שלי: "ההתנהלות גם של ראש הממשלה, גם של שר האוצר, וגם של יור ההסתדרות מכעיסה, מקוממת, ואפילו מרתיחה"

22 בדצמבר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה על ההתנהלות הרופסת של הממשלה וההסתדרות מול משבר הפיטורים בטבע ועל ההצבעה באו"ם, בתכנית המהדורה המרכזית ברדיו קול חי בהגשת אבי מימן.

להאזנה לראיון המלא:

"אבי: חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שלום וערב טוב.

שלי: שלום אבי ערב טוב.

אבי: אפתח תחילה עם סוגית חברת טבע הרבה מאוד עובדים שגורלם ככל הנראה או הבטלה או חיפוש אחר מקום עבודה חדש למרות לכאורה ניסיון של ראש הממשלה להגיע להבנות עם מנהלי החברה זה לא צולח יש משהו שהמדינה יכולה לעשות והיא לא עושה?

שלי: התשובה היא כן. ובאופן חד משמעי. ולכן ההתנהלות גם של ראש הממשלה, גם של שר האוצר, וגם של יור ההסתדרות מכעיסה, מקוממת, ואפילו מרתיחה כי במקרה הזה לא היה צריך לשבת ולחכות ומידי פעם להתחנן לקאר שולץ שיעשה לנו טובה, כי בידי המדינה היו כלים מאוד מאוד חזקים בכדי לשמור על מקומות העבודה האלה והיא פשוט לא השתמשה בהן. ואני אסביר, קודם כל תאר לעצמך שמהיום הראשון, עוד מלפני שבוע, שברגע שנחה ההודעה המרה הזו, שאני התרעתי מפניה, ההסתדרות הייתה לא עושה שביתה כללית במשק לאות הזדהות, ממש לקאר שולץ מזיז שאנשים באו לבית חולים והרופא שבת או שהסטודנטים לא למדו, הרי זה לא אפקטיבי לחלוטין. במקום זה להשבית רק את הטבע ולעצור את הנמלים, את הים, את האוויר, מפני יצוא של טבע, ותוך שניה היה נגרם להם נזק כזה, והם היו מבינים שאנחנו רציניים והם היו עושים את החישוב.

אבי: אם חברת טבע מוכרת כחברה פרטית, לצורך העניין, ונכון שהיה סיוע כלכלי של המדינה בשווי כסף, לא בכסף חי. אם זו חברה פרטית וזו ההחלטה שלה, יש למדינה מנוף לפעול נגד החברה באמצעות סגירת הנמלים?

שלי: כן. אני מסבירה לך, קודם כל יש למדינה כלים ויש להסתדרות כלים, ולא אף אחת השתמשה בהן. השביתה הכללית במשק הייתה סתם. שביתה לחינם בשביל תקשורת. היא לא הייתה באמת אפקטיבית. היא סתם פגעה באנשים שלא קשורים לזה בכלל. שביתה עושים כדי להשיג משהו, זה נשק יום הדין, ויום הדין הגיע. וטבע סוגרת את הבאסטה, היא נפרדת מהמפעלים שלה בישראל. עכשיו תאר לך במהלך משולב של שר האוצר, של יור ההסתדרות, יור ההסתדרות היה מיד משבית, הרי הוא לא היה משבית לתמיד הם היו מבינים שזה עולה להם כל כך הרבה כסף משהו כמו 70 מיליון דולר ביום, והם היו פשוט עושים את החישוב ומבינים שזה לא משתלם להם. מה הם רוצים לעשות עם מהלך הפיטורים בעולם? להרוויח 3 מיליארד דולר. יכולנו להראות להם שבישראל זה יעלה להם יותר ושיסגרו במקומות האחרים. לא אצלנו. עניי עירך קודמים בטח עניי עירך שהמציאו בשבילך את ההמצאה שהתעשרת בזכותה. מדובר המון על ה20 מיליארד שהם קיבלו הטבות, זה דבר מטורף. אני גם חשפתי השבוע שהם קיבלו הטבות פי 2 מעלות השכר שהם שילמו לעובדים. כלומר, הם בכלל לא שילמו לעובדים. המדינה שילמה לעובדים ועוד נשאר להם עוד מאה אחוז שהם או הבריחו לחו"ל, או שחילקו בין עצמם.

אבי: אולי הטענה האמתית על המדינה ועל משרד האוצר שהגיע אז לאותם הסדרים עם טבע, שהוא לא ארגן ושריין במסגרת אותו הסכם התחייבות משפטית של טבע שהיא תשמור על המפעלים בארץ. אז נעשתה טעות.

שלי: זאת שגיאה וזאת טרגדיה, וכבר ב2013 היה דוח מבקר מדינה מאוד חריף בעניין אבל גם היום, אני לא רוצה שלרגע נגיד, זה מה שאני רוצה להסביר, שהקרב לא אבוד גם היום. כי טבע זה גם משהו שחשפתי בוועדה לביקורת המדינה, שבראשותי, ממוסמך, טבע חייבת למדינה מעבר להטבות שהיא קיבלה, עד 2013 היא שילמה 0 אחוז מס. שזה כל אחד יכול לחלום על זה בחלומות הילה. אבל אחר כך היא הייתה צריכה לשלם קצת מיסים 10 אחוז בערך בממוצע כשכל חברה וכל עסק וכל ירקן משלמים 25 אחוז. הם עד היום לא שילמו שקל אחד מיסים למדינה כי ב0214 2015 כשהם כבכר היו צריכים שלם קצת יחסית לרווחים שלהם. לא היה בא להם לשלם. אז יש שומה פתוחה על 2014 של מיליארד וחצי שקל וגם על 2015 הם חייבים מיליארד וחצי שקל. אם אה או אני או כל מי שמאזין לנו עכשיו היינו חייבים אלפיים שקל היינו כבר מקבלים קנסות ועיכולים על האלפיים האלה. אז אם המדינה הייתה מיד מטילה עליהם לשלם את השומה וההסתדרות הייתה מיד משביתה אז, אבי הרי אין להם חמלה או ציונות או הכרת הטוב, הם רואים רק את הרווח ואז הם היו עושים אחד ועוד אחד. מול כוח אתה צריך להשתמש בכוח. ואם באמת מישהו היה נלחם פה בשביל העובדים כמו שצריך אז הם לא היו מפטרים וגם אם היו צריכים לפטר היו שולחים את העובדים עם פיצויים מכובדים.

אבי: השאלה אם הן טענות משפטיות כי אנחנו שומעים גם מגורמים קרובים לראש הממשלה ומגורמים אחרים שקרובים למשא ומתן וההסתדרות אומרת את ה במפורש. הקייס המשפטי בעדם. הם אומרים שאם נעשה צעדים כאלה, אז בית המשפט הראשון שטבע תיגש אליו עם העניין הזה יהיה לצדם. כלומר ההסכם של טבע מול המדינה משאיר את חברה בידי חברה פרטית בעלות פרטית והשאלה אם הטיעונים ההגיוניים שאת אומרת כאן יחזיקו בבית משפט.

שלי: בוודאי שכן. יש חלב שנשפך שזה 20 מיליארד שנתנו להם בלי התחייבות אבל מה שאני אומרת שיש חלב שעוד לא נשפך וזה כסף שהם חייבים למדינה והוא כבר לא קשור להטבות שניתנו להם וזה 3 מיליארד שקל במידי. ואני אומרת שאם שר האוצר ויור ההסתדרות, הרי הם חברים הם בעלי ברית פוליטיים. והחברות הזאת עוזרת לנו אם הם מחליטים לפעול יחד אבל מה שקרה עכשיו זה שהם גוננו אחד על השני נתנו אחד לשני לא לעשות שום דבר ואני שוב אומרת לך במסגרת החוק במהלך השבוע החולף אנחנו הצענו הרבה תכניות בוועדה לביקורת המדינה הכל ממוסמך הכל מועד הכל עם אנשי מקצוע הרבה מאוד תכניות בנות קיימא חוקיות רק מה שהיה צריך כדי לעשות אותם זה לרוצות להילחם בשביל העובדים ואת זה אני אומרת בצער ובכאב שלא היה מי שירצה להילחם בשביל העובדים מההתחלה ועל זה אין כפרה.

אבי: אמירה משמעותית. אני רוצה רגע לעבור לסוגית האו"ם וההצבעה שנערכת שם עוד מעט, דיון שנעשה ממש עכשיו על סוגית העברת השגרירות לירושלים ושוב ישראל כמה זה צפוי כמעט בודדה מול רוב מדינות העולם, גם המדינות שתומכות בנו נמנעות מהצעד הזה. ברמה המדינית אני רוצה לשאול אותך עכשיו, בסדר כולנו שמחנו שטראמפ הכריז שירושלים היא בירת ישראל מבחינה מדינית הליכה עכשיו לאו"ם מל כל העולם זה הדבר הנכון והצודק או דבר שהיה אפשר לדלג עליו.

שלי: תראה יש כאן שני דברים שונים. קודם כל כמו שאתה אומר כולנו שמחנו שארה"ב הכירה בירושלים כבירת הרשמית של ישראל ויש לזה משמעות אי אפשר לבטל את זה בכלל. אבל מהלך כזה שהוא מקומם עליו את כל אומות העולם היה צריך להיות מלווה באיזה שהיא מחווה או באיזשהו צעד שמראה שמעבר לזה שירושלים היא בירתנו אנחנו גם רוצים באופן אקטיבי לקדם הסדר מדיני מול הפלסטינים. לו הייתה גם התנהלו כזאת שאומרת הנה עכשיו ירושלים בירתנו אבל אנחנו בנדיבותנו מוכנים לבצע משא ומתן וגם עושים צעדים לקראת העניין אז אני מניחה שהמצב שלנו היה טוב יותר עכשיו.

אבי: מעניין מאוד. חברת הכנסת שלי יחימוביץ' תודה רבה לך על השיחה כאן.

שלי: תודה רבה ערב טוב."