שלי: "זה לא הזמן להיות נחמדים כלפי טבע, וזה לא הזמן לתת להם הטבות"

15 בדצמבר, 2017

שלי התראינה בנושא משבר הפיטורים בחברת טבע בתכנית הבוקר אורלי וגיא בהגשת גיא מרוז ואורלי וילנאי, ערוץ 10 מתוך דבריה (לצפייה):

גיא: שלום, שלי יחימוביץ'.

שלי: שלום.

גיא: כיושבת ראש הוועדה לביקורת המדינה, בואי ננסה רגע לראות באמת מה עושים- אגב, לדוגמה השביתה הזאת ביום ראשון, גם בעיניך אני חושב, היא או לא אפקטיבית או מיותרת- למה החיילים צריכים לסבול, למה אנשים שנוסעים לחו"ל בחנוכה צריכים לסבול, איך זה קשור למחדל של טבע?

שלי: תראו, קודם כל זאת שביתת הזדהות.

גיא: כן, אבל שפוגעת באזרחי המדינה!

שלי: אני פשוט רוצה לשים את הדברים בפרופורציות, שביתת הזדהות אי אפשר לעשות יותר מכמה שעות, כי בית המשפט יעצור אותה. השביתה אפקטיבית באמת ככלי נשק, כי זה מלחמה, הם בעצמם שיחקו משחקי מלחמה לפני המהלומה הזאת שהם הנחיתו על המשק, זאת שביתה בכל מפעלי טבע, בטבע טק ברמת חובב, בקריית שמונה, בכפר סבא, במטה בפתח תקווה שהוא מטה בין לאומי. שביתה כזאת עולה 60 מיליון דולר ביום בערך. אז אתה עושה שביתה אמיתית, קשה, חדה, מידית במפעלי טבע ומהצד השני, היד האחת היא היד של ההסתדרות והיד השנייה שצריכה ללכת יד ביד איתה, זה שר האוצר.

גיא: שצריך לעשות מה? מה הוא צריך לעשות כדי להבהיר לטבע שהמהלך הזה לא ישתלם להם?

שלי: כשאתה עושה מצד אחד שביתה כזאת ומצד שני שר האוצר בא ואומר "אני גם אפגע לכם בהטבות מס העתידיות, ואני גם אתחשבן איתכם על 4 שנים"-

אורלי: איזה הטבות מס עתידיות? הם רוצים להפסיק את הפעילות בישראל.

שלי: אז תנו לי להסביר. עד 2013 הם קיבלו קצת יותר מ-20 מיליארד שקלים הטבות מס- 10 שנים הם שילמו 0% מס הכנסה. עכשיו מאז, גם בשנים 2014 ואילך הם קיבלו הטבות מס מטורפות ששום בעל עסק לא יכול לחלום עליהם בחלומות הלילה, וגם הם רבים עם המדינה על ההחזר עכשיו. הם רבים עם מס הכנסה.

אורלי: וזה עוד הפיך?

שלי: בוודאי! עכשיו הכל פתוח, לכן גם לא מפרסמים נתונים כמה הם שילמו, אז אני אומרת- התמקחות איתם, להראות להם שזה יעלה להם כמה מיליארדים באזור הזה של המיסוי, יעלה להם כסף רב מאוד- מאות מיליונים בהשבתה קשה, כיוון שאין להם סנטימנטים, וכיוון שהם כפויי טובה, וכיוון שאנחנו לא בונים על הציונות שלהם, צריך פשוט להראות להם שזה לא ישתלם להם. נורא נורא פשוט.

גיא: ומה לגבי אותם חברי דירקטוריון- גליה מאור ישבה באותו דירקטוריון- אישרה את כל אותן משכורות, היגואר שלהם, שאמנם זה נראה כמו כסף קטן אבל עדיין זה מוציא מהדעת. המשכורות של ה20 מיליון דולר שהוא קיבל כמענק חתימה, אפשר לפעול באופן אישי בבית משפט נגד אותם אנשים שאישרו את הדברים המזעזעים האלה?

שלי: אני חושבת שכן, ואני לא חושבת שצריך להגיע לבית משפט. קודם כל, הנהלת טבע, אם באמת יש לה איזשהו היגיון, היא צריכה לתבוע אותם- הנהלת טבע הנוכחית. לדרוש מהם להחזיר את הכספים. אני מדברת גם על המנכ"לים, גם על המדען הראשי, גם על הסמנכ"לים, גם על הדירקטוריון, האנשים האלה היו שותפים לפשע כלכלי, באמת. מעולם לא נראתה חלמאות מטורפת כזאת בניהול עסק והם מתוגמלים. על מה הם מתוגמלים?

אורלי: מניסיונך במאבקים דומים, אתם חושבת שהם יחזרו בהם? ישאירו כאן את האנשים בעבודתם, את הסניפים כאן בישראל?

שלי: זה נורא נורא תלוי. אם הם יקבלו קרב אמיתי- קודם כל כמות הפיטורים תצטמצם מאוד מאוד, והמזימה השנייה שלהם היא לשלוח את כל האנשים המפוטרים עם המינימום הקבוע בחוק של פיצויי פיטורים, שזה כל כך מרתיח לנוכח מצבורי הזהב של הבכירים. לכן, יש כאן שני אנשים שזה תלוי בהם- אחד זה יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, השני זה שר האוצר משה כחלון שמתחמק מזה כמו מפני אש.

אורלי: למה?

שלי: כי לא בא לא להתעסק בזה. זה ילכלך לו את הקמפיין החדש של נטו, מ הוא יגיד, נטו פיטורים? ומה שמפריע לי זה שיו"ר ההסתדרות מכסתח אותו. והוא פונה ישר לראש הממשלה ולא פונה אל הכתובת שאליה צריך לפנות- שר האוצר, שגם יש לו שליטה בראשות המיסים.

גיא: אני רוצה שנייה לפני לבקש מסמי פרץ, חברינו לפרשן מה אפשר באמת לעשות- בוא לא נדבר על מחדלים ובוא ננסה לראות אם אפשר תכלס לעשות משהו, הדבר הזה, האם אפשר בכלל להציל אותו?

סמי: אין ספק שטבע נאבקת על חייה. זה לא איזה משבר כזה קטן שאפשר לפטר כמה מאות עובדים ובזה לסיים. הסיבה שכחלון לא נכנס לתמונה, בינתיים לטעמי, זה משום שהוא יודע שאם הוא יכנס לתמונה אז יגידו לו "בסדר. אז מה אתה נותן כדי להציל את טבע?" וכדי להציל את טבע אתה צריך להזרים הרבה מאוד כסף, והוא לא רוצה להזרים את הכסף הזה, כי אז מה יגידו? טבע מקבלת שוב הטבות מס! לכן אני חושב שהוא שומר את המעורבות שלו לשלב קצת יותר מתקדם של המאבק הזה, אחרי שיתברר גם כמה עובדים טבע מתכוונת לפטר. אין ספק שהחברה צריכה להתייעל, צריכה לפטר, צריכה לסגור פעילויות אבל השאלה היא האם בסופו של דבר היא גם תישאר בישראל? עם פעילות. אני חושב שהמאבק שמנהל עכשיו אבי ניסנקורן, הוא מאבק להשאיר משהו מהדבר הזה בישראל. כי יש מצב שבסוף הסבב הזה, או הסבב הבא, טבע כבר לא תפעל בישראל.

אורלי: זאת לא חברה ישראלית בהגדרתה?

סמי: התקנון שלה אומר שרוב חברי ההנהלה והדירקטוריון צריכים לשבת בישראל. זה הדבר הכי ישראלי בה. רוב העובדים שלה עובדים בחו"ל. יש לה 56000 עובדים ורק 6800 עובדים בישראל. רוב בעלי המניות שלה נמצאים בחו"ל, 90% מבעלי המניות נמצאים בכלל בבורסה בוול סטריט.

אורלי: אז למה הם לא סוגרים שם? אתה יודע שהיינו בפולין, ראינו שם באמת מפעל עצום של טבע שיושב על רכוש פרטי של אנשים שנרצחו בשואה, אבל למה הם לא סוגרים במקומות אחרים?

סמי: כי לשלם שכר לעובד פולני יותר זול מלשלם שכר לעובד בישראל. חד משמעית. עלויות הייצור של טבע בישראל הם מהגבוהות ביותר בין כל המפעלים שלה בעולם- בארצות הברית זה קצת יותר יקר, אבל בהרבה מאוד אתרי ייצור שלה ברחבי העולם, משלמים פחות לעובדים. אבל כרגע בשלב הזה זה אפילו לא להעביר פעילויות, אלא פשוט לסגור פעילויות ואת הפעילויות שיחסית הרווחיות שלהם היא יותר נמוכה.

אורלי: אלי הורוביץ, מן הסתם אם היה בחיים, זה היה נראה אחרת.

סמי: אלי הורוביץ היה באמת איש מדהים, אבל הוא תקע באמת בתוך התקנון של טבע איזשהו סעיף שלדעתי איכשהו גם קירב אותה למצב הזה, שמחייב שהחברה הזאת חייבת להיות ישראלית. מאחר והיא חייבת להיות ישראלית, היא עשתה הרבה מאוד רכישות ברחבי העולם, ובשלב מסוים גם רכשה את חברת אקטיבי שסיבכה בעצם את כל המצב הזה והיא עשתה את זה כדי לשמר את עצמה כחברה ישראלית, כדי שלא ישתלטו עליה אלא שהיא תשתלט על חברה אחרת.

אורלי: אני לא חושבת שבאמת לזה הוא התכוון כשהוא הכניס את הסעיף הזה.

סמי: לא, ברור שלא לזה הוא התכוון, הוא רצה שתהיה פה תעשייה מקומית וישראלית, אבל איכשהו הנגזרת של הדבר הזה סיבכה את החברה.

גיא: אני רק אומר שראש הסתדרות עובדי המדינה, היום שאלה כאן שלי יחימוביץ' בצדק, למה ניסנקורן לא פונה לשר האוצר? למה הוא פונה לראש הממשלה ועוקף את שר האוצר שאולי יכול כן לתת עזרה אמיתית?

אריאל יעקובי (יו"ר הסתדרות עובדי המדינה): אני חושב שלמעלה מ30 שנה לא חווינו פיטורי יותר מ3300 עובדים. זה לא ארוע לוקלי. זה ארוע ענק וראש הממשלה צריך להיות זה שמטפל בו. יכול להיות שראש הממשלה צריך להגיד לשר האוצר קדימה, בוא, כל הממשלה צריכה לטפל בזה- וזה מה שאבי ניסנקורן עשה. חברה תראו, מאז הלביא, לא פיטרו כל כך הרבה עובדים בבת אחת.

גיא: סוף שנות ה-80 נכון?

שלי: גם בכור.

אריאל: בכור 13000 עובדים ובלביא 6000 עובדים וגם בתעשיות הביטחוניות פיטרו בכמה גלים 7000 עובדים. וזה אסון ענק, וזה לא משהו איזוטרי וצריך להגיד לכל אזרחי מדינת ישראל- זה הכסף שלנו, אגב אני לא יודע למה אנחנו מזלזלים בעובדה שמישהו לקח 40 מיליארד דולר וזרק אותם על משהו ששופט אמר על זה שכל אדיוט היה רואה ישר בדוחות הכספיים שזה פארסה, לקחו כסף של טבע ונתנו אותו לאחרים, ואף אחד לא בודק את זה.

גיא: זה מה ששאלתי, האם תביעה משפטית כלשהי באה בחשבון פה? אני אומר שנגד אנשים שפעלו באופן עקום.

סמי: כן אבל זה לא מה שיציל את החברה, התביעה המשפטית. זה בשלב הבא.

אריאל: שלי צודקת, 22 מיליון שקלים שלנו

שלי: 22 מיליארד

אריאל: 22 מיליארד שקלים שלנו, ניתנו לחברה הזאת. וצריכים לבוא ולהגיד להם, חברים תקשיבו טוב טוב. קריית שמונה, רמת חובב, הפריפריה של מדינת ישראל קודמת לכל הפריפריה של כל הגלובוס. אתם תבואו, ותתנו דין וחשבון לחברה הישראלית, ולא תפטרו את העובדים האלה. חברה אתם שוכחים, אני גם יושב ראש הארגון שרשות המיסים בכובע השני שלי, ואנחנו באים ואנחנו יודעין לטפל במחלות האלה. זה לא אירוע שבאה איזשהי חברה שפעלה בתום לב עם הדירקטוריון שלה ביעילות מוחלטת, והפסידה. זה קורה.

גיא: אולי צריך להתרכז עכשיו במה עושים העובדים, אולי צריך להגיג שכנראה שאין ברירה והעובדים האלה הולכים הביתה וצריך להיות בעיקר מה עושים איתם?

שלי: המחשבה הזאת לא יכולה לעבור לכדי פעולה. כל מי שאומר נחבק את העובדים ונמצא להם מקומות עבודה אחרים מדבר שטויות. להקים מפעלים בסדר גודל כזה, לאנשים שיש להם פרופסיה מאוד מסוימת זה דבר בלתי אפשרי. הדבר היחיד שהוא אמיתי זה את אלה שכן הצטרכו לפטר, פשוט לפטר אותם עם פיצויי פרישה ראויים שיאפשרו להם קיום בכבוד. אבל גם זה לא מה שהם זוממים. הם זוממים לשלוח אותם הביתה עם המינימום שבמינימום, זה הדבר ואותי קצת מדאיג העמדה של ההסתדרות שאומרת פריפריה. כי מה זה אומר? שמפקירים את כפר סבא ואת פתח תקווה? יש שם עובדים. להם לא מגיע להתפרנס בכבוד? וההתפשרות הזאת בסוף על טבע טק וקריית שמונה, זה מותיר מספר די קטן של עובדים מתוך גם הפיטורים האלה. רק זרוע משולבת, של כחלון ושל ניסנקורן, שאגב היחסים ביניהם מאוד טובים, יש ביניהם ברית, בשביל מה הברית הזאת נולדה? בשביל לגייס את כחלון לטובת המאבק למען העובדים! לא בשביל לנקות אותו ולא לפנות אליו בכלל.

גיא: אנחנו תופסים לשיחה את מאיר בו אלול, יושב ראש וועד העובדים של טבע, בקריית שמונה שנמצא שם ליד המפעל. שלום לך ובוקר טוב, אני רואה רבים לצדך שם העובדים. מה אתם מתכוונים לעשות?

מאיר: בוקר טוב. כן אנחנו מתכוונים לחסום פה את כל העיר, אנחנו לא נוותר בשום פנים ואופן, המפעל הזה קיים כבר 30 שנה, יש פה אנשים שכבר 30 שנה נתנו את הנשמה, והיום הם בניתוחים רובם ולא יכול להיות שטבע אחרי 30 שנה יגידו לנו "אתם הולכים". טבע חייב להשאיר אותנו, במיוחד שאנחנו מפעל רווחי.

אורלי: מישהו בכלל מדבר אתכם?

מאיר: אף אחד לא מדבר איתנו. מי שמדבר איתנו הכי הרבה ואך ורק זה רק התקשורת. אף אחד מטבע לא מדבר איתנו. שום מילה לא מדברים איתנו. וזה לא יכול להיות ככה.

אורלי: אז יכול להיות שלא כצעקתה? יכול להיות שישחררו כותרת וכולכם כן תישארו במקום העבודה, כלומר- אתם לא יודעים שום דבר על העובדות?

מאיר: הלוואי את יודעת, חנוכה עכשיו, הדלקנו אתמול נר שני, היום נר שלישי. הלוואי, וכמו שאת אומרת, שזה הכל יהיה סתם וטבע ישאר איתנו כי אנחנו מאוד אוהבים את טבע. טבע היה לצידנו ואנחנו את הנשמה נתנו לטבע.

אורלי: אתה יכול לספר לנו כמה שנים אתה עובד במפעל וכמה אתה מרוויח?

מאיר: פה אנשים עובדים על משכורת מינימום. טבע משלם לרוב העובדים משכורת מינימום עם 200-300 שקל מעל המינימום. זה המשכורת שלנו בטבע. אז טבע יכול להישאר במגדה, והוא מרוויח במגדה, ובאמת כמו שהיה הורוביץ ז"ל, להיות למען הפריפריה ולמען קריית שמונה, והממשלה חייבת חייב אותו לזה.

גיא: תודה. אנחנו נורא מקווים שנס חנוכה יקרה לכם באיזשהי צורה.

אורלי: לסיכום, משפט מכל אחד? השבתה, אומרת חברת הכנסת שלי יחימוביץ', תיגמר אחרי כמה שעות?

אריאל: א. זאת שביתת הזדהות של כלל המשק, ב. תהיה וועדת חריגים – אנחנו מאוד רוצים שכל העם יזדהה עם עובדי טבע ואנחנו חושבים שזו הדרך לגייס אותו.

סמי: נראה לי שהולך להיות לנו סבב פוליטי, כלומר עד שפוליטיקאים לא יכנסו לתמונה ולא יפעילו לחץ מאוד מאוד כבד אנחנו לא נדע מה המספרים הסופיים, ואני חושב שבתהליך הזה, המנכ"ל יצטרך לוותר על הרבה מליוני דולרים, ולו רק בשביל הנראות והצורה המוסרית שהעסק הזה נעשה.

שלי: מכיוון שיש לי רק משפט אז אני פונה לשר האוצר משה כחלון, ודורשת ממנו להיכנס לתמונה ולא להגיד שאלי כהן מטפל בזה, ולהעלם לחלוטין- אתמול הוא עשה כנס ודיבר על כל הישגיו- לא הזכיר את טבע במילה אחת! אז אני קוראת לו להיכנס לתמונה מהר, ובאופן חזק. זה לא הזמן להיות נחמדים כלפי טבע ולא הזמן לתת להם הטבות. שפכנו עליהם הטבות עד אין סוף, של עשרות מיליארדי שקלים, עכשיו הזמן לבוא להתחשבן איתם.

גיא: משה כחלון, נטו התערבות.

שלי: נטו התערבות.