שלי: " תחשבו שיש מלחמה ושר הביטחון לא אומר מילה ואז הוא אומר סגן שר הביטחון זה אלי בן דהן, הוא מטפל"

15 בדצמבר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה בתכניתם של בן כספית ורוני בראון ב103FM על משבר הפיטורים בטבע.

להאזנה לראיון המלא:

בן: שלום לחברת הכנסת שלי יחימוביץ' המחנה הציוני.

שלי: שלום בן ורוני

בן: האמת היא שפתאום אני נזכר, גם מישהו העלה את זה היום נדמה לי שכתב גל"צ, איתי ענבי מהארכיון ב-2013 שבעוד את מבקרת את חברות המס של טבע וחברות נוספות באו כאלה שאמרו תפסיקו את ההיטפלות הפופוליסטית על חברות כמו טבע שמביאות לכאן אלפי מקומות עבודה וכו'. אז מה את היום יכולה לחייך ולהגיד אמרתי לכם?

שלי: טוב היום זה בטח לא יום לחייך זה יום של אחד המשברים החברתיים והכלכליים הגדולים ביותר מהשני האחרונות ו2013 אני חייבת לומר שזה לא רק אני כי יצא גם דוח בקר המדינה מאוד חמור ששאל את השאלה ולא מתח ביקורת על עצם הטבות המס, אלא שאל את השאלה מה טבע נתנה בתמורה? אפס אחוז מס במשך עשר שנים. דבר שכל חברה אחרת לא קיבלה בארץ חוץ מאינטל כי"ל וצ' פוינט יכולות רק לחושב עליו בקנאה.

רוני: צריך לתת קרדיט לנתניהו ב2003

שלי: על כל פנים אלה היו 10 שנים של אפס אחוז מס ומ2014 זה היו מתנות מאוד נדיבות ולא אפס אחוז אלא קצת יותר. ואנחנו עומדים בפני ממש אסון טבע, בל משחק מילים, מדובר בטבח המוני, במובן של השמדה של מטה לחמן של אלפי משפחות. זה גם עובדי קבלן ומעגלים שניים ושלישיים של ספקים.

רוני: מה היית מציעה לטבע לעשות כתכנית הבראה?

שלי: זאת לא השאלה הנכונה. אני לא מגיעה מהצד של הנהלת טבע, אני לא זו שעשיתי שגיאות מטורפות קניתי חברה ב40 מיליארד שקלים שירדו לטמיון. הטענות שלי בכלל לא לטבע. היא רוצה לעשות כסף. זאת חברה עסקית, ולא מעניין אותה כלום, היא רואה את שורת הרווח. היו שם שנים של התנהלות כספית כושלת.

רוני: אם היית שר האוצר או ראש הממשלה מה היית עושה?

שלי: אנחנו מבינים שקאר שולץ הוא לא ציוני, אין לא הכרת הטוב, ואין לו חמלה לעובדים בישראל. הוא באמת רואה לשיטתו רק את שורת הרווח. קיבל כמובן מענק חתימה של 35 מיליון דולר. כיוון ששורת הרווח זה הדבר היחידי שמדבר מבחינתם, צריך לייצר מאזן אימה שרק שני אנשים כרגע יכולים לייצר את זה. אבי ניסנקורן, יור ההסתדרות, ושר האוצר משה כחלון. שילוב ידיים ביניהם והצבת אולטימטום ומקלות, יכול להביא את הפיטורים האלה שלא יהיו כידיים לטבע. יש מיליארדים בשומת מס מ2014 ועד היום שהמדינה יכולה לדרוש מטבע ולהיות קשוחה והשבתה של כל מפעלי טבע בארץ.

בן: קיבלת את ההצעה שלך ואני מנכל טבע, רוצה לפתוח את השומות את לא יכולה לפי החוק וב' את רוצה להשבית? אז 5000 מפוטרים ואני עובר לקפריסין.

שלי: אני חולקת עליך כי אני חושבת שיום שביתה עולה 60 מיליון דולר ועוד מיליארדים בשומה שבכלל לא שלהם שהם מתווכחים עם המדינה ורוצים עוד. יחד זה יוצר סכומים שהופכים את הפיטורים לדבר לא משתלם. אני מניחה שההיגיון הכלכלי, שבעיניי עקום, יעבוד כאן. לגבי הטענה של תחזיקו אותנו פה ולא נעזוב, היא לא מחזיקה מים כי אנחנו רואים שלמרות כל ההטבות הם עדיין רוצים ללכת מפה. זאת מלחמה, הם יצאו למלחמה אז אנחנו צריכים להשיב להם.

בן: מה את חושבת על הפעולות של אבי ניסנקורן? ומה את חושבת על שר האוצר?

שלי: שר האוצר זה מטורף. תחשבו שיש מלחמה ושר הביטחון לא אומר מילה ואז הוא אומר סגן שר הביטחון זה אלי בן דהן הוא מטפל. זה מה שהוא אומר, טבע זה אלי מטפל, שתיקה מוחלטת של שר האוצר במשבר חברי וכלכלי. ובקשר יור ההסתדרות זה בדיוק הזמן שבו הברית הפוליטית ביניהם והחברות ביניהם יכלה להניב פירות לטובת העובדים. הם היו צריכים ללכת יד ביד וללכת לקרב הזה ביחד. ובמקום זה אנחנו רואים שיור ההסתדרות מעניק כסת"ח לשר האוצר והוא בכלל פונה לראש הממשלה כאילו אין פה שר אוצר. לכן השביתה של המשק היא רק להזדהות ואינה רלוונטית. הלחץ צריך להיות על שר האוצר, אם אחרי כל מערכת היחסים ביניהם צריך להשבית את המשק בשביל שר האוצר יספור את יור ההסתדרות אז משהו לא בסדר. ההשבתה צריכה להכאיב רק להנהלת טבע ולא לכל הציבור בישראל.