שלי: "במפלגת העבודה לא היה רגע אחד שהעלו על דעתם חברי לתמוך בגירוש פליטים"

23 בינואר, 2018
האזינו:

שלי התראיינה בתכניתו של רינו צרור בגלי צה"ל על הפגנות מוצ"ש מול בית הכנסת של היועמ"ש מנדלבליט וגירוש מבקשי המקלט.

 

להאזנה לראיון המלא:

רינו: חברת הכנסת, יו"ר הועדה לביקורת המדינה, שלי יחימוביץ', צהריים טובים.

שלי: צהריים טובים רינו.

רינו: יושבת ראש הועדה לביקורת המדינה, שמעת משהו מהשיחה שניהלנו עכשיו?

שלי: שמעתי את הזנב שלה אבל לא כל כך הבנתי על מה מדברים.

רינו: על העובדה שבעצם האוצר הלאים בדרך זו או אחרת את הביטוח הלאומי.

שלי: אני מבטיחה להתראיין אצלך ראיון ארוך ומפורט על הדבר הזה.

רינו: אז את מכירה את זה? זה רק אני שמתרשם עכשיו מההיקפים?

שלי: זה תהליך מתמשך. האוצר רוצה לשים את ידיו על כספי הביטוח הלאומי ולהתייחס בהם כקופה שהוא משתמש בה לצרכיו. אני לא שמעתי את האייטם הקודם, אבל זה ניסיון שנמשך כבר לא מעט שנים. בוא נגיד בעשור האחרון, וכן, אין ספק שהאוצר חומד את הקופה הזו. בסופו של דבר כשמה כן היא ביטוח לאומי לאזרחי מדינת ישראל, ואני, הדבר האחרון שהייתי רוצה זה לראות השתלטות של האוצר על הכסף החשוב הזה.

רינו: לפי הדברים של יו"ר וועדת הביקורת ויו"ר ועדת הכספים של הביטוח הלאומי, אנחנו בעיצומה של השתלטות, אבל בואי נעבור לעניינים שלנו היום. ההתייחסות הראשונה שהייתי רוצה לשמוע ממך, זה ההתייחסות סביב אירועי השבת והמחאה נגד מנדלבליט, וכל מה שלמדנו בעשרים וארבע השעות האחרונות. איך את רואה את זה?

שלי: קודם כל אני אדבר על המחנה שלי, שבמחנה שלי יש מן נמיכות קומה כזאת ורצון במחנה הפוליטי שלי, אני מתכוונת מהמרכז ושמאלה, המחנה האופוזיציוני. יש מן נמיכות רוח ונכונות לקבל כל ספין מופרך, ולא מבוקר, ולא מוכח, שמנהלת הממשלה הזאת. וכשהולכים לנו על הראש אנחנו אומרים לעיתים קרובות, לכו עוד קצת על הראש שלנו.

רינו: במקרה הזה את מדברת על היו"ר גבאי?

שלי: חס וחלילה. אני מדברת על כל התגובות מכל הקשת הפוליטית.

רינו: התגובה של גבאי הייתה תגובה כזו, בדיוק התגובה הזו.

שלי: רינו, כשאני ראיתי את כמות הציוצים והתגובות גם אני נורא הזדעזעתי, ואני מודה שגם אני שקלתי להגיב, כי אתה שומע תיאור של מפגינים אלימים שמתנפלים על היועץ המשפטי לממשלה ומניסים אותו על נפשו בעודו אומר קדיש על אמו, וזה באמת נשמע מזעזע.

רינו: ואתה קורא בערך אלף אייטמים כאלה.

שלי: כן, ואתה אומר 'ראבאק', באמת, אנשים אין לכם לב ואין לכם שכל? מה אתם עושים לעזאזל? אבל אז אתה הולך ומנסה לראות מה קרה שם, ואני מודה שמאז שהתחיל גל הגינויים הגדול, וכמובן שמובילה אותו איילת שקד, אני חייבת לומר משהו על מנדלבליט עצמו. אני מכבדת אותו, אני חושבת שהוא מקצוען ואיש ישר ונקי כפיים, ואני באופן אישי סמוכת עליו. אני גם מעולם לא השתתפתי בהפגנות מול ביתו, בטח כאדם שאני מגדירה את עצמי ממלכתית, אני לא מפגינה נגד מוסדות שלטון החוק ומי שמייצג אותם, וגם אני מצפה ממנו אחרי האירוע הזה, לתקן קצת את הרושם שנוצר ולומר חברים לא כצעקתה. עמדו שם מפגינים שקטים ולמרות שזה קשה לי ומרגיז אותי, אני מכבד את זכות ההפגנה, בחרתי מרצוני החופשי לצאת כי לא רציתי לעורר את היצרים כי ראיתי שהמתפללים האחרים חמים על המפגינים בחוץ. אבל במקום זה, אנחנו ראינו אותו שולח את הדובר שלו שמדגיש שהוא לא כדובר, מישהו מכיר את המוש כהן הזה חוץ מדוברו של היועץ המשפטי לממשלה?

רינו: גם המשנה ניזרי אמר את הדברים האלה אתמול.

שלי: והמשנה ניזרי. אני שוב אני אומרת את זה כמי שמכבדת את מנדלבליט וסומכת על יושרו והגינותו. הייתי מצפה ממנו שגם כאן לא להוסיף לבערה הזאת ובטח שלא ישלח את סביבתו כי אני לא מעלה על דעתי שהם יצאו לתקשורת בלי איזה שהיא הסכמה או עידוד שלו, ומכל הסיפור הזה כבר נמאס לי לשמוע את המילים האלה 'פייק ניוז'

רינו: נכון צריך למצוא לזה תרגום בעברית, מדליק או משהו.

שלי: האמא של החדשות הבדויות. הומצא אירוע שלא היה, ואז אחרי שראיתי את גל הגינויים, וגם אני זעמתי אני מודה, שרציתי לראות על מה אני מדברת לפני שאגיב. אז התחלתי לחפש תיעוד של הדברים וחיפשתי צילום ועוד צילום ועוד עדויות וראיתי חבורה של אנשים מבוגרים ברובם. ממש מבוגרים, פנסיונרים, סבים וסבתות לנכדים, די חנונים סה"כ.

רינו: הם לא כל כך חנונים אם הם באים לשם בשבת, הם נחושים מאוד.

שלי: אתה צודק. והם עושים שם מחאה מאוד שקטה ומאוד מנומקת, מאוד מתריסה אבל מה זה מחאה אם לא להתריס. במחאה אתה לא אמור לחבק את מי שאתה מפגין נגדו. הם עושים שם מחאה מאוד מנומסת ושקטה וכן חנונית... אנחנו כבר ראינו הפגנות מאוד אלימות עם צעקות ודברים קשים שנאמרו. ראינו הפגנות איומות ונוראות עם שפיכות דמים אפילו. אבל כאן אתה רואה את האמא של ההפגנות השקטות והמנומקות והמנומסות. ואני כן אומרת שמודבר באנשים מבוגרים, כי לא מדובר באנשים צעירים. אתה ממש רואה את רוח ההפגנה הזו שכן רוחה היא חנונית אם כי אופייה מתריס, וצריך להיות מתריס כי ככה זה הפגנה, ואני לא מחלקת ציונים למפגינים, ואתה שומע את רמת ההתלהמות שמובילה איילת שקד, אחר כך אנחנו נמוכי קומה רצים ומקבלים עלינו את הדין, ומרבים בגינויים ובסוף אתה אומר, לא קרה כאן כלום. מה הסיפור? למה אתם עובדים עלינו. כתבתי את זה, הייתי בטוחה שאחטוף על הראש, אני הרבה פעמים עושה דברים ויודעת שאחטוף עליהם ביקורת. מה שאני אומרת לך כתבתי. להפתעתי הרבה הדברים שלי מצאו אוזן קשבת ומסתבר שהמון אנשים חשבו ככה ופחדו להגיד כי היה ציד מכשפות על כל מי שיגן על הפקתתה כמה מפגינים האלה. בסוף בערב באה החשיפה של יאיר שריקי שפשוט מראה שצדקתי, ומראה שכל ההתלהמות הייתה מיותרת, שנפלנו בפח של הספין של הימין ואני אומרת, לא עוד, מספיק עם זה.

רינו: זה ספין של אנשים מאוד מסוימים. חלקם מהימין אבל זה לא ספין של הימין. זה ספין של דסק נתניהו כפי שאני קורא להם.

שלי: כן נכון, אבל אני חושבת גם שאיילת שקד לא מחשיבה את עצמה כחברת הדסק של נתניהו.

רינו: אלה מילים קשות ונוראיות שהלוואי שהיינו שומעים חלק מהדברים האלה על תופעות הרבה יותר קשות ומרות שקורות בחברה הישראלית. עוד עניין אחד, על הפרק זו ההתנגדות שאנחנו רושמים אותה כמתגברת והולכת לגירוש הפליטים ומהגרי העבודה, את בזמנו התנגדת לאפשרות שמפלגת העבודה תלך עם הנושא הזה ותצביע בעד. איך את רואה את ההתנגדות הזו ולאן זה הולך לפי דעתך?

שלי: קודם כל אני רוצה לדייק את מה ששאלת ולהגיד שבמפלגת העבודה לא היה רגע אחד שהעלו על דעתם חברי לתמוך בגירוש פליטים. הייתה התלבטות אם לתמוך בהוראת השעה שתאפשר בינתיים לטפל בזה, עד שיתקיים הצו שהטיל בית משפט, ובקשר לגירוש פליטים אני חושבת שאין מישהו ביננו שרוצה לראות את המחזה הזה. של אנשים שנמלטו מרצח עם ומעינויים ואנחנו מגרשים אותם אל לב המאפליה בחזרה, אחרי שאנחנו יודעים שבמדינות שלכאורה יש לנו הסכם איתם ואנחנו משלמים להם אלפי דולרים כדי שיועילו לקלוט את הפליטים, לא עושות את זה, ושהם נידונים שוב לרעב, לרדיפה, לאונס ולרצח, ואני חושבת שאנחנו כהעם היהודי, ואני אומרת לך את זה כבת לניצולי שואה וכמי ששני הסבים והסבתות שלה נספו בשואה, אני חושבת שאנחנו צריכים להיות טובים מאחרים בכל מה שקשור בפליטים של רצח עם. ואנחנו כן יכולים בתוכנו להכיל את האנשים האלה, להעביר אותם תהליך שהוא תהליך אנושי יותר, בוודאי לבדוק את מי מגרשים, ובוודאי להשאיר כאן את מי שנמלטו מאיימים שאנחנו לא רוצים לראות את ילדנו טובלים בהם, וסובלים או את עצמנו, ולכן אני חושבת שמה שקורה עכשיו זה דבר שירשם לגנותנו לדיראון עולם.

רינו: ואת עדיין חושבת שעדיין ניתן לעצור את זה? שהתעוררות הזאת יכולה לעצור או שבמדובר בכלה ונחרצה ואין דרך חזרה.

שלי: מבחינת הממשלה זה כלה ונחרצה ואין דרך חזרה, וזאת ממשלה שלא סופרת במיוחד ציבור. אבל אני חושבת שהמחאות האלה והקול שנשמע ועל מה שאנחנו מדברים עכשיו, הוא כן משמעותי וכן עושה את שלו, ובסופו של דבר שמגבירים ומגבירים לחץ על מטרה שהיא כל כך צודקת, לפעמים גם מצליחים.

רינו: חברת הכנסת שלי יחימוביץ' תודה על הדברים, צהריים טובים.

שלי: צהריים טובים רינו.