שלי מדברת על המהפכה בנושא ההטרדות המיניות ועל ההתקפות על המפכ"ל, בתכנית סיכום השבוע בהגשת קובי אריאלי ב"גלי צה"ל": "מה אני רואה בסוף? בסוף אני רואה עולם שבו לא מטרידים נשים, לא אונסים אותן, לא מתייחסים אליהן כחפץ"

10 בנובמבר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית סיכום השבוע של קובי אריאלי ב"גלי צה"ל" על חשיפת ההטרדות המיניות בתקשורת וההתעוררות בנושא, ועל תקיפותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו את מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך.

קובי: חברת הכנסת שלי יחימוביץ', יושבת ראש ועדת ביקורת המדינה, המחנה הציוני, בוקר טוב.

להאזנה לראיון המלא:  

שלי: בוקר טוב קובי.

קובי: במה את רוצה להתחיל? אני אחליט. אנחנו נתחיל במה שפתחתי בו קודם, וסיכמתי את השבוע הזה שהיה די משוגע, אבל הוא עסק בחקירות משטרה של ראש הממשלה שזה תהליך של הוצאת צדק לאור, ובקמפיין שנוגע להטרדות מיניות שגם הוא תהליך מבורך של הוצאת צדק לאור. אז זה אומר שמצבנו ממש, ממש טוב?

שלי: אני מבינה שאני אמורה להסיק מהשאלה שלך שמדובר בעניינים קלים שהתפנינו אליהם אחרי...

קובי: לא, עניינים שאינם מלחמה שיש בה אלפיים מאתיים הרוגים, את יודעת אנחנו ישראל פה.

שלי: אבל אני חייבת לומר לך על שני העניינים, כל הדרמה העצומה שמתרחשת עכשיו, לא רק בישראל, בכל העולם המערבי וגם, וכבר פושט גם לא לעולם המערבי, של נשים שהיו קורבנות כל ימי חייהן או חלק מחייהן או באירוע אחד או באירועים רציפים, קמות ועומדות על זכותן הבסיסית לצדק ומוכנות סוף סוף אחרי עשרות שנים של הדחקה והכחשה, וחיים עם הפצע המדמם הזה, לבוא ולומר "נעשה בי פשע" כי מדובר בפשע. מדובר כאן לא באיזה אנקדוטה של החיים הטובים שמתפנים אליה אחרי שגומרים עם העניינים החשובים באמת, אלא בדרמה מאוד מאוד גדולה מדובר במהפכה בקנה מידה היסטורי. יכול להיות שאתה לא ער לזה קובי, אבל אתה נמצא בעיצומה של מהפכה.

קובי: כן אני שמח לשמוע את זה ממך, רציתי שתפרשי את, את המהפכה הזאת.

שלי: בעיני זאת תמיד הייתה סוגיה מהסוגיות הדרמטיות בחיינו, ואתה יודע, מדברים על טרור, טרור גם גובה חיים של בני אדם וגם מטיל אימה ופחד, והתהליך שאנחנו עוברים עכשיו מחלץ חצי מהציבור בישראל, ובעולם בכלל, מחיים תחת פחד, תחת השפלות, תחת איום של מרות וסמכות, תחת איום של כוח. מעשה אונס באישה הוא מעשה אלים שהוא הכי קרוב לפשע של רצח. אתה יודע, יצא לי כמה פעמים לדבר עם גברים שסיפרו לי שקצת מפחיד כי יש גל טרור, אני מסבירה להם לפעמים שלנשים תחושת הפחד הזאת היא תמידית. אישה שהולכת לבד ברחוב חשוך מאוימת תדיר, ואישה שנמצאת בסביבה עוינת ומטרידה או חיה בזוגיות שיש בה אלימות, היא חווה טרור יום יומי. זה טיפול בטרור. מה שקורה עכשיו זה טיפול בטרור. לא פחות מזה, וזה מהפכה לא פחות מזה, ולא צריך להפחית ולגמד בחשיבות שלה... בגלל שיש  לי פרספקטיבה, קובי אתה יודע, אני כל חיי מתעסקת בזה, ובעבר הייתי כמעט כתובת יחידה לנאנסות ולמוטרדות. היום זה מדהים ומעורר שמחה ואושר, שיש להן כל כך הרבה כתובות, והן עוזרות עז ואומץ ותובעות את עלבונן ואת הצדק.

קובי: ולאן זה הולך? זאת השאלה המרכזית. כאן אני שואל אותך דווקא כמנהיגה חברתית שבעבר הייתה עיתונאית, בגלל שיש סכנה בכל מה שמעליו מתנוססת הכותרת קמפיין עיתונאי, כי העיתון כמשמעו הוא משורש עת, ועוד יומיים יהיה סיפור חדש או ראיה חדשה בפרשה פוליטית וישכחו מזה, לחלוטין, עוטפים דגים וכו' כל הקלישאות האלה, כל הקמפיין הגדול הזה עכשיו, שהיטבת למקם אותו עכשיו כמהפכה, יכול להיעלם בעוד שבוע וחצי כשיתפסו שר מועל בהרבה כסף וזה יזעזע את הקואליציה את לא חוששת מזה?

שלי: לא. אני חושבת שאנחנו בתוך תהליך וברור שלא כל יום אלה יהיו הכותרות הראשיות, אני משלימה עם זה, אבל אני רואה שוב... מגיל 14 אני פמיניסטית כן, ואני בת 57 היום, אז אתה יכול לסמוך עלי שאני ממש רואה את הדברים, את הקומה של ההתפתחות, ואני יכולה להגיד לך שמדובר בתהליך ושהחודש האחרון הוא זינוק מטורף בתהליך הזה, והיו עוד נקודות של זינוק. אנחנו שוכחים את הנשים הצעירות והאמיצות שבזכותן הגענו עד הלום. בפרשת קצב, נשים צעירות, הוא תקף גם נשים לפניהן שלא פתחו את הפה, ואז בה דור חדש של נשים שלא הסכים לכך, והתלונן, והן ספגו השמצות איומות ונוראות, והן היו מגש הכסף במידה רבה. או בחורה כמו מאי פטל, נשים צעירות שהן תולדה של הפמיניזם הישן עכשיו גומלות לנשים היותר מבוגרות שגם בזכות הנשים הצעירות עוזרות עז ויותר... אז מדובר קובי בתהליך ומה אני רוצה? מה אני רואה בסוף? בסוף אני רואה עולם שבו לא מטרידים נשים, לא אונסים אותן, לא מתייחסים אליהן כחפץ, ו50% מאוכלוסיית העולם הופכת להיות שווה בזכויותיה ל50% השניים זה הכל. בקשה נורא צנועה.

קובי: והעובדה, וזאת שאלה פילוסופית, העובדה שכל כך הרבה שנים אחרי פרוץ המהפכה הנשית, ואנחנו חיים בתוכה לא יום ולא יומיים, אנחנו עדיין מתארים... אני לוקח משפט אחד ממה שפתחת בו קודם, שילך איתי עכשיו הרבה, הרבה זמן. תיארת את העניין הפשוט של תחושה של אישה שהולכת לבד בלילה, ודרך זה אפשר להבין את כל הסיפור ממש, שזאת תחושת איום שונה בקיצוניות מתחושה של גבר שהולך לבד בלילה, רק בגלל השינוי המגדרי והפוגענות המינית, וזה מצב שמתרחש עשרות שנים אחרי המהפכה הפמיניסטית. אז מה זה אומר? שיש תהליך או עולם כמנהגו נוהג?

שלי: לא. זה אומר שאנחנו בעיצומה של המהפכה הפמיניסטית, מהפכה מאוד צעירה מבחינה היסטורית, משנה סדרי עולם של אלפי אם לא עשרות אלפי שנים, היא קיימת בסביבות 100 שנה, וגם לא בתצורתה הנוכחית, עד לפני כמה עשרות שנים היו עוד ארצות במערב שלנשים לא הייתה זכות בחירה, ואנחנו פשוט נמצאים באמצע מהפכה, ושוב אני אומרת.. לדעתי זאת המהפכה היא חשובה בהיסטוריה. כי גם כשעמים קמו על עמים ששלטו בהם ועשו מהפכה, וגם שהושג יותר שוויון חברתי כמו במהפכה הצרפתית. עדיין בכל המהפכות נשים לא היו חלק מאותה קבוצה שקבלה את הזכויות שניתנו לקבוצות החלשות או לעמים המשועבדים וכו'. והיום בפעם הראשונה אנחנו רואים את זה ממש בצורה פלסטית וברורה, שהמהפכה הזאת מתרחשת. אז אנחנו באמצע, יש לנו עוד הרבה, הרבה, הרבה מה לעשות, אבל כברת הדרך ההיסטורית שנעשתה היא ממש מפעימה.

קובי: אני חייב לעבור לשאלה פוליטית כי זה העונש למי שמשדר תכנית אקטואליה.

שלי: אני בכלל חשבתי שאני מדברת היום על ענייני המפכ"ל והחקירות, אבל זה בסדר גמור מבחינתי.

קובי: נכון, אבל נפלנו לשיחה כל כך מעניינת שהיה חבל לקטוע אותה. רק אומר למי שמאזין מההתחלה, אני לרגע שלי לא התכוונתי לגמד את הסיפור הזה, הקמפיין שלי הוא קמפיין אחר, הוא קמפיין שאומר אל תגידו רע כאן, די טוב כאן. זה שירת את (הקמפיין)שלי אז שלא ישתמע אחרת. אבל אם כבר חזרנו לכאן ועכשיו ופוליטיקה. כן, מה קורה? ריבוי חקירות, משברים עם המפכ"ל, ובצד יושבת מפלגת העבודה עם מנהיג חדש ורואה מה? רואה פוטנציאל?

שלי: בו נדבר, לא אכפת לי כמובן לדבר איתך על פוליטיקה, אבל בו נדבר על הדבר עצמו שהוא לא מפלגתי, הוא סוגיה של שלטון החוק ושל טוהר המידות ושל מוסדות שלטון החוק.

קובי: כן, דברי.

שלי: כמו המשטרה שפשוט עושים את עבודתם. במקרה של המפכ"ל אלשיך, אפילו לא חשוד חס וחלילה, ואני אומרת את זה במרכאות כפולות ומכופלות, בשמאלנות או באנטי לשלטון הימין, הוא מינוי שראש הממשלה בנימין נתניהו עשה במו ידיו, והנה "נבך", מגיע בן אדם לעבודה שלו ועושה את העבודה שלו, ומיד הוא הופך לשק חבטות, וגם אתה אמרת, נדמה לי שהשתמשת במילה עימות בין המשטרה לבין ראש הממשלה או משהו כזה?

קובי: כן אני מסכים עם זה, ככה זה נראה לפחות...

שלי: זה לא עימות. יש כאן אדם שחשוד בפלילים והוא נחקר ע"י המשטרה. אלה לא שני צדדים שעומדים ומתקוטטים ביניהם. אם נראה שוטר עוצר גנב ולוקח אותו לחקירה אנחנו לא נגיד שהגנב והשוטר מתקוטטים ויש ביניהם חילוקי דעות, אנחנו נגיד שהמשטרה עושה את עבודתה וכמי שמאמינה בשוויון בין בני אדם ובפני מערכות הצדק, בוודאי שזה המצב, והניסיון ליצור תחושת התקוטטות הוא ניסיון מלאכותי... תראה זה מאוד ציני, כל ההתנפלות על המפכ"ל, אם אני אצמצם לך את זה, יש לה שתי תכליות: אחת אכן שהוא לא יעז להגיש המלצות, ואז תולה ראש הממשלה יעבור ביועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט, ומאמין או שיעשה כל שביכולתו, גם באמצעות הפחדה ולחצים כדי שלא תהיה המלצה להגשת כתב אישום. גם אם הראיות יצעקו אשם, אשם, אשם. אז הכוונה היא קודם כל באמת פרקטית באמת למנוע הגשת המלצות, והדבר השני הוא להטיל אימה ופחד על המפכ"ל ואני חושבת שעד שלא יגרשו את המפכ"ל מבית הכנסת שהוא מתפלל בו, ראש הממשלה לא יהיה מרוצה. זאת המטרה. ליצור עליו לחץ חברתי מאוד, מאוד גדול, לחץ של תקשורת, לחץ על מעמדו, ולהפחיד אותו, להצמית אותו, ולגרום לו להנמיך פרופיל והכל למה? כי הוא עושה את עבודתו. זה הכל.

קובי: כן אני מוכרח לומר שבתום השבוע הזה הדברים נראים נוכחים לצערי, זה על אלשיך זה לא יעבוד. יש אנשים שעשויים מחומר אחר, אז אני מרגיע אותך.

שלי: אני שמחה לשמוע את זה.

קובי: תודה רבה לך חברת הכנסת שלי יחימוביץ בוקר טוב.

שלי: תודה רבה בוקר טוב.