"איפה הכסף" בהגשת ענת דוידוב, ברדיו "103FM" שלי:" אנחנו נפגשנו אין ספור פעמים עם האוצר, והאוצר הציע לנו גם הצעות חלופיות, ביניהן למשל על אותה סוגיה שאני אומרת לך; שנתיים ברעב וב-0 הכנסה"

15 בנובמבר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה בתכנית "איפה הכסף" בהגשת ענת דוידוב ברדיו "103FM" בנושא העלאת גיל הפרישה לנשים.

ענת: שלום לחברת הכנסת שלי יחימוביץ', המחנה הציוני, יושבת ראש הוועדה לביקורת המדינה.

להאזנה לראיון המלא:

שלי: שלום ענת.

ענת: איך קרה, שפתאום הנס הזה, במרכאות או שלא, שפתאום יש הסכמה מקיר לקיר כמו שאני מבינה?

שלי: אני לא חושבת שזאת הסכמה מקיר לקיר. זאת הצעה של גפני, של יו"ר וועדת הכספים משה גפני, שאני מאוד, מאוד מסכימה איתה. הצעה נרחבת ביותר, וממה שאני יודעת, האוצר לא אוהב את ההצעה הזאת.. לפי ההצעה של גפני בעצם נפתרות הסוגיות המרכזיות שיש בהעלאת גיל הפרישה.

ענת: שהיה עליהן חילוקי דעות? חלק מזה למשל, המקצועות השוחקים. אותם אלה של נשים שעובדות במקצועות קשים מאוד ולא יוכלו לקבל את הפיצוי בזמן?

שלי: נכון, והקבוצה השנייה שהיא, אני לא יודעת אם היא פחות דרמטית או יותר דרמטית, אבל היא מאוד דרמטית, זה נשים שכבר נפלטו ממעגל העובדה נגיד בגיל 55 או 58 ומבחינתן להעלאות את גיל הפנסיה ל64 זה אומר עוד שנתיים בעוני מרוד, מרוד ממש. בלי שכר, כי הרי הן כבר לא עובדות, בלי פנסיה, כי העלו את גיל הפנסיה, ובלי קצבת זקנה שהיא נלוות לזה. זה פשוט לקחת את הקבוצה כמעט הכי חלשה בחברה, את הזקנות הכי עניות, ופשוט לזרוק אותן, למחוק אותן, זה דבר שהוא מחריד ואכזרי, ואני לא מבינה איך האוצר מעלה על דעתו שהם יכולים לעשות דבר כזה.

ענת: כמו שהמהלך שגפני מציע את מסכימה איתו.

שלי: גפני מציע בהקשר הזה, שאותן נשים שלא עובדות במילא, יקבלו 24 חודשי דמי אבטלה, שזה פתרון מצוין. יחד איתי היו חברת הכנסת, לשעבר לצערי, זהבה גלאון, וחברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס. שלושתנו יחד מנהלות את זה כבר הרבה שנים. אנחנו נפגשנו אין ספור פעמים עם האוצר, והאוצר הציע לנו גם הצעות חלופיות, ביניהן למשל על אותה סוגיה שאני אומרת לך; שנתיים ברעב וב-0 הכנסה; הם הציעו 10 חודשי אבטלה, כאילו אנחנו מתמקחים על משהו. שאלנו אותם "ומה עם 14 החודשים האחרונים? מה הן אמורות לעשות? לחפש אוכל בפחים?" אז מה שגפני אומר, זה בואו ניתן להן 24 חודשים דמי אבטלה, שזה נורא הגיוני ואני מסכימה איתו.

ענת: זה הגיוני, נכון. יפה, עכשיו אמרת שהאוצר מתנגד כנראה, וגם ההסתדרות התנגדה עד עכשיו. איך מתמודדים עם זה?

שלי: אני מתקשה להאמין שההסתדרות תתנגד לדבר כזה, ואם את צודקת וההסתדרות מתנגדת לפתרון כזה, זה ממש מצחיק.

ענת: אם אני זוכרת טוב, היא התנגדה.

שלי: היא מתנגדת להעלאת גיל הפרישה את מתכוונת.

ענת: כן בדיוק.

שלי: אה, כן בסדר. אז כאן אנחנו תמימי דעים. זה חבית אחת וטוב שכך. ושוב תראי ענת, את ואני לא מהנשים.. לא מאפיינות. אנחנו יכולות לעבוד. אנחנו גם רוצות לעבוד, אנחנו לא רוצות לצאת לפנסיה בגיל 62, אבל לא כולן זה את ואני. יש נשים שהן מובטלות, ויש נשים שהן עובדות במקצועות שזה לא לחוקק או לשבת מאחורי המיקרופון, אלא באמת נשים שהגב שלהן שבור. נשים שכל החיים עבדו בעמידה במפעל עופות או מנקות או אחיות מעשיות, מקצועות שהם פשוט שוברים את הגוף.

ענת: אפילו מורה נדמה לי זה מקצוע שוחק, אם אני חושבת ככה.

שלי: גם לדעתי. נורא, נורא קשה.

ענת: טוב מה הסיכוי שזה יעבור שלי יחימוביץ'?

שלי: בואי נקווה לטוב. אם ההצעה של גפני מתקבלת ע"י האוצר, אני מרימה את היד בעדה. אני חושבת שזה פתרון אלגנטי.

ענת: ואת מעריכה שהיא תתקבל?

שלי: תראי אני לא יודעת ואני רוצה להעיר כאן הערה שהיא יותר פרסונלית. כל הדיונים האלה ויש לי כבר קילומטרז' אדיר בדיונים. כל הזמן שר האוצר שם בפרונט את הפקידים. והפקידים מתפלפלים עם סוגיות משפטיות ובכלל הגיל כבר היה עולה מזמן לגיל 64 אבל אנחנו מנענו את זה. הוא היה אמור לעלות אוטומטית אנחנו מנענו את העליה האוטומטית וכל הזמן באים פקידים והם משמשים חומת המגן לשר האוצר. ואני חושבת שהגיע הזמן להפסיק להשתמש בחומת המגן הזאת. ואני רוצה לשאול את שר האוצר מר משה כחלון, האם הוא מוכן לזרוק לרחוב את הנשים העניות ביותר? האם זה משתלב באג'נדה שלו? ושיפסיק לשלוח אלינו פקידים למקח וממכר עם טיעונים משפטיים, ושיתן החלטה ערכית ומשמעותית, יגיד מה הוא חושב וידפוק על השולחן. כשהוא רוצה, כשיש דברים שיקרים לליבו, הוא יודע לעשות בשביל זה דברים.

ענת: בוא ננסה לסדוק את החומה. תודה רבה חברת הכנסת שלי יחימוביץ'

שלי: תודה רבה שלום שלום.