שלי: "עד היום לא רק עד 2013 עד היום טבע לא שילמה שקל אחד מס למדינת ישראל"

19 בדצמבר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה בתכניתו של רינו צרור בגלי צה"ל בנושא משבר הפיטורים בטבע.

להאזנה לראיון המלא:

"רינו: חברת הכנסת שלי יחימוביץ צהריים טובים.

שלי: צהריים טובים רינו.

רינו: יושבת ראש הועדה לענייני ביקורת המדינה, אנחנו שומעים על הפגישות השונות בין השרים בכל מיני הרכבים כדי לענות ולגבש איזה שהיא עמדה מול מנכל טבע. איך את רואה את כל ההכנות האלה?

שלי: אני רואה אוזלת יד, חוסר נקיטת פעולה אמתי, ואני יכולה לספר לך באחריות, מנכל טבע קאר שולץ אמר לצוות שמלווה אותו- ניסינו בתרחישי המלחמה שלנו לפני ההודעה להתמודד עם כל תרחיש אפשרי, אמרתם שיקצצו לנו בהטבות, אמרתם שיתחשבנו איתנו על מיסים אמרתם שטבע תשבות לפחות שבוע, כל אחד מהתסריטים האלה לא קרה. כלומר מבחינת טבע היא מתנהלת עכשיו בתוך התרחיש הכי קל שהיא יכלה לדמיין לעצמה בחלומותיה הטובים ביותר ואין באמת פייט.

רינו: אין פייט? את לא חושבת שאולי הדרך הזו שהם בחרו להתייעץ ולנסות לדבר ולהקל איכשהו, לנסות ולצמצמם את מספר המפוטרים זה לא הפייט הנכון?

שלי: תראה רינו אני אגיד לך מה היה צריך לקרות ואני אומרת את זה כבר הרבה זמן. אמרתי את זה מתחילת שבוע שעבר שכבר היה ברור שכל הנהלת טבע כאן לא כדי להזמין את עובדי טבע לארוחה חגיגית. מה שהיה צריך לקורת מבחינת שר האוצר, ואני חשפתי את זה היום בוועדה לביקורת, הוא מחזיק בידו נשק קטלני. טבע שילמה אפס אחוז מיסים עד עצם היום הזה, לא רק עד 2013, היא חייבת לרשות המיסים מיליארד וחצי שקל ב2014 ומיליארד וחצי שקל ב2015 ולא מוכנה להחזיר אותם.

רינו: לא הבנתי, יש לה חיוב שהיא לא משלמת?

שלי: בדיוק כך, יש לה שומה פתוחה. הרי ב2013 נגמרה הטבת המס של אפס אחוז ואז הם הצליחו לשלם קצת מיסים, הרבה פחות מעסק רגיל כמובן, מסלול הטבות אחר, לא אפס אבל קצת. גם את זה הם לא מוכנים לשלם. עד היום לא רק עד 2013 עד היום טבע לא שילמה שקל אחד מס למדינת ישראל.

רינו: את אומרת יותר מזה, יש להם שומה בגין מיליארד וחצי שקלים ב2014 ויש להם שומה נוספת ב2015. אם הבנתי נכון. ואת כל זה הם לא שילמו?

שלי: הבנת אותי מצוין. לא שילמו שקל אחד ורשות המיסים מנהלת איתם קרב מאחורי הקלעים, כי לרשות המיסים אסור לדווח על מספרים של שומות פתוחות ולי מותר כי לי יש חסינות מהותית ואני משתמשת בה. בשבוע שעבר הייתה צריכה לצאת הודעה, יש סעיף בפקודת מס הכנסה שמאפשר לרשות המיסים להגיד תשלמו מס כאן ועכשיו, רק ההודעה הזו הייתה מבהירה להם שיש מישהו שעומד מולם ושאנחנו לא פראיירים באופן מוחלט.

רינו: אבל יכול להיות שכל זה נאמר להם באוזן?

שלי: לא. הם פועלים עכשיו בלי איום אחד אפילו.

רינו: את מתארת מין דום שתיקה עצום של שר האוצר וראש הממשלה.

שלי: נכון. אם כי האתגור שלהם, גם שלי ושל העובדים כן גורם לזוז קצת. לגבי ההסתדרות, מה אנחנו רוצים? אנחנו יודעים שקאר שלוץ הוא לא ציוני, הוא לא מוסרי, אין בו הכרת הטוב והוא לא בא ללטף אותנו, הוא מסתכל רק על שורת הרווח. מה היה מאתגר אותו? אם היו מחליטים לשבות מהרגע הראשון בכל מפעלי טבע, וכשאני אומרת שביתה אני לא מתכוונת למה שהיה. שביתה בכל מפעלי טבע מהרגע הראשון. שביתה שיכולה להגיע ל60 מיליון דולר ביום. ואני עומדת מאחורי המספר הזה. תאר לך שמצד אחד ההסתדרות עם שביתה כללית בטבע של כל המפעלים ומצד שני כחלון עם האיום של ה3 מיליארד, כאן מאגפים אותם ובגלל שאין להם סנטימנטים הם פשוט יבינו שלא כדאי להם כלכלית, אבל כרגע אף אחד לא מאיים עליהם.

רינו: עכשיו אחרי שאמרת לי את כל זה, כחלון, שר הכלכלה, ורה"מ בנימין נתניהו יודעים את הפרטים, מה עוצר אותם?

שלי: קודם כל שר האוצר לא רצה להתעסק בזה בכלל, הוא חשב שהו יצליח להתחמק מזה. אני מזכירה לך שביום שנחתה הבשורה היו לו שני כנסים שבהם הוא דיבר על ניהול חשבונות בנקים, זה אבסורד. אני לא קוראת כליות ולב, אני יודעת מה הם צריכים לעשות ואני יודעת מה הם לא עושים. יש ברית בין כחלון לניסנקרון, זה בדיוק הרגע שבו הברית הזאת צריכה לעמוד לצד העובדים, אבל מה שקורה זה ההפך, בהתנהלות נורמלית היו מפגינים מול משרד האוצר ומכריחים אותו להצטרף לסיפור, אבל כאן זה כסת"ח אחד גדול ומי שמשלם את המחיר זה העובדים המסכנים שמשתתפים בהצגה. אני נורא מקווה שהדברים הקשים שאני אומרת כאן וגם המתווה הברור שאני מציעה פשוט יעורר אותם. אני חושבת שצריך לאתגר את הצמד ניסנקורן וכחלון וגם את ראש הממשלה נתניהו. יש לכם כלים ואתם צריכים להשתמש בהם.

רינו: חברת הכנסת שלי יחימוביץ' תודה רבה.

שלי: תודה רבה."