:  

שלי: שלום אסתי צהריים טובים

אסתי: חברת הכנסת המחנה הציוני, בעברך אשת תקשורת בחירה כאן אצלנו ברשת ב' ב"הכל דיבורים", בערוץ 2 גם. ואני יכולה להגיד, דומיננטית מאוד במשך השנים בכל מה שקשור גם בליווי נשים שהותקפו וגם במאבק נגד כל מה שקשור בעבירות מין.

שלי: נכון, ודווקא כיוון שאני עושה את זה כל כך הרבה שנים אני יודעת כמה קשה היה בעבר גם לסקר את זה תקשורתית וכמה קשה פי כמה וכמה היה לנפגעות לבוא ולהתלונן ולתבוע את עלבונן ולכן יש לי את הפרספקטיבה להכיר בדבר המופלא הזה שמתרחש עכשיו.
זה מין ניקיון וטיהור כללי.

אסתי: אנחנו נמצאות בעידן שקורה בו משהו שיש בו התרחשות, נשים קמות ומדברות והציבור גם מקשיב וגם גורם לאשמים לקום וללכת בלי הזירה המשפטית לעיתים.

שלי: אסתי זאת מהפכה. לא פחות. זו רעידת אדמה. נכון שהמהפכה הפמיניסטית היא הרבה יותר ותיקה, ונכון שהמודעות לסוגיית התקיפה המינית כבר הייתה בעבר, אבל מה שאנחנו רואים עכשיו זה בהילוך מהיר. כל הדברים שהיו צריכים לקרות בעבר קורים, ומה שבעבר היה נורמה הופך לפשע. ממש כך, תמיד הוא היה פשע, אבל עכשיו הוא מוכרז ככזה והכי מרגש ומחמיר לב זה לראות נשים מבוגרות שעברו מסכת של הטרדות או אפילו תקיפה מינית או אפילו אונס בצעירותן. אז הן לא עזרו עז והלכו עם הפצע המדמם הזה כל השנים, ועכשיו הן מקבלות תעצומות נפש, מקץ השלם, והן יוצאות ומצטרפות לחברות הצעירות מהן, ומנקות יחד את האורוות. זה לא פחות מזה. אנחנו בעיצומו של זעזוע ושינוי חברתי אחד הדרמטיים ביותר בתולדות האנושות, ואני לא אגזים כי זה באמת חצי מאוכלוסיית, בטח המדינה, אבל גם העולם שקמות ועומדות על רגלן ואומרות לא עוד. ומי שעוד לא יצטרף למהפכה הזו מוטב שיצטרף בהקדם.

אסתי: אני זוכרת ואני מזכירה למאזינים לפחות שני דברים שאני זוכרת מהקריירה שלך, בטח היו עוד כאלה, 1. את הדומיננטיות שאת תפסת בפרשת האנס משה קצב, אז הנשיא, עם א שהגיעה אלייך אז. כשעוד לא היה ברור, כשהיו עוד הרבה הכפשות כאשר הכל עוד היה בהתחלה בהחלה, ואת עזרת לה.

שלי: כן אני ליוויתי שלוש מהנפגעות וכמובן את א' ממשרד התיירות, שבגלל תלונתה הוא הורשע באונס. וגם אז רמת ההכפשות שהנשים הצעירות והאמיצות האלה עברו. אני זוכרת שטפלו עליהן סיפורים מסיפורים שונים, מיררו את חייהן, לא היה מי שיושיט להן יד, הן היו תוך שניה הנאשמות וקצב הפך להיות הקורבן. ואני, שמסתכלת בפרספקטיבה הזאת, על דרך הייסורים שהייתה סביב ההרשעה של קצב והכפשת הקורבנות, לעומת מה שקורה עכשיו, אנחנו בעשר שנים עברנו אלף שנים מבחינת המוכנות של הציבור והמחאה של נשים, והדבר הבסיסי הזה שמקיים בתוכו צדק לבני אדם ושמירה על גופם ועל נפשם.
אני חייבת להגיד לך אסתי שזה מאוד מרגש. זה פשוט מרגש.

אסתי: כשהיית יושבת ראש המפלגה, למי שלא זוכר, היה לכם מועמד מאוד אטרקטיבי בזמנו, אורי שגיא, אבל את קמת ואמרת לו לך הביתה וזה היה בגלל שאישה באה אלייך והתלוננה עליו.

שלי: נכון היא התלוננה על תקיפה מינית אלימה וקשה, זה היה ב-2013. זה לא היה פשוט לעשות את זה. גם ביקשתי ממנה, והיא הסכימה מיד, לעבור בדיקת פוליגרף ולמסור תצהיר, וכך היא עשתה. היא לא רצתה להזדהות. היא לא רצתה לספר את הסיפור בפומבי היא באה אלי וסמכה עלי, ובצדק היא סמכה עלי, ואז אחרי הפוליגרף ואחרי התצהיר זימנתי אותו לשיחה בנוכחות אדם נוסף כדי שלא אהיה לבד. אמרתי לו כך וכך ותגובתו הראשונה הייתה "ואם אסיר את המועמדות שלי היא לא תתראיין על זה?" ואכן הדברים נגמרו תוך שעה אחת. היא בחרה שלא לחשוף את הסיפור. אני תמיד מכבדת את רצון הקורבנות להכיל ולטפל בסיטואציה איך שהן בוחרות. ואני מזכירה לכולם שלפעמים יש בלבול והאשמת הקורבן, גם היום כמובן, האשמים הם התוקפים ולא הקורבנות שלהם בכל מקרה, וגם היום אחרי הכל רוב הנשים עוד לא סיפרו את סיפורן.

אסתי: לשאלה הבאה את לא חייבת לענות. אני הותקפתי ויותר מפעם אחת. הותקפתי  מינית והוטרדתי מינית בעולם התקשורת. ואת?

שלי: ברור שכן. אין אישה שלא... לשמחתי ולמזלי מעולם לא נאנסתי ומעולם לא הותקפתי תקיפה מינית אלימה.  אבל בטח מסכת של הטרדות ובוודאי לכל אחת מאתנו... אין אישה שאין לה זיכרון. אני זוכרת את עצמי כקצינה נרדמת באוטובוס ומתעוררת כשיד של אדם לידי מונחת על החזה שלי, בבעתה. וזה קורה... אנחנו חייבים להבין את זה. אין אישה, אין אישה, שלא עברה איזה שהו סוג של תקיפה מינית. אם היא בת מזל, כמוני למשל, אז זה רק הטרדות מיניות או מעשים מגונים. ואם היא פחות בת מזל, אז זה גם יכול להיות אונס מאוד מאוד אלים, ושוב אישה שתגיד לי שהיא לא עברה את זה, יכול להיות שהיא עוברת סוג של הכחשה עצמית כי לפעמים מפנימים את ערכי החברה ואת גם לא רוצה לספר לעצמך שחווית את הדבר הזה. יש כאן רתיעה מאוד גדולה. אבל אני מאמינה... היית שואלת אותי לפני שנתיים הייתי אומרת לך לא. את יודעת מתי היה המפנה? כשהעליתי פוסט ב"פייס בוק" על מאי פטל וגוננתי עליה מפני ה... אותה הכפישו בגלל שהיא הייתה יפה מידי, לכל אחת יש סיבה "לא יכול להיות! היא כזאת יפה! למה היא מלכלכת ביופייה?" את מבינה?

אסתי: באיזשהו מקום, אני חושבת על זה עכשיו בשיחה אתך, בעקבות מה שאמרת בתחילת השיחה, שאולי דווקא פיתחון הפה של הנשים המבוגרות יותר, נותן ככה למהפכה הזאת איזה רוח גבית טובה.

שלי: נכון. אני אגיד משפט שאני לא יודעת אם הרבה מכירים אותו, דור לדור יביע אומר, אני רק אגיד על מאי פטל שהבנתי את עוצמת השינוי, כשלפני כשנתיים העליתי פוסט שמספר עליה כאישה אמיצה ועזת רוח שעומדת על שלה, ופתאום לא קיבלתי הכפשות והשמצות, ו"אל תהיי תליינית ושופטת", אלא המון המון תגובות הזדהות, והבנתי שחל שינוי.
אנחנו רואים אותו עכשיו. ובקשר למה שאת אמרת, הדור היותר מבוגר של הפמיניסטיות, כמוני בוודאי , הרי נשים שהיו פמיניסטיות לפנינו עוד ממש אכלו מירורים. עוד נאבקו על הזכויות הבסיסיות, ואחר כך בה דור נוסף שהניח את היסודות ודווקא הפרחים מגיעים לנשים הצעירות על העז, על התעוזה, על אומץ הלב, על חוסר הנכונות להיות קורבן.

אסתי: ועל הקרבה לאירוע ועל האומץ לספר.

שלי: ואותן נשים צעירות שאנחנו הנחנו להן את היסודות הן גומלות לנו עכשיו. הן באות וגורמות לנשים יותר מבוגרות לגאול את עצמן. שזה מקסים בעיני.

אסתי: נכון. ויהיה עוד יותר מקסים אם הבנות שלנו והנכדות שלנו בכלל לא יסבלו מהתופעה הזו או כמעט ולא.
חברת הכנסת יחימוביץ' תודה לך

שלי: תודה רבה, צהריים טובים