שלי: "מה זה אומר לאישה שלא עובדת שמעלים את גיל הפנסיה מ62 ל64? זה אומר שגוזרים עליה עוד שנתיים בלי שכר כי היא לא עובדת, בלי פנסיה, בלי קצבת זקנה, ובלי הכנסה. אפשר כבר להרוג אותן מייד!"

17 בנובמבר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה בנושא העלאת גיל הפרישה לנשים אצל יעקב אייכלר, בתכניתו "כאן אייכלר" ב"כאן רשת ב'".

 

להאזנה לראיון המלא:

יעקב: ערב טוב לחברת הכנסת, המחנה הציוני, יו"ר וועדת ביקורת המדינה, שלי יחימוביץ'.

שלי: ערב טוב אייכלר.

 יעקב: איתך אנחנו רוצים לשוחח על שינוי עצום שנהיה בעמדתך. העלאת גיל הפנסיה לנשים?

שלי: לא חל שום שינוי. עמדתי הייתה ונותרה שבהחלט יש מקום להעלאת גיל הפנסיה לנשים. בוודאי לנשים כמוני, בוודאי לנשים שעובדות במקצועות נוחים מבחינה פיזית, ובוודאי לנשים עובדות. אבל אי אפשר בדרך להפיל חלל את הנשים המבוגרות, העניות והמסכנות ביותר. אנחנו מדברים כאן בעצם...

יעקב: בדיוק. נסביר למאזינים על מה אנחנו מדברים; כיום נשים יוצאות בגיל 62 לפנסיה, ואז הן מתחילות לקבל מהביטוח הלאומי את דמי הפנסיה. רוצים להעלאות את זה לגיל?

שלי: רוצים להעלאות את זה לגיל 64.

יעקב: האמת היא שלא יודעים, כי אם שר האוצר היה מביא את העמדה שלו לוועדת כספים, היה על מה לדון, אבל הוא כבר לא מביא שנה שלישית נדמה לי?

שלי: תראה זה סיפור ארוך. נכון שצריך להעלאות את גיל הפנסיה לנשים, אבל אתה לא יכול בגלל החלטת מקרו, להפיל דרך המסננת קבוצה גדולה, כי אתה מחסל ככה בני אדם, וחשוב לי במי מדובר. הרבה נשים נפלטות משוק העבודה בגיל מאוחר יחסית 55, 56, 57, ולא מוצאות עבודה אחרת נקודה. השוק לא נחפז לקלוט אותן בחזרה.

יעקב: זה לא רק נשים, זה גם גברים אגב.

שלי: נכון, אבל נשים מלכתחילה מועסקות פחות, ואפשרויות התעסוקה שלהן נמוכות יותר עדיין לצערי. ולכן המצב של נשים בעניין הזה, הוא עוד יותר גרוע. מה זה אומר לאישה שלא עובדת שמעלים את גיל הפנסיה מ62 ל64? זה אומר שגוזרים עליה עוד שנתיים בלי שכר כי היא לא עובדת, בלי פנסיה, בלי קצבת זקנה, ובלי הכנסה. אפשר כבר להרוג אותן מייד! למה בצעדים קטנים? זה דבר שאותו האוצר לא מצליח לעכל, שלא כולם כלכלנים באוצר או חברי כנסת או האימהות שלהם. נתן לי אחד הפקידים באוצר לדוגמה את אמא שלו שרוצה להמשיך לעבוד, אז קודם כל, אין שום מניעה. מי שרוצה להמשיך לעבוד יכולה גם היום, והרבה נשים בוחרות לעשות את זה, וגם אני אבחר לעשות את זה. אני לא אבחר לצאת לפנסיה בגיל 62. אבל יש הרבה מאוד נשים שהן פשוט כבר... הרגליים והגב שלהן הם כבר שבורים. נשים שכל החיים שלהן למשל עבדו במפעל עופות בעמידה או במפעלי שימורים בעמידה או מנקות או אחיות שמתרוצצות על הרגליים והגב שלהן כבר שבור. והן לא יכולות יותר, ולכן אנחנו אומרות; צריך להעלאות, אבל לא לפני שתמצאו פתרון אמתי ונורמלי לנשים האלה.

יעקב: מי צריך למצוא את הפתרון?

שלי: האוצר היה צריך למצוא ממזמן את הפתרון.

יעקב: למה לא הביטוח הלאומי? כי שר הרווחה חיים כץ מצטייר פה כה"מאמי" הלאומי. הוא בא לוועדת הכספים ואומר "אני לא אסכים ואני לא אסכים... ואני מציע שבמקום 8 שנים הפריסה תהיה במשך 12 שנים ולהעלאות חודשיים כל שנה" הוא מציע, נכון?

שלי: כן אבל האחריות היא....

יעקב: אבל הוא זה שצריך לממן את זה לא?

שלי: לא. שר האוצר, זאת החלטה שלו. ולכן גם מי שמופיע זה פקידי האוצר, לא פקידי משרד העבודה והרווחה, ואני גם לא אוהבת את הצורה שבה הוא מנהל את זה. צברתי כבר הרבה מאוד שעות בעניין הזה.

יעקב: נכון ובכל שנה אנחנו באותו סיפור. זה כמו הביטוח הסיעודי, כל שנה מגיעים לסוף השנה ואוטוטו ממתינים להחלטה של האוצר ואין.

שלי: אז כאן זה הפוך, כאילו זה היה צריך כבר להתקיים, וכל פעם אנחנו דוחים את היישום, כי לא באמת מגיעים להבנה, ויחד איתי חברת הכנסת לשעבר זהבה גלאון וחברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס, אנחנו שלושתנו כל הזמן בפגישות אין סופיות עם האוצר וניסיון להגיע לפתרון, וכל הזמן יש איזה תחושה ששר האוצר לא בא לקדמת הבמה ואומר את הדעה שלו, אלא שולח את הפקידים שלו לספוג אש, ואני באמת רוצה לדעת אם שר האוצר משה כחלון מוכן להפקיר ולזרוק לרחוב את הנשים המבוגרות והעניות ביותר. כן או לא? אני רוצה לדעת. אני התנהגתי מאוד בנימוס כל התקופה הזאת. שיחקתי את המשחק שזה כאילו לא הוא, אלא פקידי האוצר. אבל די כמה אפשר? באמת? אני רוצה לדעת מה העמדה שלו והאם.. איך הוא מתכוון לדאוג לנשים האלה?

יעקב: את מדברת כל הזמן הזה על הנשים האלה, ואני מסתכל על נשים שהן עקרות בית. את יודעת, יש נשים שלא יצאו לשוק העובדה. העדיפו לגדל את הילדים, שזאת עבודה הרבה יותר קשה מאשר במשק, מה איתן?

שלי: כן. זה סיפור אחר בפני עצמו, והסוגיה הזאת היא לא נוגעת להן, כי הן לא יוצאות לפנסיה.

יעקב: אבל קצבת זקנה, אם מעלים את גיל הפנסיה אז דוחים את קצבת הזקנה.

שלי: אז כן, אתה יכול גם להוסיף את הקבוצה הזאת. אני חושבת שההצעה שהיום גפני הביא לוועדת הכספים, יו"ר הוועדה משה גפני, ההצעה שהוא פרס היום בוועדת הכספים היא הצעה מצוינת היא הצעת פשרה, ואם היא תתקבל ע"י האוצר אני גם אצביע בשבילה.

יעקב: וכשהיא תתקבל אנחנו נדווח על כך. חברת הכנסת שלי יחימוביץ', המחנה הציוני תודה שבאת לאולפנינו בכנסת.

שלי: תודה רבה