שלי: "הייתי משביתה את כל אתרי טבע לאלתר מאתמול. את כל אתרי טבע בארץ לרבות ההנהלה העולמית שיושבת כאן"

15 בדצמבר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה בנושא משבר הפיטורים בטבע בתכנית יומן הצהריים בהגשת ליאת רגב בכאן ב'.

להאזנה לראיון המלא:

ליאת: שלום לחברת הכנסת שלי יחימוביץ', יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, בעבר התמודדת לתפקיד יו"ר ההסתדרות, לו את היית אבי ניסנקורן מה היית עושה?

 

שלי: הייתי משביתה את כל אתרי טבע לאלתר מאתמול. את כל אתרי טבע בארץ לרבות ההנהלה העולמית שיושבת כאן. יש כאן משחק ציני וצריך לא לשחק לידיים שלהם, הספין הבוטה והצפוי מראש שלזרוק מספר עצום לאוויר ואז להקטין כדי שהבטן, הלב והראש שכבר לכאורה למספר העצום והמזעזע והכאב הכרוך בהם יספגו את המכה הזו כאילו יש בה איזו נחמה. זה כל כך שקוף. הציניות נוטפת מכל עבר. אפשר בהחלט לצמצם את הנזקים ולמנוע פגיעה כה חמורה בעובדים. שיאפשר לו קיום בכבוד, גם את זה טבע לא מתכננת, היא רוצה לשלוח את העובדים עם הפיצויים המינימלים הנדרשים בחוק. יש שני אנשים שיכולים עכשיו לפתור את הסוגיה הזאת, שר האוצר של מדינת ישראל, משה כחלון, כחלון עוד לא הוציא מילה על המשבר החמור ביותר בעשרות השנים האחרונות.

ליאת: הוא אמר שהוא מפקח מרחוק.

שלי: כן, "טבע, זה אלי מטפל?" – לא יעלה על הדעת. ככה אומר שר האוצר של מדינת ישראל?! שרשות המיסים היא תחתיו, וגם אבי ניסנקורן –

ליאת: למה את חושבת שהם לא עושים את זה?

שלי: יש בינהם יחסים פוליטיים והם צריכים לשתף פעולה. ניסנקורן במקום לפנות לרהמ יויל ויפנה לכתובת הטבעית ויפנה לשר האוצר והם צריכים להסתער על המשבר העצום הזה במשק.

ליאת: מה שר האוצר יכול לעשות?

שלי:  אני לא אדבר על ההטבות המופרעות שטבע קיבלה ללא תמורה, אני לא אדבר על ההיסטוריה. שר האוצר יש שוטים וכלים רבים מול טבע, נהנית ברגעים אה ורטרו אקטיבית מהטבות – 4 שנות התחשבנות עם רשות המיסים, שומה פתוחה, יש שם מיליארדים רבים, המדינה יכולה להיות מאד אגרסיבית וחד משמעית מול הנהלת טבע.

ליאת: כן אבל אם המדינה תהיה אגרסיבית בעניין הזה של שומת המס זה יפגע עוד יותר במצב הכלכלי של טבע ועוד יותר עובדים אולי ילכו הביתה?

שלי: אני לא מדברת על שינוי כאן ועכשיו על חוק עידוד השקעות הון שצריך לעשות, אני מדברת על דברים שטבע חייבת למדינה. השיטה הזאת עבדה?! כששפכנו עליהם גזרים ומתנות?! היא הייתה מאד כדאית למנהלים אבל השיטה של הרעפת מתנות, אפס סכום מס מה שכל ישראלי יכול לחלום עליו כשכיר וכעצמאי – האם זה הכניס איזושהי מחויבות, סולידריות, רגש של חמלה כלפי העובדים בישראל?! לא! במשבר הזה אין הכרת הטוב, אין ציונות, אין חמלה – יש פה רק עניין של שורת רווח והפסד ולכן זה הכלי. הם צריכים להבין שהפיטורים האלה יעלו להם יותר כסף מאשר פיטורים כאלו כי הם יפסידו את כל החבילות האטרקטיביות. שר האוצר רציך לפעול כמו שר ביטחון בזמן מלחמה, להתעסק אך ורק במשבר הזה מול הנהלת טבע ובמקום זה הוא פשוט לא מתעסק בזה, זה מטורף! ההסתדרות לא צריכה לפרשן את טבע ולא צריכה להודיע על מספר המפוטרים – צריכה לצאת להשבתה רחבה וכואבת שתעלה לטבע 60 מיליון דולר ליום וזה יבהיר לטבע כמה זה לא משתלם לפטר פה אלפי עובדים.

ליאת: חברת הכנסת שלי יחימוביץ, יור הוועדה לביקורת המדינה תודה רבה לך.

שלי: תודה רבה.