שלי: "אנחנו בסוף 2017 טבע עדיין לא שילמה שקל אחד מס למדינת ישראל"

19 בדצמבר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה בנושא משבר הפיטורים בטבע בתכנית אריה ובן בהגשת בן כספית ופרופסור אריה אלדד ב103FM.

להאזנה לראיון המלא:

בן: חברת הכנסת שלי יחימוביץ, מפלגת העבודה שלום לך.

שלי: שלום בן ואריה.

בן: יושבת ראש הוועדה לביקורת המדינה, וזה רלוונטי. טבע, אנחנו שמענו אותך היום מספרת שהם חייבים לנו הרבה כסף. זה לא משהו בעלמא שבעשור האחרון ויתרנו על 22 מיליארד שקל מיסים, אלא בעצם יש שומות פתוחות של כמעט 3 מיליארד שקל מהשנתיים האחרונות שהם חייבים לנו.

שלי: זה שנים 2014-2015 ואני אסביר. מ2003 עד 2013 טבע נהנתה מהמסלול החלומי שכל בעל עסק ששומע אותנו עכשיו יכול לחלום עליו בחלומות הלילה הורודים של אפס אחוז מס וכל שכיר יכול לחלום על זה. אפס אחוז מס במשך עשר שנים וזה כבר חלב שנשפך. החל מתחילת 2014 היא נכנסה למסלול של הטבות מס ע"פ חוק עידוד השקעות הון. לא צריך לרחם עליהם, זה לשלם מעט מאוד מיסים, משהו כמו 10% לעומת 25% של חברה נורמלית, ויצא להם אחרי עשר שנים שהם לא שילמו שקל מס, לגזור עליהם לשלם קצת מיסים. מסתבר שעל שנת 2014 הם חייבים מיליארד וחצי שקל ועל שנת 2015 הם גם חייבים עוד מיליארד וחצי שקל, ולא בא להם לשלם. הם לא שילמו עד עצם היום הזה. אנחנו בסוף 2017 טבע עדיין לא שילמה שקל אחד מס למדינת ישראל. תתרכזו עוד שניה ואני אסביר לכם את התרגיל המלוכלך שהם עושים. בעשר שנים האלה מידי פעם באיזה מפעל פה ושם היה להם קצת הפסד. לא משנה שהם סיימו כל שנה ברוחי עתק של מיליארדים אבל פה ושם הם צברו הפסדים, והם לא התקזזו עם המדינה על ההפסדים, למה? כי אין ממה להתקזז כשאתה משלם אפס אחוז מס. אין ממה להוריד. אז מה הם עשו? אגרו בחשאי את ההפסדים הקטנים שהם צברו פה ושם, ואז כשהם גמרו את השנים שלא שילמו מס, אז הם אמרו הופה! צברנו פה כמה הפסדים שאנחנו רוצים להתקזז עליהם.

אריה: חסכו הפסדים! זה סטרטאפ!

שלי: זאת כזאת חזירות, כזאת חוצפה, זה לא ייאמן.

אריה: מה את מציעה? שהמדינה תגיד להם או שתשלמו כאן ועכשיו או שלא תסגרו את המפעלים?

שלי: לא. קודם כל זה תמוהה בכלל שעוד מנהלים איתם את המשא ומתן הזה. תחשוב על 2014 על אדם שמאז לא מוכן לשלם מיסים או חברה, פשוט פותחים להם שומה, סוגרים עניין, ומטילים עליהם קנסות. עכשיו למשל הדבר המידי היה יכול להיות סוג של הפגנת כוח מאוד חזקה. אני מקווה שבעקבות החשיפה שלי זה יקרה, רשות המיסים יכולה להוציא שומה 03 זאת שומה ע"פ מיטב שפיטה אחרי שהוגש דוח, שזה יאללה הבנו תשלמו כבר. אתם חייבים אתם חיים במדינת חוק. עכשיו עצם האיום, תארו לכם שביום חמישי אחרי שקאר שולץ הודיע על הפיטורים..

בן: מגישים להם את השומה ואומרים או שאתם מפטרים..

שלי: אפילו בלי ה"או" בלי או, פשוט שמים את השומה. עצם הפרסום על שומה כזאת מסב נזק מאוד גדול לחברה ואפילו יכול לגרום להסב לה נזק למניה.

בן: זאת החשומה שאבי גבאי דיבר עליה כל הזמן? ניסיתי להתחבר. מעניין למה לא עושים את זה? זה די מדהים מה שאת אומרת.

שלי: זה מטורף, אני מקווה שאחרי היום. רשות המיסים לא יכולה לחשוף את הנתונים כי זאת שומה פתוחה אבל אני יכולה כי יש לי חסינות מהותית.

בן: את מנפנפת בחסינות הזאת לאחרונה לא מעט.

שלי: פעם שניה, פעם שניה סה"כ, ותמיד על דברים נורא חשובים.

בן: חברת הכנסת שלי יחימוביץ' תודה רבה.

שלי: תודה.