שלי: "טבע לא רק שלא שילמה מיסים עד 2013 אלא לא שילמה מיסים בכלל עד עצם היום הזה"

19 בדצמבר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה בנושא משבר הפיטורים בטבע בצבע הכסף בהגשת יאיר ויינרוב בכאן ב'.

"יאיר: שלום לחברת הכנסת שלי יחימוביץ, יושבת ראש הוועדה לביקורת המדינה.

להאזנה לראיון המלא:

שלי: שלום יאיר.

יאיר: את מותחת היום ביקורת על שר האוצר ועל יו"ר ההסתדרות ואומרת שהם עלו שצריכים להלחיץ את קאר שולץ ולא ההפך. על מה את מדברת, איזה מנוף לחץ יש לממשלה בכלל על חברת טבע במיוחד היום במצבה?

שלי: זאת בדיוק הטרגדיה, כי יש הרבה מנופי לחץ, יש הרבה כלים ושום מה גם שר האוצר וגם יור ההסתדרות פשוט לא השתמשו בהם.

יאיר: מה את היית עושה?

שלי: אני אחלק את זה ל2. שר האוצר, בוא נדבר על הסיטואציה. הסיטואציה היא קאר שולץ מתנהג כאילו כל הכוח בידיו, ואנחנו נורא נורא חלשים, והסיטואציה היא הפוכה לחלוטין. אתה יודע שבטבע עשו תרחישי מלחמה אפשריים איך יגיב שר האוצר איך יגיבו בהסתדרות.

יאיר: איך את יודעת את זה?

שלי: אני יודעת. יש לי מקורות בתוך ההנהלה. אני יכולה להגיד לך שהיה תרחיש נגדי, היה תרחיש נגד כחלון, נגד ראש הממשלה, נגד העובדים. ההנהלה נמצאת כאן כבר יותר משבועיים ומתאמנת על תרחישי מלחמה. מה שמתרחש בפועל הם מקלים את התרחיש הכי חלש והכי לא מסוכן מבחינתם.

יאיר: לגופו של עניין מה את כשרת אוצר היית עושה היום מול משבר כזה גדול ועצום בחברת טבע?

שלי: אחד. ברגע שמבינים את העוצמה המטורפת של הפיטורים הרי 1750 זה מספר שקרי, בהמשך מדברים על סגירה של מפעלים, הם מחלקים את זה למנות קטנות של כאב, מספר שקרי שלא כולל את עובדי הקבלן שרק באתר ההנהלה יש 1100 עובדי קבלן אנשי מחשבים ברובם שלא נספרים בכלל. כיוון שאנחנו יודעים שקאר שולץ אין לו סנטימנטים, הוא לא מת עלינו, הוא לא ציוני, אין בו הכרת הטוב, אז מדברים איתו על שורת הרווח ומאיימים. מראים לו שהפיטורים האלה לא משתלמים.

יאיר: איך עושים את זה?

שלי: למשל, היום בוועדה לביקורת המדינה, חשפתי פרט שבאמת לא היה ידוע עד היום. שטבע לא רק שלא שילמה מיסים עד 2013 אלא לא שילמה מיסים בכלל עד עצם היום הזה שקל אחד לקופת המדינה. היא לא שילמה את המס שהייתה צריכה לשלם ב-2014 וב-2015. היום רשות המיסים צריכה להודיע להם שהם משלמים נקודה.

יאיר: היא יכולה?

שלי: בוודאי.

יאיר: כי דיברנו עם כתבנו ישראל פישר שסיפר לנו שבארה"ב יש התניות כאלה בעד הטבות מס, אבל בישראל אולי אין לנו.

שלי: אני מדברת על הכסף שלא קשור להתניות. הרי עד סוף שנת 2013 הם שילמו אפס אחוז מס אבל מ2014 הם קיבלו המון הטבות אבל זה כבר לא היה אפס אחוז, הם שילמו מעט מס. מהמעט מס הזה הם כבר חייבים למדינה מיליארד וחצי מ2014 ומיליארד וחצי מ2015 רשות מהמיסים רבה איתם אם היה מדובר בעסק רגיל, באדם רגיל שלא היה מוכן לשלם את המס ב2014 היו פשוט מודיעים לו ויש סעיף שמתיר להם לפעול כך.

יאיר: על איזה סכום מדובר והאם מדובר בסכום שיכול לגרום לקאר שולץ לחשוב פעמיים לפני שהוא סוגר מפעל או שניים או שלושה?

שלי: קודם כל ההודעה על הפעלת הסעיף הרלוונטי בפקודת מס הכנסה הייתה צריכה להגיע ביום חמישי שידע שהולכים איתו מכות. זה 3 מיליארד שקלים באופן מיידי. לו ההסתדרות לא הייתה עושה בכאילו שביתה כי הרי טבע לא באמת הייתה בשביתה חוץ ממחר. לו טבע הייתה באמת מושבתת על כל מפעליה מאותו יום חמישי שבו הבשורה המרה נחתה, אז הם היו מפסידים משהו כמו 60 מיליון דולר ביום. עכשיו תאר לך מצד אחד את ה3 מיליארד מצד שר האוצר, 60 מיליון דולר כל יום בצד יור ההסתדרות, קרב קשוח, הרי תוך שניה הוא היה עושה את החשבון הוא איש עסקים, הוא היה מבין שבישראל אתה לא יכול להתנהל בצורה כל כך ברוטלית, אבל כל זה לא קרה כי שר האוצר לא רצה אפילו להיכנס לזה.

יאיר: איך את מסבירה את זה? אם הכלים בידיהם, הם מודעים לכך, למה הם לא משתמשים בהם?

שלי: אני לא פסיכולוגית. הברית בין כחלון וניסנקורן משמשת כסת"ח הדדי, הרי במצב נורמלי ההסתדרות הייתה עומדת מול הבית של שר האוצר ומפגינה נגדו ותובעת ממנו להתערב. אבל פה אנחנו רואים את האחד מלטף את השני ומטשטשים מסרים, ולא עומדים על הרגליים האחוריות, ולא נלחמים בשביל העובדים וגם אין סולידריות כי כל מפעל לנפשו, מספרים לכל מפעל לחוד אתה תהיה בסדר, אותך נסגור רק עוד שנתיים, ממך נפטר רק 30% ואז גם אין אפילו את הכוח הנחוש של טבע, הרי אם טבע היה מושבתת באופן מוחלט זה היה כואב לחברת טבע העולמית, הם היו מבינים שהמחיר כבד מידי.

יאיר: מתמודדים עם הגזרה ולא מנסים למנוע אותה.

שלי: ממש כך. וגם מבקשים טובות משולץ בבקשה תהיה נחמד אל תפטר הרבה. זה מטורף לחלוטין! אגב גם אם בסוף יהיו פיטורים וממוזערים כמו שאני מקווה. כל העובדים צריכים לצאת עם מצנחי זהב, כמו המנהלים המושחתים שלהם, כמו חברי הדירקטוריון אוכלי החינם, באמת.

יאיר: אנחנו מאחלים להם שיהיה עד כמה שיותר קל למי שבסופו של דבר יפוטר. אנחנו מזמינים כמובן את שר האוצר ויור ההסתדרות להגיב לדברים.

שלי: העובדים לא צריכים חיבוקי והם לא צריכים חמלה הם צריכים שיילחמו שבילם ממש כך. ועד הרגע הזה אני לא רואה את מי שהכלים בידוי באמת נלחם עבורם.

יאיר: חברת הכנסת שלי יחימוביץ תודה רבה.

שלי: תודה."