שלי בדיון בראשותה בוועדה לביקורת המדינה: "העובדים הם המשאב המרכזי של מכבי האש"

15 בנובמבר, 2017

דברי הסיכום של שלי במסגרת דיון בוועדה לביקורת המדינה בראשותה בנושא אי המוכנות של רשות הכבאות להתמודדות עם שריפות (לצפייה):

"אין שום ספק, וזה מוסכם על כולנו, שנציבות הכיבוי עברה שינוי דרמטי לטובה. זה קרה בגלל כמה גורמים, חלק מהם טראגיים, אבל זאת עובדה. אני לא מבינה למה צריכים הסכם שלום ביניכם לבין הוועד. אני לא רואה שום סיבה למלחמה – הרי גם ההנהלה וגם הוועד רוצים בטובת הארגון; ורוצים לשרת את הציבור. אתם לא המצאתם את סוגיית יחסי העובדה במשק. הדברים האלו הם ברי פתרון. התפקיד של האדון הזה הוא לייצג את העובדים, והוא עושה את מלאכתו נאמנה. הם בשום פנים ואופן לא רוצים לפגוע בארגון. הרי העובדים הם המשאב שלכם; אין לכם משאב אחר. יש כמובן ציוד וכן הלאה, אבל בלי לוחמי אש מצוינים הדבר הזה לא יתפקד.

לגופו של עניין, יש כמה דברים שאנחנו כן מבקשים לברר: הוועדה, בדיון הבא בעניין, תברר יותר לעומקה את סוגיית התקצוב של קווי האש, כי יש כאן גרסאות סותרות. זה לא הגיוני. גם מדובר בסכום לא מאוד גדול, והמניעה של הדבר הזה, היא כשלעצמה, חוסכת ממון רב אחר כך. ברגע שרק סוגיית קווי האש תיושם, כבר ייחסך כסך. זאת לא עלות. להפך, זאת השקעה בתשתיות שהיא ממש הכרחית.

סוגיית גיל הפרישה היא סוגיה מאוד משמעותית, ווצריך לפתור אותה. כבר אמרתי את זה, ואני אומרת עוד פעם: אולי יש נדירים שהם סופרמנים, אבל לוחם אש מעל גיל 60 בטח קשה לו מאוד לתפקד, וזה בלשון המעטה. זה גם דבר שדורש פתרון, וגם אחריו אנחנו נעקוב. וסוגיית הטר"ש היא גם מאוד חשובה. זה ארגון כל כך חשוב, שאחראי לטיפול באסונות שעלולים להיות בסדר גודל עצום, וכמובן שנקווה שלא, אבל הדבר הזה יכול לקרות – בין אם בשלום בגלל אסונות טבע, ובין אם במלחמה יכולה להיות לכם הרבה עבודה. לכן, אין ספק שזה חייב להיות כמו בצה"ל.

אנחנו בעתיד נזמן ישיבה נוספת ונבקש תשובות. גם הוועדה תבקש עוד לפני הישיבה להיכנס יותר לעובי הקורה בעניין התקצוב של קווי האש".