שלי:"אין לי מילים לתאר את זה חוץ מפיגוע המוני. מדובר בהרס של אלפי משפחות, לא רק העובדים הישירים, גם כל המעגלים מסביב"

23 בנובמבר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה בנושא הפיטורים בחברת "טבע", בתכנית "צבע הכסף" בהגשת רונן ברגמן ב"כאן ב'".

להאזנה לראיון המלא:

רונן: שלום לחברת הכנסת שלי יחימוביץ', המחנה הציוני.

שלי: שלום רונן

רונן: דובר בזמנו על כ270 עובדים כמדומני, אני זוכר את הזעקה שקמה אז גם בוועדת הכספים, גם בהסתדרות. אנחנו מדברים עכשיו על כרבע, אולי אפילו שליש מהעובדים.

שלי: כן אז פוטרו, הכוונה הייתה לפטר 350 עובדים ואנחנו עמדנו על הרגליים האחוריות, וזה נגמר ב230 עובדים. עכשיו מדובר על בין 1000 ל-1700 שאין לי מילים לתאר את זה חוץ מפיגוע המוני. מדובר בהרס של אלפי משפחות, לא רק העובדים הישירים, גם כל המעגלים מסביב, והדבר החמור והמקומם ביותר הוא שטבע מאז 2006 קיבלה הטבות מס בשיעור של קרוב ל20 מיליארד שקלים במצטבר. היא קיבלה פטור ממס ערב הרישום של רווחי ה"קופקסון" שזו אגב תרופה שלא פותחה באיזה סקטור פרטי, היא פותחה במכון ויצמן שלנו שכספי המדינה הושקעו בפיתוח התרופה הזו, ויש ידיעה הולכת וגוברת שחברות מקבלות כאן הטבות אין סופיות. כשהן מרוויחות זה הן מרוויחות, כשהן מפסידות זה אנחנו מפסדים. אין להן שום התחייבות לתת משהו בתמורה לסכומי העתק האלה.

רונן: כן אבל אי אפשר להתעלם מן העובדה, למרות שאנחנו מאוד רצינו ומאוד רוצים כמובן עדיין בהצלחתה הרבה של החברה הזו, אבל היא נכשלה בשנים האחרונות. עסקאות לא טובות, החלטות תמוהות ולא טובות. אולי אין ברירה?

שלי: אבל היא הנותנת, יש כאן כשל, רשלנות, חובבנות.

רונן: נכון אבל עדיין הגענו לסיטואציה הזאת, ואומרים גם אנליסטים, אולי כדי להציל את החברה, חייבים לגדוע איבר.

שלי: אבל אני לא מוכנה לפטור אותם בלא כלום. לדבר רק על הווה, הרי מי שגרם לכשל הזה הם אותם מנהלים שעשו עסקאות מטורפות. הרכישה של החטיבה הגנרית מ"אלרגן" תמורת סכום הזוי של 40 מיליארד דולר. רכישה שערורייתית של חברה מקסיקנית שהתגלתה כרמאית. הם לא השכילו לפתח את מה שפותח במכון ויצמן ל"קופקסון" וגם המנכ"ל הקודם ארז ויגודמן השתכר 110 אלף שקלים ביום. ביום. לקחו דירקטור כושל, והפכו אותו למנכ"ל כושל, וגם עכשיו אותו קרל שולץ' מקבל מענק חתימה ואופציות של 35 מיליון דולר ועוד מילוני דולר בשנה ועוד 140% מהביצועים שלו בתמורה לזה שהוא יפטר עובדים. אז יש כאן משהו שהוא בבסיס המוסרי והכלכלי לא הגיוני, ודבר נוסף, וזה כבר בפרקטיקה, מדינת ישראל עדיין מתחשבנת התחשבנויות של מס עם טבע שכאמור קיבלה 20 מיליארד שקלים מתנה מאתנו. אני חושבת שעכשיו צריך להחזיק אותם חזק חזק וללחוץ אותם ככל האפשר, יש לנו המון מנופים עליהם, המון מנופים עליהם להתחשבנויות מס שאו שיעשו את הפיטורים האלה למעוד לא כדאיים או לחילופין שישלחו את כל ה-1700 העובדים עם נתכי זהב ראויים שיאפשרו להם להתקיים בכבוד לכל ימי חייהם, יש לי תחושה שזה יעלה פחות מנתכי הזהב שהם מחלקים לבכירים שלהם.

עמית: אז מה זה אומר? מה הסנקציה? מה אתם ככנסת יכולים לעשות כרגע אל מול הרצון הזה של טבע לפטר עובדים בצורה נרחבת?

שלי: קודם כל הסמכויות והכלים הם בידי המדינה , כלומר הממשלה ולא הכנסת. אבל אני כבר ביום שני אכנס את הוועדה לביקורת המדינה בכדי לעשות מעקב אחרי דוח המבקר מלפני שנים מעטות מאוד, שכבר אז הצביע על מענקים מופרזים והטבות במס מופרזות לחברת טבע, וגם כאן אמרתי לעניין הספציפי הזה צריך להפעיל את כל המכשירים מול טבע כדי שלא יחשבו שהם פשוט יכולים לזרוק אנשים לרחוב ולצאת פטורים בלא כלום, אבל גם זה מייצר צורך דחוף וחשיבה מחודשת על אותם הטבות מס מופלגות של מיליארדים שחברות לא נותנות בתמורה לזה דבר וחצי דבר.

רונן: טוב יכול להיות שדווקא המשקיעים חושבים שזה צעד נכון, תראי את המניה עולה היום ב3%, זה גם אומר משהו בעניין הזה.

שלי: בפעם שעברה שבישרו על פיטורי 5000 עובדים בטבע העולמית, בבורסה האמריקאית עמדו ומחאו כפים. זה בעייני מחזה פרעי ואכזרי ובסופו של דבר גם החסכונות שלנו מושקעים בכל מיני מקומות ואנחנו קודם כל אנשים מתפרנסים ועובדים, אז טיפה סולידריות וטיפה הגיון עסקי ומוסרי צריך להיות פה מאחורי הדברים.

רונן: כן חברת הכנסת שלי יחימוביץ', המחנה הציוני, תודה רבה לך.