שלי: "אני לא מבינה למה אנשים שמגיעים לעמדה בחירה, פוליטית ומשמעותית לא יכולים להמשיך לחיות חיים נורמליים של בני אדם נורמליים? "

5 בדצמבר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה אצל אבי מימרן ב"רדיו קול חי" בנושא חוק ההמלצות.

להאזנה לראיון המלא:

"אבי: חברת הכנסת שלי יחימוביץ', המחנה הציוני, שלום ערב טוב.

שלי: שלום אבי ערב טוב.

אבי: יושבת ראש הוועדה לענייני ביקורת המדינה, אז בעצם מה שהתחיל בחוק ההמלצות, התחיל בקול רעש גדול, אמירה מאוד ברורה שהחוק הזה עלול להגן גם על נתניהו בחקירותיו, הלחץ עשה אולי את שלו וזה מה שהוציא מהחוק הזה את העוקץ?

שלי: כן, קרו כאן כל מיני דברים. קרו כאן תהליכים, גם החקירה של דוד ביטן נתנה את אותותיה, וגם הלחץ הציבורי המאוד מאוד גדול ואותם אנשים שיצאו לרחובות, וגם אני חושבת שבסופו של יום אולי נמצא כמה אנשים הגונים שלא מוכנים להצביע בעד החוק, ועוד דבר שהוא קצת מאחורי הקלעים, אבל העובדה שלא הסכמנו להתקזז עם הקואליציה גרמה לכל מיני שרים וח"כים שחשבו שהם יכולים להימלט מההצבעה המביכה באמצעות קיזוז...

אבי: ולהישאר ניטרליים, לא להביע דעה זה הכי קל. אז חייבתם אותם להיות מעורבים בתהליך ברגע שהחלטתם שאין קיזוזים.

שלי: נכון. הם חשבו שהם יוכלו פשוט להיעלם בטענות שונות ומשונות, לארגן לעצמם סיורים בחו"ל, כל מיני דברים אחרים ולהתקזז בשקט. וחוסר הנכונות להתקזז פשוט העמידה אותם באופן הרבה יותר חד מול הדילמה, האם לבייש את עצמם ולבוא ולהצביע הצבעה שמית, גם מן הסתם בעד החוק הנועל הזה, או לחלופין לאותת שיש בעיה.

אבי: בואי ננסה רגע אולי כן לשמוע מהזווית האובייקטיבית. אנחנו לרגע לא מטילים חלילה ספק בעבודת המשטרה או בכלל בפרקליטות, ובכל המערכת השופטת והמבצעת. אבל בנושא הזה, העיתוי של זימון חבר הכנסת דוד ביטן לחקירה במקביל לחוק ההמלצות. הוא זה  שאולי הצליח לעורר יותר מכל את ההבנה שבאמת דברים אפלים מתרחשים כאן.

שלי: מתרחשים איפה?

אבי: כל הנושא הזה של היחס בין נתניהו למשטרה. אנשי נתניהו אומרים, מקדמים חוק. המשטרה משתמשת בכלים שלה לעצור את החוק, והנה היא הצליחה.

שלי: אני ממש מקווה שאתה לא אומר את זה כעמדה שלך.

אבי: לא לא, אני מצטט את זה.

שלי: אני רוצה להעמיד דברים על דיוקם. אני בעד שוויון בפני החוק, זה הדבר שהכי מניע אותי. אני חושבת שלדל ולחלש, ולעשיר ולחזק מגיע אותו מעמד בפני שלטון החוק. זה המהות של דמוקרטיה. אחרת שום דבר לא שווה כלום. באמת. עכשיו, אני לא חושבת שלאדם עני יותר קל, אדם עשיר יכול לקחת עורכי דין יקרים וכו'. כשיש אדם שהוא חשוד בגניבת רכב, ניקח עבריין פשוט שגנב רכב והוא חשוד, ומתנהלים נגדו הליכים, מישהו מעלה על דעתו לתאר את זה כקטטה או כיפופי ידיים בין העבריין לבין המשטרה? יש עבריין, יש חשוד בפלילים, יש אדם שנחקר ויש את שלטון החוק. והשאלה היא אם אתה בוטח בשלטון החוק. אני בוטחת בשלטון החוק. אני גם רואה את המתקפה הבוטה, החריפה, הקשה מול המשטרה, שאגב מי שמינה את המפכ"ל שלה זה בנימין נתניהו בכבודו ובעצמו. ואני חושבת שבאמת כבר נחצו כל הגבולות, כלומר, עברנו דבר דומה בשעתו כשאולמרט היה ראש ממשלה, גם הוא ניסה להכות בשלטון החוק ובמוסדות שלטון החוק. אבל לא בצורה כל כך פראית וכל כך חסרת מעצורים כמו שעושה בנימין נתניהו, ואין דרך אחרת להסתכל על זה.

אבי: כלומר, אני שומע מדברייך שגם למי שמצודד ובעד נתניהו, ובחר בו בבחירות האחרונות ויבחר בו שוב נניח בבחירות הבאות, הצעדים שעושה נתניהו מזיקים לו, לו עצמו.

שלי: כן אבי, בדיוק. כן, אני חושבת שהסוגיה כאן היא ממש לא מפלגתית ולא פוליטית. אני חושבת שכבר אמרתי לך את זה פעם. ידי נקיות, העמדה שלי הייתה דומה פעם גם כשהייתי חלק מהקואליציה שהייתה בראשות אולמרט, תבעתי שימצא איתו הדין, הגנתי על מוסדות שלטון החוק, אמרתי שהוא מושחת, שחיתות היא שחיתות היא שחיתות, ומושחתים יכולים להיות בשמאל ויכולים להיות בימין. אם אנחנו לא נבער את השחיתות הזאת מקרבנו ולא נגונן על מי שבסופו של דבר שומרים עלינו, שומרים עלינו שלא נחטוף מכות ברחוב, שומרים עלינו שלא יבזזו את הרכוש שלנו, שומרים על גופינו, המשטרה וכוחות הביטחון, אז אנא נגיע? אנא נבוא? באמת. הרצון לחקירה הוגנת ונקיה של המשטרה, משוחררת מהלחצים הכל כך קשים שמופעלים עליה, צריך להיות רצון של כולנו.

אבי: את מזכירה את אולמרט ואני מנסה ככה להרהר בעקבות השיח שצף, גם החוק הצרפתי וחוק ההמלצות, וכל מיני תקנות וחוקים שונים ואמירות נגד המפכ"ל, ומה לא היה כאן בחודשים האחרונים? מנגד אנחנו רואים כאן אלפים שיוצאים לרחובות, זה לא היה בתקופת אולמרט. תקשורת שבהחלט מבטאה הרבה מאוד עמדות נגד השחיתות כאשר מכוונים ספציפית נגד נתניהו. ואני רוצה לשאול אותך חברת הכנסת יחימוביץ', האם לא העלו כאן את הרף? כי גם אם נתניהו אשם, נניח, שכבר מחר יוגש נגדו כתב אישום, שהוא קיבל מתנות ושהוא התנהל עם נוני מוזס בצורה מעוותת, אלו שתי החקירות הפתוחות נגדו, זה לא דומה לאולמרט, זה לא מתקרב לאולמרט. לא הרימו כאן את הרף כאילו מדובר פה בשחיתות טובענית, בעייתית, של שוחד וניהול לא תקין של המדינה.

שלי: אתה יודע מה. בוא באמת נפשט את הדברים. בוא נלך רק על ביבי. נגיד שכל התיקים האחרים נסגרים בלא כלום ותיק 1000 שהעובדות בו בכלל לא בוויכוח, אנחנו יודעים שראש הממשלה קיבל הספקה שותפת של סיגרים, ושל שמפניות, ושל תכשיטים בשווי מוערך של 500 אלף שקלים. הדבר הזה הוא לבדו אסור ע"פ חוק. יש חוק המתנות. אין דבר כזה. אני כשמציעים לי הנחה באיזה שהוא מקום שאני קונה בשוק, אני אומרת לא תודה אסור לי לקבל הנחות. זה דבר ברור לכל בר דעת, עכשיו תיקח את ה500 אלף, שזאת הערכת חסר, כנראה שהיה מדובר ביותר, מדובר בהערכה המינימלית. 500 אלף שקלים השווי של אותן מתנות.

אבי: נהפוך את זה לשטרות.

שלי: תהפוך את זה לשטרות, נורא פשוט. אתה מקבל נדמה לי 2500 שטרות של 200 שקל...

אבי: ועדיין נתניהו אומר...

שלי: ועל מה נפל אולמרט? על 60 אלף שקל.

אבי: נכון, אבל עדיין נתניהו אומר, לא קיבלתי כסף כי קיבלתי מתנות ולמה זה חשוב ההבדל הזה? ולמה אנחנו לא יכולים להפוך את זה לשטרות? כי פה הפרשנות שנויה במחלוקת, פה באמת לא ברור אם זה חוקי או לא?

שלי: שינוע קבוע של חפצים יקרים ביותר לביתו של ראש ממשלה רב כוח שגם יכול להשפיע על גורלם של אותם אנשים שבאים איתו בקשר, ואין שום ספק שאנשים רוצים להשתתף בחברתו. זה שינוע של טובין, של מצרכים מאוד מאוד יקרים, שווי כסף, אין כאן הבדל, מה זה משנה? אם זה היה מגיע בארגז של שטרות והוא היה קונה, מה ההבדל? מה זה שי קטן שדפקו בדלת והביאו כשהתארחו אצלו בליל הסדר? סרביז אחד קטן? מדובר באמת בהספקה, ואין טעם ללכת סחור וסחור, באמת אני, אתה יודע שאני לא מתגוללת על ראש הממשלה, מעולם מעולם מעולם למשל לא תקפתי את אשתו. אבל כאן באמת. אנא אנחנו באים? אם נבחרי ציבור תהיה להם כל הזמן הספקה של מתנות יקרות אל דלתם זה דבר שהוא נוראי והוא לבדו שווה כתב אישום ועוד לא הגעתי בכלל לפרשיות האחרות שנחקרות. זה רק הדבר שצף ועלה.

אבי: ואולי נומר במאמר מוסגר וזה ספציפית למאזינים שמאזינים לנו, והמגזר וענייני המוסר וכו'. הרי מדובר כאן באיזה אופי של מתנות? דיברנו על זה כאן בעבר. נניח שאדם היה מקבל מתנות מסוג אחר, מקבל מתנה כזו או אחרת אבל הספקה שותפת של מה? של סיגרים ושל משקאות חריפים?

שלי: אתה יודע שאנשים ששומעים אותנו עכשיו, וגם אני מודה, אנחנו חושבים על סיגרים אז אנחנו חושבים על סיגריות, ועל משקאות אנחנו חושבים על בקבוק יין ב40 שקל או 70 שקל. מדובר על המוצרים היקרים בעולם שמגיעים רק לבעלי הון מאוד עשירים. אני לא רוצה אפילו להמשיך לדבר, זה נורא ברור.

אבי: אני אומר שבגלל שאין כאן מחלוקת בעובדות ואנחנו לא צריכים להמתין כאן להרשאה או הכרעה ונתניהו מודה בעובדות. אז זה מלמד אותנו על אופי...

שלי: הוא לא מודה בעובדות, לא נכון. הוא מציג את זה כמתנות בין ידידים. לי נמאס מההתפלפלויות האלה. אני לא מבינה למה אנשים שמגיעים לעמדה בחירה, פוליטית ומשמעותית לא יכולים להמשיך לחיות חיים נורמליים של בני אדם נורמליים? מה העניין? למה? למה חייבים לחיות כמו עשירי תבל? למה אי אפשר סתם לגור בבית נורמלי ולחיות חיים נורמליים? וגם לפעמים ללכת למכולת ולסופר. אני לא מבינה את התעבה הזו לחיי ממון. התעבה הזו היא משחיתה.

אבי: היא מעידה על אופי האדם וזה מה שאני מנסה לומר, שאופי המתנות מעידות על אופי האדם. כשאנחנו נקנה מתנה לאיזה רב, אז נקנה לו ספר תלמודי כי שם הוא נמצא, זה אופי עולמו, וכשניתן מתנה לאדם שמתעסק במוזיקה אז נקנה לו איזה אלבום מוזיקלי, זה כל עולמו. מי הוא האדם שבכדי לפנק אותו קונים לו סיגרים ומשקאות חריפים?

שלי: כן זאת שאלה טובה היא יכולה להמשיך ולהדהד באוויר.

אבי: בגלל שאין וויכוח אני מרשה לעצמי להעלות אותה כמין אקסיומה.

שלי: אני סומכת על המשטרה נקודה. אני לא חושבת שזה גוף נקי מביקורת אבל למה כשזה ראש ממשלה אז זה הופך לוויכוח? זה לא וויכוח. יש כאן משטרה היא החליטה החלטה מקצועית. ושוב אם היינו יכולים לחשוב... אבל מדובר כאן במפכ"ל משטרה שראש הממשלה מינה. מדובר ביועץ משפטי לממשלה שראש הממשלה בכבודו ובעצמו מינה. מדובר באנשים מהמחנה הפוליטי שלו. מדובר באנשים שהוא בטח בהם באופן אישי, ובכל זאת ולמרות הקושי הגדול שיש להם, החברתי, הפוליטי, והעובדה שהוא מינה אותם, בכל זאת הם מחליטים לעשות את המהלכים האלה ולא נותר לי אלא לסמוך עליהם שהם מקבלים החלטות תוך שיקול דעת מקצועי.

אבי: הדברים ברורים. חברת הכנסת שלי יחימוביץ, המחנה הציוני, יושבת ראש הוועדה לביקורת המדינה בכנסת, תודה רבה.

שלי: תודה רבה ערב טוב."