שלי: "הם נערכים למלחמה, השאלה נגד מי הם נלחמים? נגד מדינת ישראל? החברה הישראלית?"

15 בדצמבר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה בנושא הפיטורים בטבע בתכנית וילנסקי וברדוגו בהגשת ירון וילנסקי ויעקב ברדוגו, ב"גלי צה"ל".

להאזנה לראיון המלא:

ירון: חברת הכנסת שלי יחימוביץ, יושבת ראש הוועדה לביקורת המדינה, המחנה הציוני שלום.

שלי: שלום ירון, שלום ברדוגו.

ירון: את יודעת יותר מהם לאן זה הולך?

שלי: באופן כללי אני מאוד מודעת לכל התהליכים שקורים פנימה. אני יכולה להגיד לכם ששבוע שעבר כל ההנהלה העולמית של טבע, כל המנכלים, קאר שולץ וכו', כבר היו בארץ ותרגלו משחקי מלחמה, סימולציות איך נלחמים. כן, הם נערכים למלחמה, השאלה נגד מי הם נלחמים? נגד מדינת ישראל? החברה הישראלית?

ירון: מדובר ב-3000 שיפוטרו?

שלי: אני מניחה שה-3300 שהם אומרים, זה מספר פתיחה ואחרי משא ומתן הם ישבו עם יור ההסתדרות והם ירדו ל2500 וכולם יגידו השגנו והצלחנו. הם גם רוצים לזרוק את כל האנשים האלה בפיצויים הכי נמוכים שהחוק מתיר, שזאת בכלל שערורייה מוחלטת! דיבר כאן ברדוגו על המנכ"ל. זה לא יאמן! הרי קאר שולץ קיבל מענק חתימה של 35 מיליון דולר כשהוא הגיע לכאן לארץ...

ירון: גם המנכ"ל הקודם לקח 62 בעזיבה שלו.

שלי: נכון, וכשקאר שולץ נחת בארץ כדי לבצע את מסע ההרס הזה, כפוי הטובה הזה, חיכתה לו יגואר חדשה ונוצצת כשהוא ירד מהמטוס. ואייל דשא שהיה סמנכ"ל כספים של כל הקטסטרופה הזו, לקח מענק עזיבה של 13 מיליון שקלים וסיים את העבודה בראשון לנובמבר אחרי שהוא פוטר כבר כמה חודשים לפני כן.

ירון: אז חברת הכנסת יחימוביץ, טבע, נגב קרמיקה, מגבות ערד, עשרות מפעלים קטנים שלא שומעים עליהם ובסוף הבשורה של שר האוצר זה להוריד מיסים על טלוויזיה. אין בכוחם לעשות כלום? עכשיו עם הוועדה?

שלי: חלק מהעובדה שאני מתראיינת כאן, ושכינסתי את הוועדה פעם אחת בעניין הזה, והיום הקדשתי בה חלק ושוב ביום שלישי, זה חלק מהדבר. לגבי כחלון כל הקמפיניי בחירות האלה של נטו כחלון, נטו זה ונטו אמא שלי. נטו זה מאוד נחמד שאדם יכול לקנות רמקולים בכמה שקלים פחות, בכלל נטו הוזלות, ומאוד לא נחמד כשהוא הולך הביתה לתמיד ואין לו שכר, וגם מקבל פיצויי פיטורים מבישים. אדוני שר האוצר, אסון יתרחש במשק הישראלי.

ירון: מה את מצפה שהוא יעשה כשמדובר במפעלים האלה שחלקם פרטיים?

שלי: אני רוצה להתמקד בטבע. אני אגיד לך מה הוא יכול לעשות ומה ניסנקורן יכול לעשות, ואני דורשת מהם לעשות. טבע נהנתה עד 2013 מ20 מיליארד שקלים הטבות מס. עשר שנים היא לא שילמה שקל אחד מס למדינת ישראל, גם ב4 שנים האחרונות יש עדיין שומה פתוחה והם מדיינים ברבים...

ברדוגו: מה את רוצה לעשות עם הפיטורים?

שלי:  1. להתחשבן איתם על השומה הפתוחה ששווה מיליארדים. 2 לפגוע גם בהטבות שהם מקבלים מעתה והלך.

ברדוגו: יכול להיות שזה יגרום לקריסה יותר גדולה?

שלי: לא, ממש לא, הרי שנתת להם את המיליארדים האלה וקיבלת אפס שקלים מס, לא קיבלת מהם שום מחויבות. זה גם הקטסטרופה הגדולה. יו"ר ההסתדרות ושר האוצר, זאת צריכה להיות עבודה משולבת של שניהם. יו"ר ההסתדרות ממחר ישבית את כל טבע, משרדי החברה, שזאת חברה עולמית, סגורים, כל המפעלים סגורים. זה נזק של 60 מיליארד דולר ביום. זה, יחד עם הפגיעה בהטבות זה גורם איום כלכלי שהוא יותר פשוט ויעלה להם יותר מהפיטורים. נורא, נורא פשוט.

ברדוגו: בכמה המניה תתרסק ובעקבותיה כל הקופות של כל הציבור שגם ככה התרסקו?

שלי: למה שתתרסק? אם הם יבינו שהאיום הזה הוא רציני מאוד, ולא משחקים איתם משחקים?

ברדוגו: ואם לא יבינו וילכו מלחמה?

שלי: חברים, אבל את כל הדברים הנחמדים האלה כבר עשיתם לטבע כשחשבתם שהיא נפלאה והיא עושה לנו טובה שהיא פועלת בארץ.

ירון: את בעד שאפילו המדינה תגיש תביעה נגד הדירקטורים והמנכ"ל?

שלי: כן, הדירקטורים והבכירים צריכים להחזיר את הכסף שהם קבלו. זאת בדיחה, סכומי עתק כאלה ופינוקים כאלה על הניהול הכי כושל בסקטור העסקי שאני יכולה לעלות על הדעת מכל החברות במשק. מדובר בחבורת חלמאים שאת הכסף הגדול הם עשו על הקופקסון שבכלל פיתחו במעון ויצמן. לא בסקטור שלהם או במעבדות הפרטיות שלהם. כשהפטנט על הקופקסון נגמר לא הייתה שמץ של יצירתיות. שלא לדבר על ההשקעות המטורללות שלהם.

ירון: מתי את מכנסת את הוועדה שלך?

שלי: ביום שלישי בשעה 0900 בבוקר, כולם מוזמנים.

ירון: והערב יש את מסיבת העיתונאים של אבי ניסנקורן.

ברדוגו: היא אומרת שהוא ישבית את כל טבע

שלי: אני מצפה ממנו את כל מפעלי טבע, ואת כל הנהלת טבע, רק אם זה יהיה חד וקשה זה יהיה אפקטיבי.

ירון: את תרימי טלפון לשר האוצר וראש הממשלה, שהם כריבון גם יעשו את כל הפעולות הנדרשות בעבור כל ההטבות שדיברת עליהם?

שלי: קודם כל כן. ושנית הם שומעים אותי היטב מהבוקר ואכן ראש הממשלה ושר האוצר שניהם צריכים להבין שמה שמתרחש עכשיו זה פיגוע כלכלי, חברתי, נפשי, תעסוקתי, הכל. והם חייבים להתפנות מענייניהם ולהתעסק בדבר האמתי.

ירון: חג שמח.

שלי: חג פחות שמח לעובדים של טבע, אבל בהחלט חג שמח לכולם.