שלי התראיינה על ההסטה נגד המפכ"ל, על חוק ה"המלצות", חוק מימון הפריימריז ועל מפלגת העבודה בתחנת הרדיו "קול ברמה", בהגשתו של משה גלסר

13 בנובמבר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה על ההסטה נגד המפכ"ל, על חוק ה"המלצות", חוק מימון הפריימריז ועל מפלגת העבודה בתחנת הרדיו "קול ברמה", בהגשתו של משה גלסר. שלי: "המשטרה מביאה את זה עליה בדבר אחד, שהיא עושה את עבודתה. והניסיון ליצור מראית עין של התקוטטות בין הקואליציה לבין המשטרה הוא שגוי מעיקרו."

 

להאזנה לראיון המלא:

 

משה: חברת הכנסת שלי יחימוביץ' ערב טוב.

 

שלי: שלום משה ערב טוב.

 

משה: תשמעי, המיוחד בך, שאת גם כשאת באופוזיציה, כשהקואליציה עושה משהו נכון, את יודעת לקום ולומר כן זה נכון ולא משנה שאני באופוזיציה, באיזון הזה, בין חוסר האיזון של הצעות נגד המפכ"ל, נגד המשטרה, לבין הטענות נגד המשטרה, התחושה שיש כאן יועץ פוליטי שיש כאן הדלפות מגמתיות יש איזה נקודת אמצע?

 

שלי: קודם כל תודה על המחמאה, שנית נורא קשה לחפש נקודת אמצע והיגיון בדברים, כשבאופן ברור ובוטה מתקיים שיח מאוד אלים וקשה נגד המפכ"ל מסיבה מאוד ברורה, כי הוא מבטא את עבודתו כשליח ציבור ומעיין בחומרי החקירה, והמשטרה שתחת פיקודו חוקרת את ראש הממשלה, הרי אם לא הדבר הזה, לא היה כל הקמפיין הזה, כל חוק ההמלצות, הוא חסר תקדים. מה מצפים מהמשטרה? שתעביר ארגזים של נירות לפרקליטות והיא תתחיל מחדש או שמהמשטרה תשתמש בחוקריה המצוינים, תעבד את החומר, ותאמר את המסקנות שלה. הרי ברור שהאופציה השנייה. תוסיף לזה את ההיטפלות המוזרה לשכר שלו, ותוסיף על זה את העניין של היועץ שלו, שהכל מצטרף ביחד סביב חקירות רה"מ, הרי ברור שכל המציעים הם לא ענייניים, לכן לבקש ממני עכשיו מה נכון, מה לא נכון, זה להתעלם לחלוטין מהמציאות. המציאות היא שיש משטרה ויש דין ויש דיין ויש שוויון בפני החוק. ויש ראיות, ותפקיד המשטרה לחקור, ובמדינת ישראל כולם שווים בפני החוק גם העני והאביון, וגם העשיר והחזק.

 

משה: גם השוטרים שמדליפים?

 

שלי: אני אגיד לך, כיוון שגם הייתי עיתונאית בעבר, ששוטרים כמעט לא מדליפים מי שמדליף אלה הם עורכי הדין בד"כ.

 

משה: עורכי הדין של השוטרים או של הנחקרים? כשרה"מ יושב בחקירות ומדליפים נגדו, עושים את זה עורכי דינו?

 

שלי: יכול להיות, כן יכול להיות.

 

משה: את יודעת שזה לא עורכי דינו, כשמדליפים נגד אדם ברור שזה לא יגיע ממנו...

 

שלי: אתה שואל אותי, ואני יכולה להגיד לך שמניסיוני ארוך השנים, אני יכולה להגיד לך שהרבה מאוד פעמים ההדלפות באו מכיוון... לאו דווקא, לפעמים משטרה, לפעמים פרקליטות, וברוב המקרים מדובר בפרקליטים ולרוב של הנחקרים, בכדי להגיד אחר כך שפוגעים בחקירה ולמצוא עוד הילות לתקוף את המשטרה.

 

משה: יכול להיות שהמשטרה עושה לעצמה גול עצמי בעניין הזה כשהיא מעסיקה למשל יועץ שבניגוד להתחייבות החתומה שלו, מדבר, מצייץ, כותב נגד הממשלה, נגד אישים פוליטיים, כשהוא יועץ לגוף כל כך רגיש כמו המשטרה, יכול להיות שהמשטרה מביאה את זה עליה לפחות בטעות הזו.

 

שלי: המשטרה מביאה את זה עליה בדבר אחד, שהיא עושה את עבודתה. והניסיון ליצור מראית עין של התקוטטות בין הקואליציה לבין המשטרה הוא שגוי מעיקרו. זה כאילו שוטר יתפוס גנב במהלך פריצה, ויעצור אותו, תתחיל חקירה ואז יגידו שזה התקוטטות בין החשוד בגניבה לבין השוטר. זאת לא התקוטטות, זאת לא קטטה, זה לא עימות, זאת משטרת ישראל שעושה עבודה כמו שצה"ל עושה את עבודתו, כמו שהשב"כ עושה את עבודתו, כמו שהמוסד עושה את עבודתו, כמו שכל גופי המדינה, שהם המדינה, עושים את עבודתם, ומספיק עם ההיתממות הזאת. אם ראש הממשלה לא היה נחקר, כל הדבר הזה לא היה קורה. ולא היו מחפשים את המשטרה. עכשיו תשמע, המשטרה נתונה להמון ביקורת משמאל, מימין, מכל מקום. אני יש לי אתוס של הגנה על גופים שמשרתים את הציבור בניסיון לחזק ולמבצר אותם ולא בניסיון להחליש אותם.

 

משה: גם אם זה היועץ לבד, ליאור חורב? ננתק לרגע את המשטרה, היועץ לבד זה בסדר?

 

שלי: לא, אני לא מוכנה לנתק שום דבר כשהוא חלק מקמפיין. שום דבר פה הוא לא מקרי. אני יש לי רקורד ארוך של התעסקות בכל סוגיה וסוגיה ואתה יודע מה משה? באמת שאני נטולת פניות פוליטיות פה, כי אין ראיה יותר טובה מזו שכשהייתי בתוך הקואליציה בממשלת אולמרט, כשמפלגת העבודה בראשות עמיר פרץ ישבה בממשלת אולמרט, ואולמרט היה ראש הממשלה שהשמאל מאוד מאוד חיבב, והוא היה נתון בחקירות, אני הייתי מאוד מאוד קשה כלפיו, וגם גוננתי אז על מבקר המדינה, ועל המשטרה, ועל הפרקליטות, ועל היועץ המשפטי לממשלה, כי אני חושבת שבנשוא טוהר המידות, וניקיון הכפיים, זה בכלל לא קשור לימין ושמאל. וגם אני אגיד לך עוד משהו...

 

משה: באמת שרקורד היושרה שלך הוא מוכח וגם מוסכם על כולם, וזה מביא לשאלה הכמעט אוטומטית. את עכשיו יושבת ראש של ועדת הביקורת למדינה. בגלל שאת כזו, הועדה תקבל אופי שונה? סגנון שונה, אולי ענייני יותר ופחות ביקורתי אופוזיציוני?

 

שלי: אני קודם כל אני אופוזיציונית, ואני ביקורתית, ואני אשתמש בכלים של הועדה...

 

משה: את יותר אופוזיציונית או יותר עניינית?

 

שלי: גם וגם. דבר אחד המון אנשים אומרים לי " כן עכשיו תזמני את ראש הממשלה, תשתמשי בסמכויות של הועדה... תעשי ככה, תעשי ככה... תראי לזה תכניסי לזה..." ואני מזכירה לכולם שהמטרה של הועדה לביקורת המדינה היא קודם כל לשרת את הציבור. לפני הכל! זה כלי מדהים. דוחות מבקר המדינה. למשל, הדיון הראשון שעשיתי היה בנושא תמותה מזיהומים בבתי החולים. אתה יודע שכל שנה מתים מזיהום, שהם נדבקו בו בבית החולים, אלפי אנשים? ויש על זה דוחות של מבקר המדינה. אמנם משרד הבריאות, אני חושבת שלראשונה בתקופת ליצמן לקח את הנושא הזה, והתחיל לפעול בו, אבל עדיין אנשים מתים סתם, וזה נושא שמעניין את הציבור. גניבות חקלאיות מעניין את הציבור. כמובן שאני אבקר את גורמי השלטון ואת מוסדות השלטון, אבל קודם אני רואה את הייעוד שלי תמיד, ולא רק בוועדה הזו, בלשרת את האנשים שאין להם פה, ואין מי שייצג אותם, ואין להם לוביסטים, ואין להם עורכי דין יקרים, וזו בעיני תמיד תישאר המטרה העיקרית.

 

משה: יש נושא שהוא נושא מאוד מעניין ובוודאי בכובע החדש שלך בוועדת ביקורת המדינה. מה דינם של פריימריז שלא נעשים אבל מתוקצבים. ההחלטה לתקצב לחברי הכנסת פריימריז גם במפלגות שאין בהם פריימריז?

 

שלי: קודם כל אני מתנגדת לתקצוב פריימריז באופן כללי בידי המדינה. אני חושבת שהציבור לא צריך לשלם 50 מיליון שקלים בשביל התמודדות בפריימריז של ח"כים. מצד שני אני גם נגד גיוס תרומות גדולות מבעלי הון. ואני חושבת שהשיטה שאני פיתחתי היא באמת השיטה המאוזנת והאידיאלית. אני מגייסת תרומות, אבל אני לא מגייסת מעט תרומות גדולות מכמה אנשים עשרים, אלא המון תרומות קטנות מהרבה מאוד אנשים ואז בסופו של קמפיין אני חייבת לאלפי אנשים, שאני אפילו לא יודעת מי הם, שתרמו תרומות קטנות במקום לעשרה...

 

משה: את לא מצפה משלי יחימוביץ' שכולם יהיו כמוה כי שלי יש רק אחת. שלי נוסעת על אופניים, חיה בצניעות. פוליטיקאים הם אחרים, את נדירה לא הם.

 

שלי: אני מודה לך על המחמאה, אבל אני חושבת שמי שנכנס למרוץ הפוליטי, כן צריך לדעת גם לגייס כסף מהציבור. זה חלק מהיכולות. נגיד אדם שמגיע מהשלטון המוניציפלי והוא חבר מועצה מאוד פופולרי, או בוודאי ראש עיר, הוא צריך כבר להיות ברמה כזו של עבודה למען הציבור בשביל שהציבור ירצה שהוא ייבחר. ואפשר להיבחר גם בלי תרומות עתק, וזה שהציבור יממן את זה, אני מאוד מאוד לא אוהבת את הרעיון הזה, אבל לשאלה שלך שהציבור יממן פריימריז במפלגות שאין בהן פריימריז, הרי זו בדיחה כן? זה מטורף לחלוטין! יממן משהו פיקטיבי?

 

 

משה: אין גבולות לפלוטיקה הישראלית.

 

שלי: ממש אין גבולות. זה כל כך מגוחך! אני לא מאמינה שמישהו מהרהר בדבר הזה.

 

משה: אבל מישהו מהרהר וזה גם מה שהולך להיות כרגע לא? זה על הפרק.

 

שלי: זה חמור מאוד. ואני אתנגד לזה בכל כוחי, פשוט בדיחה גרועה מאוד, והבדיחה הזו עולה 50 מיליון שקלים שהציבור שמאזין עכשיו ישלם אותם מכיסו.

 

משה: בדיחה על חשבוננו אומרים.

 

שלי: כן על חשבון הציבור. אני לא אגיד על חשבוננו, כי זה כאילו אמור להיות בשבילי כפוליטיקאית, אבל זה פשוט הזוי לחלוטין. כלומר, אני לא מכלילה את עצמי פה כי אני אמורה להיות בצד הנהנה במרכאות כפולות ומכופלות. זה על חשבון הציבור כן.

 

משה: קצת פוליטיקה, הרי אי אפשר בלי אחרי שדיברנו קצת על מנהל תקין. בסקרים האחרונים השמאל כבר יוצר גוש חוסם או מצמצם את הרוב שהיה לימין כבר הרבה שנים. אבי גבאי זה האיש וההצלחה?

 

שלי: חד משמעית. השינוי הזה קרה יום אחרי שהוא נבחר. אין כאן הרבה פרשנויות.

 

משה: כי הוא מוצלח או שזה ככה קרדיט שנותנים בהתחלה לכולם?

 

שלי: לא זה לא קרדיט שנותנים לכולם. זה בגלל שיש לו יכולות להביא קהלים מאוד רחבים, ויש בו גם משהו מעבר לזה שהוא בן אדם מוכשר ופיו וליבו שווים, ויש לו קבלות. אז אני חושבת שיש לו גם פשטות שמאוד כובשת את הציבור. הוא לא מעמיד פנים, הוא לא נראה מלאכותי, הוא מתחבר להמון ציבורים. גם ל"בנץ'" של מפלגת העבודה, אבל גם לאנשים אחרים באמצעות אותה בלתי אמצעיות, ותשמע זה מדבר בעד עצמו. הוא חורש את הארץ לאורכה ולרחובה, מתעקש להיפגש עם אנשים שדווקא לא מצביעים מפלגת העבודה כדי להרחיב את הקהלים, ובסוף אתה מסתכל ואתה רואה שהוא באמת מצליח.

 

משה: שמשהו זז, למרות שמדובר במספר חודשים ספור.

 

שלי: אני לא אומרת שחלילה זה מונח בכיס של מישהו. יש כאן עוד המון, המון עבודה.

 

משה: השאלה המסקרנת היא באמת, וזה גם משליך על המדיניות שלו ומה הוא בא לומר. מי כרגע הוא הבר פלוגתא, מי כרגע היא המפלגה שמהווה הכי הרבה תחרות? האם זה הליכוד בראשות נתניהו, שאותו הוא רוצה להדיח מהשלטון, או יש עתיד בראשות יאיר לפיד?

 

שלי: קודם כל יש עתיד לא גדולה מהמחנה הציוני. וגם בסקרים יש לנו יתרון כשעושים ממוצע של כל הסקרים אנחנו ביתרון, ותחשוב הבן אדם אולי חודשיים בתפקיד וכבר הוא ביתרון, והרים את המפלגה מהקרשים, ולשאלתך מי היריב? ברור שהיריב הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו. זה היריב ואין בלתו, והמטרה של אבי גבאי זה לנצח את ראש הממשלה בנימין נתניהו בבחירות, ולהיות ראש הממשלה. זאת המטרה בקמפיין וזהו, לדעתי אין צורך להתפזר על מפלגות אחרות, ובאמת ככה זה צריך להיות אופוזיציה מול קואליציה.

 

משה: אגב, שאלה רחוקה, שאלה מוקדמת, אבל שמאוד מעניינת, בפרט ברדיו עם קהל מאזינים חרדי. בבוא היום בהסתכלות שלך, נניח לרגע את יתר חברייך, כי ברור שיש הרבה דעות בבחירה, בין חרדים כשותפים לבין יש עתיד. מה ההעדפה שלך?

 

שלי: אני לא אענה לך על השאלה הזאת.

 

משה: אם את לא תעני על השאלה, את יודעת מה זה אומר? שיש אופציה שיש עתיד עדיפים.

יכול להיות, יכול להיות ההפך, אבל אני בטח לא מדרגת עכשיו את השותפים הקואליציונים.

 

משה: למה, מה הבעיה? אל תדרגי, אבל מה הבעיה לענות על הנושא הזה?

 

שלי: ברגע שאני אומרת שאני מעדיפה אחד על השני אני מעליבה את השני, ואני מעדיפה קואליציה גם עם האלה, וגם עם האלה. קואליציה רחבה ככל האפשר ואני מאמינה שזה אפשרי.

 

משה: שאלה אחרונה, מה קורה עם הבחירות להסתדרות והעתירה שלכם. עוד מעט הקדנציה נגמרת ואנחנו לא שומעים חדשות.

 

שלי: מה שקרה זה שאנחנו ערערנו לבית המשפט העליון בבקשה לעתור ישירות לבית המשפט המחוזי אחרי שבית המשפט המחוזי שלח אותנו לבית הדין של ההסתדרות. כרגע זה בבית המשפט העליון.

 

משה: טוב, נאחל לך בהצלחה. חברת הכנסת שלי יחימוביץ' תודה רבה.

 

שלי: תודה רבה, ערב טוב.