שלי: "אם זה סהכ המלצות אז למה כל האנרגיות המטורפות האלה סביב חוק ההמלצות?"

22 בדצמבר, 2017

שלי התראיינה בתכנית הבוקר בוקר אור בהגשת ימית סול ואור הלר בערוץ 10, בנושא נאום רה"מ וחוק ההמלצות, ההפגנות נגד השחיתות, ומשבר טבע.

מתוך דבריה (לצפייה):

ימית: בוקר טוב שלי יחימוביץ' אפרופו ההפגנות האלה. באמת מתעקשים לומר שזה לא עניין של ימין ושמאל. את וודאי שמעת את הנאום של ראש הממשלה השבוע. מה את חושבת על הדברים שלו?

שלי: קודם כל זה באמת לא סוגיה של ימין ושמאל. אני חושבת שיש אנשים נקיי כפיים, ישרי דרך, לא מושחתים גם בימין וגם בשמאל. ויש מושחתים גם בימין וגם בשמאל, ולי יצא בקדנציה הראשונה שלי כחברת כנסת לכהן כחבר קואליציה תחת ראש ממשלה מושחת, אהוד אולמרט, ולא סחרתי את פי, ואמרתי מה אני חושבת ונלחמתי בכוונות שלו לפגוע בשלטון החוק, ולא עשיתי לו חיים קלים, תבעתי את התפטרותו ואני לא מבינה למה לא נמצאים אנשים, כמו שאני הייתי אז היום בקואליציה של הימין.

ימית: גם ביבי נתניהו תבע את התפטרותו.

שלי: כן אז היינו בחברה טובה, כל אנשי הימין שעכשיו מתייצבים לימינו של נתניהו מאחוריו מצדיו ומלפניו, היו אבירי שלטון החוק והצדק.

אור: אז אולי הכל פוזיציה בעצם?

שלי: יש בזה אמת רב מאוד, כל מי ששלטון החוק... אתם יודעים אנחנו קוראים לזה במילים כל כך יפות שלטון החוק, כל מה שאנחנו רוצים זה שנבחרי הציבור שלנו יהיו אנשים נקיי כפיים, ולא יהיו רמאים, ולא יהיו גנבים, ולא יהיו נוטלי שוחד, ולא יהיו עבריינו מין. אפשר לחשוב שזה איזה דרישה אקזוטית ומוזרה מנבחר ציבור. בסוף אנחנו מדברים על דברים נורא פשוטים, אנחנו רוצים אנשים ישרים.

אור: אז למה לא היית בהפגנות רוטשילד? אני מבין גם שאין לך כוונה להגיע מחר.

שלי: אני יש לי עמדה משלי ביחס להפגנות, גם אפילו בהפגנות של המחאה החברתית שפשוט היו ממש בנשמתי ובבשרי, 2011 שכל החברה שלי... לא הלכתי... למרות שכל הפעילים שלי הלכו כמובן ואהבתי את המחאה הזאת אהבה גדולה מאוד.

אור: למה?

שלי: שני טעמים מרכזיים. אחד אני חושבת שהסוג הזה של עשיה והשינוי החברתי והבעת המחאה שייך לציבור הרחב. אני חושבת שפטתי שאנשים כמוני ובוודאי שרים בממשלה, שקיבלו כלים לשנות מציאות, היום אני עומדת בראש וועדת ביקורת  המדינה, זה כלי אדיר, שהם גם ישתמשו באותו כלי שהציבור לא קיבל אותו. הדבר הנוסף הוא שהרבה פעמים כשפוליטיקאים מגיעים להפגנות הם מקלקלים אותן.

אור: מכתימים אותם.

שלי: הם מכתימים אותם, פוגעים באותנטיות, פוגעים בתחושה שזה באמת נובע מהציבור וההפגנות האלה באמת נובעות מהציבור. והן הופכות את ההפגנות במקום הפגנה לשם רעיון להפגנה מפלגתית. או אפילו לדוגמה מתווה הגז, שהוא בנפשי ונלחמתי עליו בכל הכוח.

אור: גם שם לא יצאת להפגין.

שלי: לא הלכתי לשום הפגנה. דיברתי עם החברה, חזקתי אותם, הכל. מתי אני כן אלך? כשזה עובדים במפעל בפריפריה של הפריפריה שאף אחד לא בא אליהם אז הם יודעים שהם צריכים אותי כדי להתחזק, אבל ההפגנות האלה לא זקוקות לפוליטיקאים אם כי פוליטיקאי שבוחר לעשות את זה, סבבה שילך. אני חושבת שההפגנות האלה הן דבר נפלא, אני בעדן, הן גם מבטאות אכפתיות עצומה של ציבור שלא מוכן לקבל מציאות מזוהמת כאילו היא כפויה עליו, וסחטין ותצליחו חברה.

אור: בחודש הבא פורסם שיפורסמו באמת ההמלצות של המשטרה נגד ראש הממשלה ובאמת ראינו כבר השבוע את הקו שלו שזה בסהכ המלצות והוא לא מתכוון ללכת לשום מקום. לאן הולכת המערכת הפוליטית להערכתך במצב כזה?

שלי: אם זה סהכ המלצות אז למה כל האנרגיות המטורפות האלה סביב חוק ההמלצות? הרי זה דבר והיפוכו, והדבר שהכי הטריד אותי בנאומו של ראש הממשלה זה הזלזול, הבוטות, ההשתלחות חסרת הרסן במשטרת ישראל. רבאק. אתה גם אמור להיות ראש ממשלה לאומי. אותם אנשים שנלחמים בטרור, שנפצעים, שנפגעים, שמגנים על חיינו, שנלחמים בפשע, בתאונות הדרכים, מרווחים נורא מעט, להיות שוטר זה עבודה נורא קשה.

אור: שכר מינימום לפעמים.

שלי: שכר מינימום, קצת יותר גם, אבל זה באמת עבודה... שוטרים בישראל אגב האתגרים שלהם פי אלף יותר גדולים מאשר בעולם. בעולם שוטרים לא נלחמים בטרור.

ימית: הוא אמר גם בנאום הזה שהוא מרגיש שזה קצת משחק מכור. שבאמת גם אמיר אוחנה דיבר על זה שכבר בינואר ידעו שיהיו המלצות, ושזה איזה שהו קמפיין של התקשורת, של השמאל, שההפגנות משפיעות על דעת החוקרים. מה את חושבת?

שלי: אני חושבת בדיוק הפוך. אני חושבת ששוטרי משטרת ישראל וגם המפכ"ל עמדו תחת לחצים מאוד חזקים ולא הוגנים של ראש הממשלה. והמסרים האלה היו מאוד בוטים, וגם המפכ"ל קיבל מסר של אני בחרתי בך, אני נתתי לך בכלל את התפקיד הזה, איך אתה מעז בכלל לעשות את מלאכתך.

אור: אבל הימין צוחק על השמאל פה. איך אתם הרי תמיד שמאל נחשב אנטי מערכתי ואנטי משטרה ופתאום השמאל פה מפגין למען משטרת ישראל? לפחות בעיני הימין זה מצחיק.

שלי: אני ממלכתית בתפיסותיי. אני תמיד מגוננת על המשטרה ועל הצבא ועל השב"כ, ועל בתי המשפט, ועל מערכת החינוך ועל מערכת הבריאות. כי זאת מדינה. מה זה ציונות בסוף? אחרי אלפיים שנות גלות, העם היהודי קם והקים לעצמו מדינה, והוא נעשה ריבון לעצמו. איך אנחנו מדינה? איך אנחנו ריבון לעצמנו? באמצעות המוסדות הממלכתיים ההם. בלעדיהם אין ציונות. לכן כאן כשראש ממשלה קורא לעצמו לאומי ומשתלח במוסדות הבסיסיים של המדינה זה חמור מאוד.

אור: בואי נדבר על טבע. כינית השבוע את ראש הממשלה ושר האוצר משה כחלון ואת ניסנקורן, כינית אותם ילדי הכאפות של טבע. זאת אמירה קשה. ז"א היה אפשר לעשות את זה אחרת? כרגולטור? כממשלה כשמדובר בחברה פרטית?

שלי: קודם כל ילדי כאפות אמרתי אחרי שהם יצאו מקאר שולץ שהיה בריון בחליפה ועניבה שאמר להם, לא סופר אתכם, לכו מפה.

אור: כי הוא חברה פרטית.

שלי: לא. כי הוא ראה שאין מה לספור אותם. מה זה כי הוא חברה פרטית? קודם כל זאת לא חברה פרטית, זאת חברה ציבורית שנסחרת בבורסה. שנית זאת חברה שהותר עליה כל טוב הארץ. אין אף חברה בעולם ושום אדם בעולם מעולם שקיבלו במשך עשר שנים פטור מוחלט ממס ושילמו אפס אחוז מס הכנסה. אין דבר כזה.

אור: מה היה אפשר לעשות אחרת?  לו את ראש הממשלה או שר האוצר?

ימית: ומה אפשר לעשות עכשיו אחרת?

שלי: גם עכשיו אפשר אם כי טיפה מאוחר מידי למרבה הצער והכאב. אבל אני חושבת שמעולם לא נרשמה אדישות, הפקרות, ואימפוטנטיות כזאת, גם של הממשלה וגם של ההסתדרות. כי עכשיו שוו בנפשכם. נחזור שבוע ויומיים לאחור. ראשי טבע מודיעים את מה שככבר ידענו מראש ואני התרעתי עליו, על פיטורים המוניים שזה בטח לא 1700 זה פי 2 לפחות. תארו לעצמכם שבאותו רגע ממש ההסתדרות הייתה משביתה לא את כל המשק, בשביל מה להשבית את כל המשק? מה לקאר שולץ מזיז שלאנשים התבטל להם התור בבית חולים? משביתה את טבע, מונעת יצוא מטבע...

אור: היא יכולה לעשות את זה?

שלי: בוודאי שכן. בשביל זה... תראו שביתה זה נשק יום הדין. אבל זה יום הדין! הגיע יום הדין.

אור: וזה היה משפיע על קאר שולץ?

שלי: בוודאי שכן! תאר לעצמך שהיו נחסמות סחורות ולא הייתה עבודה בכל מפעלי טבע. זה היה עולה להם 60 70 מיליון דולר ביום. הם היו מאבדים לקוחות בעולם. ואם היו מראים להם שאנחנו רציניים הם היו עושים פשוט אחד ועוד אחד, והדבר השני, טבע מעבר לפטורים שהיא קיבלה והיא כבר התחילה לשלם מס ב2014 גם אז מאז היא לא שילמה שקל אחד מס, למה? כי היא לא רוצה. לא בא לה. היא חייבת מיליארד וחצי על 2014 ועוד מיליארד וחצי על 2015 ובניגוד לכם שאם הייתם מאחרים בתשלום... אני שכירה לא הגשתי דוח, לא ידעתי שני צריכה להגיש על 2015, ומיד קבלתי קנסות והתרעות, נלחצתי נורא נורא, ורצתי לסדר את זה במס הכנסה כמו בן אדם נורמלי שמקבל אבל טבע פשוט לא משלמת שלושה מיליארד שקל שהיא חייבת. תארו לעצמכם שבאותו יום, באותו יום שההסתדרות הייתה מכריזה על אמצעים באת אמתיים גם הייתה יוצאת שומה ממס הכנסה שאומרת שלמו עכשיו את השלושה מיליארד. והיו מדברים איתם בטון אחר. עכשיו אני לא סומכת על הציונות, ועל הנחמדות ועל הכרת הטוב שלהם. הם פשוט היו עושים אחד ועוד אחד ומבינים שהטבח הזה בישראל לא ישתלם להם. פשוט מאוד אבל אף אחד לא נלחם בשביל העובדים האלה. אז זה הדבר הנוראי.

אור: תודה רבה.

ימית: שאלה אחרונה, את חושבת שיש משהו שהממשלה יכולה לעשות עכשיו? להכשיר את העובדים האלה?

אור: אל תגידי לה הכשרה ראיתי שכבר צייצת נגד זה...

שלי: במדינת ישראל אין הכשרה באמת לעובדים. כי להגיד עכשיו שניקח את כל האלפיים העובדים הקובעים ועוד האלפיים עובדי קבלן, מן הסתם זה מה שזה יהיה ונעביר אותם עכשיו הכשרה מקצועית, זה ממש לעג לרש. באמת לעג לרש. זה תמיד הדבר שאומר שי שמוכן לא לעשות שום דבר, הוא מדבר על הכשרה אמורפית. זאת לדעתי עוד סטירת לחי ועוד יריקה בפרצוף של העובדים. ואמרת מקודם ילדי כאפות? ציטטת אותי שאמרתי ילדי כאפות, אתה יודע מה הבעה בכאפות האלה? שאת הכאפה הגדולה בסוף חוטפים העובדים המסכנים האלה.

אור: אנשים שיש להם משכנתאות והלוואות... תודה רבה חברת הכנסת שלי יחימוביץ', שבת שלום, תודה שבאת.