שלי: "בדיונים עכשיו אני מבינה עוד יותר בצלילות איזו השפעה עצומה הייתה לכרמלה מנשה על כל התפיסה הצה"לית של הפרט"

2 בינואר, 2018
האזינו:

שלי התראיינה בתכנית סידורים לשבת בהגשת ליאת רגב בכאן ב', תכנית מיוחדת לכבוד 30 שנות שידור של הכתבת כרמלה מנשה.

להאזנה לראיון המלא:

 "ליאת: חברה שלה מעברה וההווה שלה, ומי שניהלה אתיה את המאבק ליציאה חיילי צה"ל מלבנון. ח"כ שלי יחימוביץ' שלום. אתן חברות טובות נכון?

שלי: בטח, אני מתה עליה. אני אוהבת את כרמלה אהבת נפש, אני מעריצה אותה.

ליאת: למה?

שלי: כי עוד לפני שהתחלנו בכלל לדבר על הפן המקצועי, שהיא זוהרת ומובילה בו, דווקא בשלוש השנים האחרונות כשהייתי חברה בועדת חוץ וביטחון, ועכשיו אני יו"ר הועדה לביקורת המדינה, בדיונים עכשיו אני מבינה עוד יותר בצלילות איזו השפעה עצומה הייתה לכרמלה מנשה על כל התפיסה הצה"לית של הפרט. זו השפעה מכרעת שאני חשובת שיש מעט מאוד כתבים צבאיים שיכולים לרשום את זה לזכותם. בזכות עבודה קשה, וסיזיפית, וקשב אינסופי ואכפתיות, והעניין אצל כרמלה שהפרסונה שלה , העיתונאית שמכירים ואוהבים אותה, בניגוד להרבה מאוד אנשים זה גם הבן אדם עצמו.

ליאת: נכון. נכון. אין לה פרסונה, היא פשוט מה שהיא , יש את כרמלה.

שלי: בדיוק. אין עוד הרבה אנשים כמו כרמלה מכיוון שהיא כל כך ישרה עם אינסטינקט פנימי למה נכון . היא אף פעם לא מתבלבלת. לא ראיתי אותה אף פעם נוקטת איזושהי עמדה מוסרית משובשת.
היא פשוט מבינה מה הדבר הטוב והנכון לעשות.

ליאת:  וזה ניצוץ שיש בו המון אגו, ואפשר בקלות לקחת אותו למקומות לא נכונים.

שלי: ממש, ממש. כרמלה, למרות הניסיון העיתונאי העצום שלה, היא אף פעם לא התקלקלה ולא גבה ליבה, לא הפכה את עצמה אף פעם למרכז. כרמלה אני פשוט אוהבת אותך.

כרמלה: גם אני אוהבת אותך, למרות שאת פוליטיקאית.

שלי: אפילו זה לא יפריד בינינו.

כרמלה: לא, לא. ותמשיכי בועדה לביקורת המדינה, ותמשיכי לעסוק בנושא הרפואי, אני מבינה שהיה דיון בנושא.

שלי: כן, עשינו ועדה בשבוע שעבר על דו"ח המבקר בעניין המענה הרפואי לחיילי צה"ל,  שאגב השתפר מאוד בעקבות הדו"ח, אבל שוב, גם פה ישבתי וחשבתי- אלמלא כרמלה, הדיון הזה לא היה מתנהל עכשיו.

ליאת: נכון, נכון.

שלי: כי לפעמים אנשים צובעים את ההיסטוריה במכחול הדק שלהם, ואחר כך אנשים אפילו לא יודעים למי הם חבים תודה. אבל באמת כרמלה הייתה פורצת דרך, היא הלכה בשממה בנושא הזה, והיום יש שינוי מאוד דרמטי. וגם ברגע שהיא לקחה את זה על עצמה באופן נורא חריג, אז קמו אנשים שהלכו בדרכה, וככה מייצרים תנועה של שינוי.
חוץ מזה, ה-30 שנה של כרמלה כעיתונאית צבא, אני בדיוק הגעתי מבאר שבע לתל אביב ככתבת בדרום, והציעו לי או להחליף את כרמלה ככתבת לענייני פלילים, או להיות כתבת לענייני עבודה תעשייה והסתדרות. ואני רציתי פלילים, אבל פשוט פחדתי להכנס לנעליים של כרמלה. ממש ככה.
כי שמה יצא לתהילה כבר אז.

ליאת: אין לנו הרבה זמן לפרט בעניין הזה, כי באמת, אתן עשיתן המון דברים ביחד כי שלי את הגשת את "הכל דיבורים" ברשת ב'. מתי אתן הבנתן שאתן יוצאות למאבק להוצאת החיילים בלבנון.

שלי: זה היה כששתינו, כעיתונאיות, הסתובבנו המון בארץ ודיברנו עם אנשים. ואני זוכרת שישבנו במזנון של הרדיו והחלפנו חוויות מהשבועיים האחרונים, וכרמלה תקני אותי אם אני טועה, סיפרנו אחת לשנייה על כל מיני מפגשים שהיו לנו ואירועים שונים ושמונים שניגשים אלינו אנשים מכל קצוות הקשת הפוליטית ומדברים איתנו על זה שיש קול בציבור שלא נשמע בערוצי התקשורת. ואז פשוט החלטנו , זאת הייתה החלטה שהייתה במידה רבה החלטה עיתונאית, להביא את הקולות האלה מהאזרחים.

כרמלה: גם קולות מן החיילים. בהתחלה כשעליתי ללבנון, ושנים הייתי שם, הייתי שומעת חיילים שאומרים אני עומד פה ואני שלם עם עצמי פה ,ואני רואה את האורות של קריית שמונה. והקולות האלה נשחקו עם השנים, במהלך הזמן, ולכן הבאתי גם פשוט את הקולות האחרים שלא שמעו אותם קודם.

שלי: כן. נכון. כרמלה הביאה קולות מאוד חריגים של חיילים, והבאנו בעצם את כל הקולות מהעולם האזרחי והצבאי ובאמת פשוט לא נתנו להם לדבר, זה היה שיח שאסור לדיבור, ואפילו אני זוכרת שאבי בניהו , לא זוכרת בדיוק באיזה תפקיד הוא היה אז, האשים את כרמלה ואותי שאת השידורים שלנו חיזבאללה משמיעה, דבר שלא היה ולא נברא. זה היה כדי להוציא את הרוח מהמפרשים.

כרמלה: מימין ומשמאל, לא משנה מה אתה עושה זה לא בסדר. ואני אמרתי שאני עיתונאית צבאית, לא מעניין אותי לא ימין ולא משאל, מעניינת אותי הידיעה, העניין לציבור, אם אפשר לעשות איזשהו שינוי. וכל הנאצות שאני שומעת מידי פעם, דברים שמוציאים אותי מדעתי. באמת באמת, לא מעניין אותי, אני אל רואה ימין לא רואה שמאל, אני רואה את הדברים שאפשר לעשות בהם שינוי, וברגע שעשית שינוי, ושיש לך את אותו המרץ, ההתלהבות, ואת צועקת כל הזמן כי זה מעצבן אותי שדובר צה"ל אומר לי שאני ממציאה ואני אומרת להם תבדקו שוב ושוב.
אני לא תופסת איזשהו סיפור שולי, אני תופסת סיפור שהוא מלמד על משהו מערכתי ועל מה שקורה בשטח.

שלי: יש אנשים שמתעצבנים בגלל שפגעו להם במעמד ובכבוד. כרמלה מתעצבנת בשביל אחרים, זה נורא יפה.

ליאת: ח"כ שלי יחימוביץ' תודה רבה.

כרמלה: תודה רבה שלי!

שלי: תודה מותק שלי."