על ההטרדות המיניות ועל השתלחות ראש הממשלה בנימין נתניהו במפכ"ל המשטרה, ראיון בתכנית "זירה חופשית" בהגשת ענבר דותן ואלי לוי ב"רדיו חיפה":נוצרת בעצם סביבה שמאפשרת לקורבן לבוא ולהתלונן, כמו שקורבן של שוד או קורבן של כל מעשה אלימות קשה הולך ומתלונן במשטרה"

10 בנובמבר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית הרדיו "זירה חופשית" בהגשת אלי לוי וענבר דותן ב"רדיו חיפה", על ההטרדות המיניות ועל השתלחות ראש הממשלה בנימין נתניהו במפכ"ל רוני אלשיך.

אלי: חברת הכנסת שלי יחימוביץ' בוקר טוב.

להאזנה לראיון המלא:  

שלי:בוקר טוב ענבר ואלי.

ענבר: או סוף סוף ענבר ואלי, ולא כמו כולם אלי וענבר.

שלי: ברור.

ענבר: תודה רבה לך.

שלי: איזה שאלה זה א' ב', לא הייתי מעלה על דעתי להגיד אלי וענבר.

ענבר: סתם אלי הוא בסדר הוא משלנו.

שלי: הכל בסדר.

ענבר: יש עכשיו כמה גברים בסביבתי הקרובה שמקשקשים על תקופת הרנסנס בה נשים נזכרו שהן בעצם הוטרדו לפני שנים, את גם שומעת על זה? תכף נדבר על ביבי ועל כל אלה, בסדר? עם כל הכבוד.

שלי: זה בסדר גמור, אני לא רואה בנושא הזה נושא פחות חשוב מנושא חקירות נתניהו או נושא הטרור או נושאים שנחשבים, במרכאות כפולות ומכופלות לנושאים יותר חשובים, כי אני חושבת שאנחנו עדים עכשיו למהפכה מאוד, מאוד דרמטית, ולעיסוק בנושא שהוא בליבת הקיום האנושי בכלל או העובדה ש...

ענבר: או לפחות לחציו של הקיום האנושי.

שלי: נכון זה חציו של אוכלוסיית העולם.

ענבר: שלי את היית בשנים הכי קריטיות בלב התעשייה.

שלי: נכון.

ענבר: כל מי שמדבר היום וכל מי שמואשם היום את מכירה, יודעת, נפגשת, ראית, פעם היה הרבה יותר מוכר פה ושמח, גם את היית מאלה שידעו על הכל?

שלי: אני מאלה שידעו יותר מאחרות בגלל שאני הייתי פחות או יותר הכתובת היחידה, כיוון שאני עוסקת בנושא כבר עשרות שנים, בתקופה שזה נחשב נורא רדיקלי, נורא קיצוני, נורא מטורף. לאורך השנים הייתי כתובת לנאנסות ולנפגעות שבכלל לא היו להן חלונות אחרים לצעוק מהם הצילו.

ענבר: גם שהטרמינולוגיה לא הייתה קיימת.

שלי: הטרמינולוגיה לא הייתה קיימת. את יודעת ביום הראשון שהגשתי את תכנית הרדיו שלי, עוד לפני שעבדתי בטלוויזיה, את "הכל דיבורים", אז החלטתי שאני פשוט אהיה מה שאני, פמיניסטית, והקדשתי תכנית שלמה לתופעה הזאת, וכמובן שחשבו שהשתגעתי, אז כן באו אלי הרבה נשים שלא רצו לדבר מעבר ללבוא ולהגיד לי את הדברים כדי שאני אחזק אותן, כדי שאני אעודד אותם, ואני גם אגיד לך יותר מזה, מעולם לא לחצתי, על נשים כאלה ללכת למשטרה כיוון שמערכת אכיפת החוק ומערכת המשפט והאופן שבו החברה התייחסה לזה הרבה פעמים גרמה להן לאונס שני, למסכת ייסורים שהייתה לפעמים ליותר קשה מהאונס עצמו שזה הדבר המופלא והמדהים שקורה עכשיו. נוצרת בעצם סביבה שמאפשרת לקורבן לבוא ולהתלונן, כמו שקורבן של שוד או קורבן של כל מעשה אלימות קשה הולך ומתלונן במשטרה, ואף אחד לא מאשים אותו שהוא אשם, אז הנה עכשיו רק אנחנו מתחילות ליצור את העולם הזה לנפגעות.

אלי: זה אומר שלא נפלת מהכיסא השבוע או בשבועיים האחרונים כששמעת על אלכס גלעדי, על גבי גזית, על אחרים.

שלי: תלוי. באופן ספציפי על השניים האלה לא ידעתי כי לא הייתי קורבה מאוד לשניהם, לא יצא לי לעבוד ממש בצמידות לשניהם. כן אבל, אתה שואל אותי, יש גברים שאני יכולה להישבע, בנקיטת חפץ, שהם מעולם, מעולם לא הטרידו, מעולם לא פגעו באישה וגם בתקופה הזו שכאילו זו הייתה הנורמה וכאילו כולם עשו את זה, עובדה שהיו הרבה מאוד גברים שלא עשו את זה. צריך שני משתנים כדי שזה יקרה, צריך להיות קצת פסיכופט וחסר מוסר, וצריך חברה תומכת מהטרגת מגוננת...

ענבר: צבא של פעם.

אלי: אבל שבאה חנה לסלו ואומרת ככה התקדמנו, ככה התקדמו פעם.

שלי: אני לא שמעתי אותה אומרת את זה.

אלי: אמרה אמרה.

ענבר: היא אמרה, היה לה פעם ציטוט "זו הייתה הנורמה." אני רוצה להגיד לכם משהו, אמא שלי הייתה בצבא כל השנים והיא התקדמה, והתקדמה, והתקדמה. לא פעם, לא פעם שאלו אותי שכנות או ריכלו ואני שמעתי, שהדרך היחידה שבה היא התקדמה זה היה דרך המיטה, זה היה מקובל וזה היה הגיוני.

שלי: לא רק זה אני זוכרת שמוניתי לכתבת מפלגות, אם אני לא טועה, והיו המון שרוצו את התפקיד וגם אז שמעתי חרושת שמועות מסביבי "שבטוח זה עבר דרך מיטה של מישהו", עכשיו אני אצהיר כאן שזה מעולם לא עבר דרך מיטה של מישהו.

ענבר: אני גם מצהירה בשם של אמא שלי שהיא לא שכבה עם שום רמטכ"ל.

שלי: להגיד את זה בכלל זה חלק מאותה משפחה של השפלת נשים. אבל נורא חשוב לי כן לדבר על הנשים שבמרכאות כפולות ומכופלות נזכרות עכשיו. נשים מבוגרות יותר כמו דנה, שהיא באמצע חייה, או גם נשים ממש מבוגרות כמו סלבי קשת, שמטיחים בהן "מה אתן נשים חזקות והכל" "למה לא באתן אז?" אי אפשר היה, אי אפשר היה, לא היה שום... אתם יודעים מה, כשאודליה כרמון באה אלי לפני המון שנים. יותר מ20 שנה, אני זוכרת שזה היה אחרי שהבן שלי נולד זה 27 שנים, וסיפרה לי על קצב, ואמרתי לה בואי... אנחנו הכרנו כי למדנו ביחד בתיכון ואני היית אז כתבת פוליטית והיא עבדה בכנסת עם פוליטיקאים, ואמרתי לה בואי נלך ביחד למשטרה והיא אמרה לי "שלי השתגעת?" אני צריכה לעבוד אחרי זה במקצוע הזה, אף לא יסתכל לכיוון שלי, אף לא ירצה לעבוד איתי, אני לא מוכנה ואחר כך בעברות השנים, אחרי 20 שנה באו נשים אמיצות יותר כמו א' ממשרד התיירות וא' מבית הנשיא וסיפרו את סיפורן, והאומץ של הצעירות נתן כוח ליותר מבוגרות לבוא ולספר את הסיפור שלהן שזה מקסים בעיני, ההתעוררות הזאת אחרי הרבה שנים. הן סחבו את הצלקות האלה כל השנים, עכשיו הן באות ומרגישות לגיטימציה לספר את זה.

אלי: האמת שמרתק לשמוע אותך מדברת על העניינים האלה כי את באמת אחת שהכרת את כל הדמויות האלה שמדברים עליהם בשבוע האחרון, אבל אנחנו רוצים לגעת בעוד נושא אחד. צמצום הסמכויות של המשטרה, אותו חוק, ואמסלם עם הכותרות האלה שאף אחד... אפילו נתניהו אומר אני לא יודע מאיפה זה מגיע, ויריב לבין היה פה לפני זה ואמר "אני לא יודע מאיפה זה מגיע", מה רוצים מהמשטרה תגידי?

שלי: מאוד פשוט, יש כאן ניסיון להציל את עורו של ראש ממשלה ששקוע עד צווארו ומלחכי הפנכה שסביבו פועלים ברוח המפקד ומציעים חוקים מחוקים שונים איך לקפד את ראשו, עכשיו ההיתממות הזאת שראש הממשלה בכלל לא יודע על זה. כיוון שאני מכירה את הדברים מקרוב, אין לזה שמץ של סיכוי. אם הוא היה רוצה לשים לזה סוף, הוא היה שם לזה סוף. הוא בפירוש רוצה גם לאיים ברמה האישית על המפכ"ל ולהפוך אותו ללא אהוד, ומוכה אולי אפילו בציבור שלו שהוא בה ממנו המפכ"ל. אבל גם, אני חושבת שהכוונה, מזה אני חושבת? אני יודעת שהחקיקה הנוראה הזו שהמשטרה לא תגיש המלצות אלא תעביר ארגזים של חומר לא מעובד ליועץ המשפט או לפרקליטות, זאת יוזמה אמתית. הוא מנסה להגיע למצב שבו המשטרה לא תמליץ ואז מרכז הכובד של הלחץ יעבור ליועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט, כדי להשפיע גם עליו שלא יגיש. הוא מסיר מעצמו מכשול אחד, הכל מתוכנן, הכל קר רוח, הכל כדי להציל את עורו, והכל תוך פגיעה מאוד, מאוד אנושה במוסדות שלטון החוק שכולנו רוצים בעוצמתם.

ענבר: שלי יחימוביץ לעונג היה.

אלי: כמו תמיד.

ענבר: ואנחנו נדבר עוד ועוד ושתהיה שבת טובה.

אלי: שבת שלום שלי.

שלי: תודה, שבת שלום, ביי ביי.