שלי: "קאר שולץ- בריון בחליפה ועניבה, מתייצב וצוחק לו בפנים ואומר לא סופר אותך."

21 בדצמבר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה בנושא פגשיתם של קאר שולץ מנכ"ל טבע וראש הממשלה בנימין נתניהו ברדיו קול ברמה בהגשת משה גלסנר.

להאזנה לראיון המלא:

"משה: חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שלום, ערב טוב.

שלי: שלום משה, ערב טוב.

משה: שומעים הרבה אומרים כל מני גורמים בממשלה, שאומרים "אנחנו רוצים לעזור אבל חברת טבע חברה פרטית, יש גבול למה שאנחנו יכולים להתערב בחברה פרטית שאומרת "אנחנו מפסידים כסף במפעל".

שלי: משה זה כל כך מרתיח אותי וכל כך מעציב אותי, והמחזה המשפיל היום בלשכתו של נתניהו, כשקאר שולץ- בריון בחליפה ועניבה, מתייצב וצוחק לו בפנים ואומר "לא סופר אותך, לא מעניין אותי מה ביקשת, אני מפטר" והוא גם מאיים עליו- "אם תעשה לי בעיות אני אפטר יותר", זה מחזה כל כך טראגי וכל כך צפוי מראש כי אני אומרת לך בצער, קאר שולץ- אין לו ממי לפחד. מדינת ישראל הראתה לו, שהיא מוכרת בקלות רבה את העובדים ונכנעת בלי לנהל קרב בכלל.

משה: יש למדינה מנופים מולם?

שלי: חד משמעית כן. חד משמעית, וזה הדבר שהכי מתסכל אותי. מאות פעמים התערבתי בכל מני מפעלים במשבר. לפעמים בכל מקרה באמת אין מה לעשות- אבל כאן יש כל כך הרבה מה לעשות. אתה יודע, ההתנהגות של מדינת ישראל כלפי קאר שולץ, כאילו הוא מחזיק אותנו במקום רגיש, ולא כאילו אנחנו אותו- היא פשוט מופרכת, הרי מהרגע ששולץ הגיע לכאן כדי לעשות מסע הרס והשמדה ולפגוע בפרנסתם של אלפים שלא חטאו ולא פשעו-

משה: בגלל הניהול הכושל שלהם.

שלי: הניהול הכושל, המושחת, המנהלים שלקחו לעצמם הון תועפות ועשו שגיאות ניהוליות איומות. הרי העובדים לא עושים שגיאות, הן היו עובדים מסורים. אבל מהרגע שהוא הגיע לכאן למסע ההרס וההשמדה שלו, כשהוא לא רואה בעיניים לאף אחד, מהרגע שהוא כבר הודיע הרי- אני כבר התרעתי על זה כמה שבועות קודם, אבל ביום חמישי- שבוע שעבר- הוא הודיע סופית שהולכים להיות אלפי מפוטרים. מהרגע הזה, אם מדינת ישראל הייתה משתמשת בכל הכלים שיש לה- ויש לה- כדי להפחיד אותו, כי הרי ציונות אין לו והכרת הטוב אין לו, ומוסריות אין לו, כדי להפחיד אותו ולהראות לו דבר נורא פשוט- אם תעשה את זה, זה יעלה לך יותר- אז הפיטורים לא היו קורים.

משה: כמו מה?

שלי: תראה, קודם כל יש את הדבר הזה. החוצפנים, הרי עשר שנים לא שילמו מס בכלל- ב2014/2015 הם היו צריכים להתחיל לשלם גם אתה יודע, 10% מס חברות, כשכל בעל עסק ששומע אותנו משלם 25%. גם ה-10% האלה לא מצאו חן בעיניהם, הם פשוט לא משלמים! יש להם חובות של מיליארד וחצי ₪ על 2014, ומיליארד וחצי על 2015, אם אתה ואני- אתה יודע מה? אני איחרתי בהגשת הדוח שלי, ואני שכירה, של 2015- וקיבלתי כבר הודעת קנס על זה. ונבהלתי, ורצתי לסדר את זה, עכשיו המנוולים האלה- חייבים מיליארד וחצי על כל שנה, וזה לא מזיז להם כלום שהם לא משלמים- לא מעקלים להם, לא מאיימים עליהם, אז צריך את ה-3 מיליארד ביד.

משה: אבל אולי שלי חימוביץ', התעסקות עם-

שלי: רגע אחד משה, אני באמת לא רוצה לדבר סתם. יכול להיות שכבר מאוחר מדי ואין ספק שאם זה היה ביום חמישי היינו היום במקום אחר.

משה: למה מאוחר מדי? מה קרה מאז?

שלי: כי הם למדו- רגע, אני רק רוצה להוסיף כלי. כלי השביתה, הוא כלי שצריך להשתמש בו בחוכמה ובעוצמה.

משה: תכף נדבר על כלי השביתה, אבל-

שלי: בסדר, אבל זה המדינה וההסתדרות ביחד. הרי כחלון וניסנקורן הם חברים, הם היו אמורים לשלב ידיים פה, ולהיות ראש חץ משולב, ולהפעיל את הכח משני הצדדים- אם הייתה שביתה אמיתית שלא הייתה אפילו לרגע אחד בטבע, עם נחישות וקאר שולץ היה מבין שכשבאמת משביתים, וכשזה היה עולה לו 60 מיליון דולר היום, פלוס הסנקציות שיש לשר האוצר- הוא היה עושה חישוב מהיר ומבין בתוך שבוע שהוא מאבד את כל מה שהוא היה מרוויח בייעול, אבל אף אחד לא השתמש בנשק הזה- פשוט כולם נכנעו מראש ועשו קולות- מה זה ההשבתה במשק, בשביל מה? אכפת לקאר שולץ אם אנשים ביטלו להם תור שהם חיכו לו חודשיים בבית חולים? אכפת לקאר שולץ שסטודנטים לא לומדים? הרי זה כדי לטשטש את המסר, לא כדי לחזק את המסר. שביתה היה צריך לעשות מהתחלה רק על טבע, שזה יכאב להם, ואם להשבית את רשות שדות התעופה- אז לא בשביל אנשים שטסים לחו"ל, אלא בשביל התוצרת של טבע שיוצאת ליצוא.

משה: אז היה צריך לעשות שביתה על המטוסים של טבע את אומרת.

שלי: ממש ככה! מטוסים שמיצאים סחורה של טבע.

משה: יכול להיות, ואני מנסה להביא פה צד שני, שאילו נושאי הביקורת שלך היו פה כדי להגיב הם היו אומרים "נורא חכם, לתת עצות כשאתה לא צריך לשלם את המחיר. אם הכוחנות מול טבע תביא לפירוק טבע, ולפיטורי עשות אלפי עובדים, מי יישא בתוצאות האלו?"

שלי: אבל משה, טבע עוזבת את ישראל. טבע עכשיו מחסלת את הבאסטה בישראל. הרי מה הם אומרים, 1700 עכשיו ואחר כך נסגור את המפעל הזה, נמכור את המפעל הזה ואנחנו הולכים. זה מה שהם עושים עכשיו בפועל, זה רק כוח. כוח מול כוח, כסף מול כסף, אין כאן ערכים, ואנחנו מתנהגים- ולא בפעם הראשונה, מדינת ישראל מתנהגת כמו איזה סוחר אומלל כזה שאומר "בבקשה בבקשה תקנה את הסחורה שלי", או מתחננים לפניו. הבן אדם הזה הוא נטול רגשות, הוא בא לעשות מסע השמדה וטבח ב-

משה: למרות שהוא בא ואומר "תראו, אני מפטר ברחבי העולם 14000 עובדים, רק כ12%-13% בישראל. אולי קצת יותר, 15%."

שלי: אז מה, מה אכפת לי? עניי עירך קודמים. מה אכפת לי? שיפטר באירלנד ולא בישראל. לישראל יש מעמד מיוחד בטבע, כל השגשוג והפריחה והכסף שטבע עשתה היה בזכותה של מדינת ישראל. בזכות המצאה שלא קאר שולץ פיתח, ולא ארז ויגודמן, ולא אף אחד מהדירקטורים, בזכות המצאה שפותחה במכון ויצמן מכספי משלם המיסים הישראלי במדינת ישראל, על זה היא עשתה את הונה, 10 שנים היא הייתה כאן ושילמה 0% מס. אחרי 10 שנים, כשכבר היא הייתה צריכה להתחיל לשלם קצת מס, היא לא מוכנה לשלם אותו- בריון, אלים, והיום כבר חשפתי בוועדת ביקורת המדינה שאני עומדת בראשה, מסמך של הכלכלן הראשי שהוגש כבר ב-2014, והמסמך הזה מראה נתון מטורף, שטבע קיבלה הטבות בשווי פי 2 מכל עלויות השכר של העובדים שלה- כלומר בעצם מי ששילם את השכר של העובדים שלה הייתה המדינה, כן? ועוד 100% של רווחים הלכו או הוברחו החוצה מהארץ, או שימשו לשמן ולגרד את הדירקטורים ואת המנהלים המנותקים והכושלים האלה.

משה: השאלה היא כזאת, מתייחס לגוף הטענות של ההנהלה, של חברת טבע, לגופם של דברים. והם אומרים כזה דבר: המפעל בירושלים הוא לא רווחי, עכשיו באים עם נתון שאם אפשר להוכיח אותו כמובן זאת התזה שעליה אנחנו מדברים, הם באים ואומרים תקשיבו- העלויות שיש  יום במקומות אחרים באירופה, במזרח וכו', שהמתחרים שלנו מייצרים שם, לא כלכלי להמשיך לייצר בירושלים, מה את עונה לטענה הזו?

שלי: אבל משה, אני שוב לא בקטע של דיבור נחמד עם קאר שולץ. בעובדה טבע, הרי להגביר את המפעלים האלה, שדרך אגב גם רווחיים. מפעלים הפסדיים כבר נסגרו. ההפסדים של טבע לא נבעו מהיצור האמיתי, מהפועלים שיצרו סחורה. ההפסדים של טבע כולם כתוצאה מההרפתקאות הפיננסיות מטורללות, או איזה הרפתקה עם חברה מקסיקנית שהתגלתה כמפוקפקת, ההפסדים הם לא מהצד של היצור אלא מהצד הפיננסי, הספקולטיבי. אבל כל מה שאני אומרת לך-

משה: את אומרת שזה לא מפסיד, את אומרת שב"מרוויח פחות" הם מתכוונים למקסם את הרווחים שלהם על הגב שלנו.

שלי: בדיוק ככה! אני אומרת לך, במצב כזה אתה הולך מכות. אתה לא מתחנן. אתה נלחם-

משה: כמה עובדים טבע מעסיקה בישראל? 7000 בסך הכל?

שלי: כיום זה כבר 5500 בערך, משהו כזה. אבל צריך לזכור שיש עוד הרבה מפוטרים שלא מדברים עליהם בכלל- היום בדיון בוועדה אמר נציג של טבע, דוד לוסטיג, ששלחו אותו כבשר תותחים לחטוף בעודם מבצעים את מלאכת ההשמדה, הוא הודה שעל כל מפוטר עובד קבוע יש לפחות עוד מפוטר עובד קבלן. אז אתה מבין שזה קריסה מטורפת, זה פצע מאוד עמוק בחברה הישראלית.

משה: זאת אומרת שאנחנו לא מדברים על 1700 אלא על 3400 רק 1700 הם לא עובדי טבע אלא עובדים באמצעות חברות כוח אדם, מה שנקרא אנחנו לא סופרים את זה אבל זה חלק מהסיפור.

שלי: נכון, וגם ה1700 זה מספר שקרי כי הוא לא כולל את המפעלים שהם הולכים לסגור או מנסים למכור, ועוד תוסיף עליהם את המספר פועל וזה מספר בעצם או כפול או פי 3, מדובר באירוע מאוד קשה למדינת ישראל, אני לא אגיד למשק הישראלי אלא למשפחות, לתעסוקה, לכלכלה, למה לא נלחמים? למה לא נלחמים?

משה: כן טוב. באמת סיפור מקומם ומרגיז מאוד. חברת הכנסת שלי יחימוביץ', תודה רבה.

שלי: תודה רבה."